ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

کیست سینه

مدت زمان مطالعه 3 دقیقه

کیست سینه

اکثر زنان در مرحله اول هنگامی که پزشک از طریق سونوگرافی کیست سینه را تشخیص می دهد نگران می شوند این نوع کیست ها به کیست های آبی نامیده می شوند .خطری برای فرد ندارند و فقط در زمان خاصی باید درمان شوند .

کیست سینه
کیست سینه

کیست سینه کیسه  پرآبی می باشد که در بافت سینه قرار دارند و معمولا هم این کیست منجر به سرطان نمی شود . اگرچه کیست های سینه اصولا در زنانی که در رده سنی 35 تا 50 سال هستند رخ می دهد اما به صورت کلی در هر سنی امکان دارد این مسئله اتفاق بیفتد .

این کیست ها شبیه توده های گرد و یا تخم مرغی شکل و با لبه های مشخصی هستند . بافت این کیست ها مانند بادکنک کوچک مملو از آب یا انگور می باشد اما بعضی مواقع هم کیست سینه سفت می شود .  در واقع کیست ها کیسه هایی هستند که حاوی مایع می باشند که با گشاد شدن مجرا  به وجود می آیند . این توده ها امکان دارد نرم و یا سفت باشند و زمانی که فشار به آن ها وارد می شود به اندازه کمی حرکت کنند . زنانی که به دوران یائسگی نزدیک می شوند اصولا این توده های سفت و حساس را لمس می کنند که حرکت می کنند . به طوریکه بیشتر دو هفته پیش از عادت ماهانه خود را نشان می دهند و پس از خونریزی ماهانه به صورت خود به خود پنهان می شوند . درد آن نیز با کوچک تر شدن کیست از بین می رود .

انواع کیست ها

کیست های بسیار کوچک : این کیست ها خیلی کوچک هستند و با دست اصلا احساس نمی شوند و تنها با عکسبرداری هایی مانند ماموگرافی یا فراصوت مشاهده می شوند .

کیست های درشت : این کیست ها به میزان کافی درشت هستند تا با دست قابل لمس هستند و قطر آن بین 2.5 تا 5 سانتی متر می باشد . کیست های درشت سینه به بافت نواحی خود فشار وارد می کنند و سبب درد در سینه می شوند  .

علل به وجود آمدن کیست سینه

دلیل به وجود آمدن کیست سینه هنوز مشخص نشده است اما برخی از شواهد نشان می دهد که استروژن مازاد بدن که بافت سینه را تحریک می کند می تواند موجب ایجاد کیست می شود . کیست ها علائمی از تورم در بافت سینه به وجود می آورند . دلیل این ورم منتشر شدن سلول های غدد پستان و رشد و به وجود آمدن بافت فیبروز در آن می شود . کیست های بزرگ تر زمانی به وجود می آیند که این رشد زیاد جلوی خارج شدن ترشحات را از بین مجرای غده بگیرد . این توده ها اصولا در زمان لمس کردن جابه جا می شوند و منجر به درد می شوند .

علائم کیست در سینه ها

یک توده گرد یا بیضی شکل نرم و متحرک

سینه درد در قسمتی که کیست وجود دارد

بزرگ شدن سینه و سینه درد پیش از دوران قاعدگی

کوچک شدن سینه و برطرف شدن نشانه های دیگر پس از دوران قاعدگی

برخی از خدمات  دکتر بهناز عطارشاکری ، جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی

با تشکر مدیریت سایت دکتر بهناز عطار شاکری متخصص ناباروری – زنان و زایمان

پاسخ

هفده − 6 =

تماس سریع با پزشک