Search
Close this search box.

کیست سینه

اکثر زنان در مرحله اول هنگامی که پزشک از طریق سونوگرافی کیست سینه را تشخیص می دهد نگران می شوند این نوع کیست ها به کیست های آبی نامیده می شوند .خطری برای فرد ندارند و فقط در زمان خاصی باید درمان شوند . کیست سینه کیسه  پرآبی می باشد که در بافت سینه قرار دارند و معمولا هم این کیست منجر به سرطان نمی شود . اگرچه کیست های سینه اصولا در زنانی که در رده سنی 35 تا 50 سال هستند رخ می دهد اما به صورت کلی در هر سنی امکان دارد این مسئله اتفاق بیفتد .

این کیست ها شبیه توده های گرد و یا تخم مرغی شکل و با لبه های مشخصی هستند . بافت این کیست ها مانند بادکنک کوچک مملو از آب یا انگور می باشد اما بعضی مواقع هم کیست سینه سفت می شود .  در واقع کیست ها کیسه هایی هستند که حاوی مایع می باشند که با گشاد شدن مجرا  به وجود می آیند . این توده ها امکان دارد نرم و یا سفت باشند و زمانی که فشار به آن ها وارد می شود به اندازه کمی حرکت کنند . زنانی که به دوران یائسگی نزدیک می شوند اصولا این توده های سفت و حساس را لمس می کنند که حرکت می کنند . به طوریکه بیشتر دو هفته پیش از عادت ماهانه خود را نشان می دهند و پس از خونریزی ماهانه به صورت خود به خود پنهان می شوند . درد آن نیز با کوچک تر شدن کیست از بین می رود .

انواع کیست ها

کیست های بسیار کوچک : این کیست ها خیلی کوچک هستند و با دست اصلا احساس نمی شوند و تنها با عکسبرداری هایی مانند ماموگرافی یا فراصوت مشاهده می شوند .

کیست های درشت : این کیست ها به میزان کافی درشت هستند تا با دست قابل لمس هستند و قطر آن بین 2.5 تا 5 سانتی متر می باشد . کیست های درشت سینه به بافت نواحی خود فشار وارد می کنند و سبب درد در سینه می شوند  .

علل به وجود آمدن کیست سینه

دلیل به وجود آمدن کیست سینه هنوز مشخص نشده است اما برخی از شواهد نشان می دهد که استروژن مازاد بدن که بافت سینه را تحریک می کند می تواند موجب ایجاد کیست می شود . کیست ها علائمی از تورم در بافت سینه به وجود می آورند . دلیل این ورم منتشر شدن سلول های غدد پستان و رشد و به وجود آمدن بافت فیبروز در آن می شود . کیست های بزرگ تر زمانی به وجود می آیند که این رشد زیاد جلوی خارج شدن ترشحات را از بین مجرای غده بگیرد . این توده ها اصولا در زمان لمس کردن جابه جا می شوند و منجر به درد می شوند .

بیشتر بخوانید: کیست تخمدان

علائم کیست در سینه ها

یک توده گرد یا بیضی شکل نرم و متحرک

سینه درد در قسمتی که کیست وجود دارد

بزرگ شدن سینه و سینه درد پیش از دوران قاعدگی

کوچک شدن سینه و برطرف شدن نشانه های دیگر پس از دوران قاعدگی

تشخیص کیست

معاینه فیزیکی و سونوگرافی معمولاً اطلاعات کافی برای تشخیص کیست در اختیار پزشک قرار می دهد. اگر کیست به اندازه‌ای بزرگ باشد که احساس شود، پزشک معمولاً پیشنهاد می‌کند آن را با استفاده از سوزن تخلیه کند. اگرچه کیست ها خطرناک نیستند، تخلیه آن ها توده را از بین می برد و اغلب به زنان کمک می کند تا نگران نباشند. پزشکان معمولاً کیست‌هایی را که در سونوگرافی دیده می‌شوند تخلیه نمی‌کنند، اما خیلی کوچک هستند که نمی‌توان آن‌ها را حس کرد.

برای تخلیه کیست، پزشک از یک سوزن برای خارج کردن مایع استفاده می کند. این فرآیند آسپیراسیون با سوزن ظریف (FNA) نامیده می شود. سوزن ریزتر از سوزنی است که برای خونگیری استفاده می شود. FNA می تواند ناراحت کننده باشد اما معمولاً دردناک نیست. زنانی که کمی درد را تجربه کرده اند می گویند که به سرعت از بین می رود.

