Search
Close this search box.
کیست تخمدان

کیست تخمدان و بارداری

کیست تخمدان و بارداری یکی از دغدغه های مهم برای افراد مبتلا به کیست تخمدان است. افرادی که به کیست تخمدان مبتلا هستند درباره بارداری در آینده نگران هستند. کیست های تخمدان خطرناک اند؟ کیست های تخمدان به کیسه هایی محتوی مایعات گفته می شود که در تخمدان ها به وجود می آیند.کیست تخمدان بسیار شایع می باشد و بیشتر زنان در طول زندگی خود یک بار کیست تخمدان را تجربه می کنند. کیست های تخمدان انواع مختلفی دارند. برخی از کیست های تخمدان آسیبی به فرد نمی رسانند در حالی که برخی از کیست های تخمدان بر قابلیت باروری فرد تاثیر می گذارند.

کیست تخمدان چیست؟

کیست تخمدان یک کیسه یا کیسه پر از مایع یا بافت است که در داخل یا روی تخمدان قرار دارد. کیست های تخمدان معمولا بی ضرر و بدون درد هستند و بدون درمان ناپدید می شوند. اندازه آنها می تواند از نیم اینچ تا چهار اینچ متفاوت باشد و معمولاً در طول سالهای باروری یا پس از یائسگی ایجاد می شوند. حدود 7 درصد از زنان در سراسر جهان گاهی اوقات کیست تخمدان دارند.

کیست

علت کیست تخمدان در بارداری چیست؟

شایع ترین نوع کیست تخمدان در دوران بارداری، کیست جسم زرد است. فولیکولی که تخمک را آزاد می کند، به جای کوچک شدن، پر از مایع می شود و روی تخمدان باقی می ماند. این کیست‌ها معمولاً تا اواسط سه ماهه دوم خود به خود از بین می‌روند، اما گاهی اوقات روی تخمدان می‌مانند و – اگر بزرگ شوند یا علائم ایجاد کنند – ممکن است نیاز به برداشتن داشته باشند.

همچنین ممکن است نوع دیگری از کیست داشته باشید که قبل از بارداری داشته اید. ممکن است در دوران بارداری روی تخمدان شما باقی بماند. سایر انواع کیست ها حتی ممکن است در دوران بارداری رشد کنند و دردناک شوند، اما معمولاً مشکلی برای بارداری ایجاد نمی کنند.

علائم کیست تخمدان

کیست تخمدان معمولاً هیچ علامتی ایجاد نمی کند. ممکن است مراقب شما در طول معاینه معمول لگن یا سونوگرافی متوجه یکی از این موارد شود.

اگر کیست تخمدان بزرگ شود یا خونریزی کند، باز شود، یا پیچ خورده یا باعث پیچ خوردن تخمدان شود، ممکن است دردناک باشد.

سایر علائم احتمالی کیست تخمدان عبارتند از:

  • نفخ
  • پری یا فشار شکم
  • درد در هنگام اجابت مزاج

تاثیر کیست تخمدان در بارداری

تاثیر کیست تخمدان بر قدرت باروری و سلامت کلی فرد بستگی به فاکتورهای بسیاری مانند نوع کیست، سایز کیست، سن بیمار و سلامت کلی فرد دارد. افرادی که به تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند، احتمال ناباروری در آن ها بالاتر است. همچنین اندومتریوز می تواند بر باروری تاثیر بگذارد. اندومتریوز بر آناتومی ناحیه لگن تاثیر می گذارد و موجب تورم و ایجاد اسکار در ناحیه می شود. در این صورت نیاز به درمان با جراحی لاپاراسکوپی می باشد. به این ترتیب تا جای ممکن رحم و تخمدان ها حفظ می شود و احتمال بارداری فرد در آینده بیشتر می شود.

درمان کیست تخمدان

انتخاب گزینه درمانی برای کیست های تخمدان بستگی به سایز و نوع کیست دارد. گزینه های درمانی مختلفی شامل استفاده از قرص های پیشگیری از بارداری به منظور جلوگیری از رشد کیست ها، جراحی کیست تخمدان و … وجود دارد. در صورتی که کیست بزرگ باشد و به درمان های غیر جراحی و با دارو جواب ندهد، باید جراحی شود. در موارد شدیدتر تمامی تخمدان برداشته می شود. در صورتی که کیست بدخیم باشد، تخمدان ها، رحم و لوله های فالوپ همراه با کیست برداشته می شوند.

درمان ناباروری

انواع کیست تخمدان

انواع مختلفی از کیست تخمدان وجود دارد:

کیست های عملکردی شایع ترین نوع کیست هستند و مربوط به تخمک گذاری هستند. آنها باعث سرطان نمی شوند. کیست های عملکردی شامل کیست های فولیکولی و کیست های جسم زرد هستند. کیست های فولیکولی زمانی تشکیل می شوند که فولیکول نگهدارنده تخمک باز نمی شود و تخمک را در طول تخمک گذاری آزاد می کند. کیست جسم زرد بعد از تخمک گذاری ایجاد می شود. معمولاً پس از آزاد شدن تخمک از فولیکول، فولیکول کوچک می‌شود. اگر فولیکول کوچک نشود و مایع در آن جمع شود، کیست جسم زرد را تشکیل می دهد.

کیست تراتوم (که به آن کیست درموئید نیز گفته می شود) حاوی بافت های مختلف بدن مانند بافت پوست و مو است. کیست تراتوما ممکن است از بدو تولد در بدن وجود داشته باشد و سپس در طول سال های باروری زنان رشد کند. این کیست ها می توانند سرطانی شوند.

کیست های سیستادنوما در سطح خارجی تخمدان رشد می کنند و خوش خیم (غیر سرطانی) هستند. آنها می توانند بسیار بزرگ و جامد باشند.

آندومتریوم ممکن است زمانی ایجاد شود که یک زن مبتلا به آندومتریوز باشد (بیماری که در آن بافتی که به طور معمول رحم را می پوشاند در خارج از رحم، اغلب روی تخمدان ها رشد می کند).

هنگامی که تخمدان ها کیست های کوچک زیادی ایجاد می کنند، به آن سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) می گویند. سندرم تخمدان پلی کیستیک می تواند باعث مشکلات باروری شود و در آینده منجر به دیابت شود.

کیست تخمدان عملکری

کیست های عملکردی شایع ترین نوع کیست های تخمدان می باشند و در طول دوره قاعدگی شکل می گیرند. هر ماهه بدن زن یک ساختار کیست مانند به نام فولیکول تشکیل می دهد که تخمک در آن قرار می گیرد. زمانی که تخمک آزاد می شود، فولیکول باید شکسته شود ولی گاهی اوقات این فولیکول شروع به رشد می کند و با مایع پر می شود. به این ترتیب تشکیل یک کیست می دهد. این کیست ها خطرناک نیستند. با این حال در صورتی که خیلی بزرگ شوند می توانند به ناباروری منجر شوند.

کیست تخمدان سیمپتوماتیک

این کیست ها ربطی به دوران قاعدگی ندارند و معمولاً باعث درد و ناراحتی می شوند. کیست های درموئید می توانند شامل استخوان، بافت و مو یا حتی دندان باشند. این کیست ها شاید ترسناک به نظر برسند ولی معمولاً خوش خیم هستند.

سوالات متداول

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *