ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵

سرطان پستان و درمان آن

سرطان پستان متداول‏ترین نوع سرطان در بین زنان بوده و در کشورمان سن ابتلا به این بیماری تقریبا 10 سال از میانگین جهانی کمتر می‏باشد و همچنان شیوع سرطان پستان رو به افزایش است. اخیرا به علت پیشرفت امکانات پزشکی و شناسایی زودتر و راه‏های درمانی جدید، از مرگ و میر ناشی از این نوع  بیماری به میزان قابل توجهی کاسته شده است. اگرمی خواهید درباره درمان و علائم سرطان پستان بیشتر بدانید این مقاله را بخوانید.

علائم سرطان سینه
سرطان پستان

✔️ بهترین متخصص هیستروسکوپی چه ویژگی هایی دارد؟

عوامل مستعد کننده سرطان پستان

بالا رفتن سن: بیشتر مبتلایان به سرطان سینه زنان  45 تا 50 ساله هستند.

سابقه ی فامیلی : احتمال ابتلا به سرطان پستان در زنانی که سابقه فامیلی و خانوادگی این بیماری را دارند بیشتر از دیگران است. به‏ گونه‏ ای که 25 تا 30 درصد مبتلایان به سرطان پستان دارای سابقه خانوادگی می‏ باشند. عوامل دیگر عبارتند از جنسیت، تماس بیشتر با هورمون‏های تخمدان، افزایش مدت شیردهی، تعداد زایمان، سابقه این بیماری در خود فرد، سابقه پرتو درمانی، تغذیه ، چاقی و مصرف مشروبات الکلی و عوامل ناشناخته دیگر.

توصيه هاى پزشكى

در صورتی که سن شما چهل سال يا بالاتر است، حتما يك ‏بار درسال ماموگرافى كنيد. این کار دو تا پنج سال قبل از تشکیل توده‏ های قابل لمس، بیماری را شناسایی می‏کند. اگر همچنان دچار قائدگی می‏شوید، حدود هفت الی ده روز پس از شروع قاعدگى خودتان سينه هايتان تان را معاينه و بررسی نموده  و چنانچه به دوره‏ ی یائسگی رسیده‏ اید درهر ماه یک روز مشخص را به معاینه سینه‏ هایتان اختصاص دهید. 

درمان سرطان پستان

راه ‏های درماني مختلفی براي سرطان پستان وجود دارد. انواع درمان استاندارد مورد استفاده در سرطان پستان عبارتند از

  • جراحي
  • شيمي‏ درماني
  • درمان هدفمند با داروی تراستوزومابپ
  • راديوتراپي
  • در اکثر موارد نیز ترکیبی از چند روش درمانی گوناگون براي درمان یک  بیمار مورد استفاده قرار می گیرد.

عمل جراحي سرطان پستان

در سال ‏های اخیر بیشتر کسانی که مورد جراحی قرار گرفته ‏اند کاملا بهبود یافته و به زندگی عادی خود بازگشته‏ اند.

انواع جراحي‏ های سرطان سینه

  • ماستکتومی کلی یا ساده : در این نوع جراحیکل  بافت پستان تخلیه می‏شود.
  • ماستكتومي رادیکال تعديل شده : طی این عمل کلیه بافت پستان حاوی سرطان ، بعضی غدد لنفاوي ناحیه زير بغل ، بافت عضلات سينه، در پاره‏ای مواقع بخشي از ماهیچه ‏های قفسه ي سينه خارج شده و در شرایطی که تومور ابعاد بزرگی دارد، از شیمی‏درمانی استفاده می‏شود.پس از انجام این جراحی سرطان پستان درصورت خواست بیمار، می‏توان بخش‏ های از دست ‏رفته را  با پروتز جایگزین نمود.
  • لامپکتومی : در این نوع عمل جراحی، غده و حاشیه کمی از اطراف بافت مجاور آن را برداشته و مراحل بعدی درمان را انجام می‏دهند.
  • گونه ‏های دیگر جراحی سرطان پستان عبارتند از: بیوپسی غده لنفاوی نگهبان، عمل جراحی  حفظ پستان و ماستكتومي پارشیال.

دکتر عطار شاکری متخصص زنان و جراح و متخصص بیماری‏های زنان و دارای رتبه دوم بورد تخصصی کشوری در سال 81  با سابقه کار ممتد و تجربه جراحی‏ های زنان همراه شما عزیزان در زمینه درمان سرطان سینه و بیماری‏های زنان می‏باشد.

پاسخ

20 − یک =

تماس سریع با پزشک