مایع موجود در کیست ممکن است شفاف یا رنگی باشد (به عنوان مثال زرد، سبز، نارنجی یا سیاه). این مایع طبیعی است و نیازی به ارسال آن برای آزمایش نیست.

کیست ها را می توان بلافاصله در کلینیک تخلیه کرد. این فقط چند دقیقه طول می کشد. ممکن است پزشک از شما بخواهد تا چند ماه دیگر برای معاینه مراجعه کنید.

کیست های ساده دیواره های صاف، نازک و منظمی دارند و کاملاً پر از مایع هستند. امواج صوتی ارسال شده توسط آزمایش اولتراسوند درست از میان آنها عبور می کند، که نشان می دهد هیچ ناحیه جامدی وجود ندارد. کیست های ساده همیشه خوش خیم هستند.

کیست های پیچیده دارای حاشیه های نامنظم یا پوسته ای، دیواره های ضخیم و برخی شواهد از مناطق جامد هستند. این نواحی جامد امواج صوتی اولتراسوند را بازتاب می دهند. گاهی اوقات یک کیست پیچیده آسپیره می شود یا با یک سوزن ظریف تخلیه می شود تا مایع داخل آن آزمایش شود. اگر خون یا هر سلول غیرمعمولی وجود داشته باشد، ممکن است برای رد کردن سرطان سینه به آزمایشات بیشتری نیاز باشد.

درمان کیست سینه

درمان کیست سینه

از آنجایی که کیست ها بی ضرر هستند، معمولا نیازی به درمان ندارند. با این حال، اگر آنها دردناک هستند، ممکن است شما و پزشکتان تصمیم بگیرید که آنها را تخلیه کنید. پزشک شما همچنین ممکن است تخلیه کیستی را توصیه کند که به اندازه کافی بزرگ باشد که قابل احساس باشد، حتی اگر دردناک نباشد. این به این دلیل است که علیرغم بی ضرر بودن، نگران آن نباشید.

برای تخلیه کیست، پزشک از یک سوزن بسیار ظریف استفاده می کند. این روند ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، اما اگر درد وجود داشته باشد، معمولاً به سرعت تمام می شود. فرآیند تخلیه معمولاً برای هر کیست فقط چند دقیقه طول می کشد. مایع داخل کیست ممکن است شفاف یا رنگی باشد، اما این هم جای نگرانی ندارد

برای کیست های ساده، هیچ درمانی لازم نیست مگر اینکه کیست به خصوص بزرگ، ناراحت کننده یا دردناک باشد. سپس می توان کیست را با یک سوزن ظریف تخلیه کرد. در صورت بازگشت کیست، ممکن است مجدداً با ماموگرافی و سونوگرافی ارزیابی شود و مجدداً تخلیه شود. اکثر زنان مبتلا به کیست های ساده به غربالگری معمول سرطان سینه بازمی گردند.

برای کیست های پیچیده، برنامه پیگیری به طور کلی یکسان است، زمانی که تصویربرداری تایید کرد که کیست رشد کرده است. در موارد خاص، پزشک ممکن است برای تخلیه آن و بررسی مایع داخل آن، آسپیراسیون با سوزن ظریف را توصیه کند. یا ممکن است از شما بخواهد که هر 6-12 ماه یکبار به مدت 1-2 سال برای بررسی کیست شما را ببیند. به طور معمول، شما باید یک معاینه بالینی پستان و سونوگرافی، با یا بدون ماموگرافی انجام دهید.

اگر در هر نقطه ای پزشک احساس کرد که کیست دارای ویژگی های مشکوکی است که نشان می دهد در واقع می تواند سرطان سینه باشد، می تواند بیوپسی را برای اطمینان از خوش خیم بودن هر قسمت جامد داخل کیست تجویز کند. پزشک شما ممکن است از اولتراسوند برای هدایت یک سوزن مرکزی به داخل کیست و برداشتن نمونه های بافتی برای بررسی زیر میکروسکوپ استفاده کند. به ندرت ممکن است نیاز به برداشتن کیست (بیوپسی اکسیزیونال) داشته باشد.

اگر کیست های متعدد دارید یا به طور مکرر کیست های جدید ایجاد می کنید، بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. داشتن کیست همراه با سایر عوامل خطر سرطان سینه، مانند سابقه خانوادگی قوی، بسیاری از زنان را به انجام این کار سوق می دهد. حتی اگر کیست خطر سرطان سینه را افزایش نمی دهد، مراجعه به متخصص پستان می تواند اطمینان بخش باش تشخیص کیست

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *