ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

درمان ناباروری با روش IVF

مدت زمان مطالعه 14 دقیقه

آی وی اف یکی از بهترین روش ها برای درمان ناباروری است که می تواند مشکلات باروری در بسیاری از زوجین را برطرف کند. درمان ناباروری با روش IVF  یکی از روش هایی بوده که درصد موفقیت آن بالاست و برای این امر شما در ابتدا باید آگاهی لازم را داشته باشد. ناباروری یکی از مشکلات رایجی است که امروزه بسیاری از افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند. همه ما در مورد روش درمانی آی وی اف کم و بیش اطلاعاتی داریم اما هنوز هم هستند کسانی که در مورد نحوه انجام این روش درمانی آگاهی کافی ندارند. در این مقاله راهنمای کامل انجام آی وی اف را همراه عکس و فیلم در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم پس با ما همراه باشید تا به شما بگوییم که آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر.

 

آی وی اف چگونه انجام می شود؟

در روشی به نام روش IUI در ابتدا اسپرم های مرد تهیه می شود و سپس اسپرم ها وارد رحم می شود، اما در روش آی وی اف در محیط آزمایشگاه تخمک و اسپرم لقاح داده می شوند و بعد از انجام لقاح درون رحم زن گذاشته می شود.در مواردی که رسیدن اسپرم به تخمک هموار نباشد باید علت آن که معمولا بسته بودن لوله‌های رحمی، چسبندگی‌های حفره لگنی، تعداد کم اسپرم و تحرک پایین اسپرم می باشد بررسی شود و در نهایت  از IVF  برای برطرف کردن این مشکل استفاده می شود.

نحوه انجام ای وی اف

مراحل انجام درمان ناباروری با روش IVF

 1. تحریک تخمک‌گذاری
 2. جمع آوری تخمک‌ها
 3. تهیه و آماده سازی اسپرم
 4. ‌ لقاح و رشد جنین در محیط آزمایشگاه

در این مرحله برای در خانم ها داروهایی محرک تجویز می شود زیرا در تخمدان های زن مقدار زیادی فولیکول دارای تخمک در حال رشد هستند. در هر سیکل قاعدگی برخی از فولیکول های داخل تخمدان رشد می کنند و در این فرآیند رشد یکی از فولیکول ها کامل می شود و در پروسه تخمک گذاری از تخمدان ها جدا می شود  و دیگر فولیکول ها از بین می روند.

درمان ناباروری

تحریک تخمک گذاری با داروها

زمانی که داروها به عنوان محرک به خانم ها داده می شود باعث می شود که تعداد بیشتری از  فولیکول های تخمدان رشد پیدا کنند و به همین دلیل می توان تعداد بیشتری تخمک جمع آوری کرد و به دنبال آن جنین های به وجود آمده بیشتر خواهد بود و احتمال بارور شدن زن بیشتر خواهد شد. استفاده از این داروها بر اساس سن و یا وضعیت بیمار با یکدیگر فرق دارد این داروها شامل:

هورمون آزادکننده گنادوتروپین (GnRH)

گنادوتروپین جفتی انسان (HCG)

تحریک تخمدان با استفاده از هورمون تحریک‌کننده فولیکولی (FSH) انجام می‌شود که به صورت خوراکی و یا تزریقی به بیمار داده می‌شود و معمولا باید برای مدت ده روز استفاده شود.داروها ممکن است به تنهایی و یا به صورت ترکیبی تجویز شود داروها باید طبق برنامه ریزی خاص مصرف شوند. در انتها برای اینکه تخمک ها آزاد شوند هورمون HCG استفاده می شود و بعد از گذشت یک روز و نیم تخمک آزاد می شود و تخمک باید در این زمان برداشته شود.

جمع‌آوری تخمک‌ها چگونه انجام می گیرد؟

در زمان تحریک تخمک گذاری تخمدان ها به اندازه ایی بزرگ می شوند که پزشک می تواند از راه دیواره واژن تخمک ها را از تخمدان جمع آوری کند. این عمل تحت بیهوشی و یا بی حسی موضعی انجام می گیرد. پزشک درحالی که وضعیت تخمدان را با روش سونوگرافی در مانیتور مشاهده می کند یک سوزن بلند را از طریق واژن وارد تخمدان نموده و تخمک‌های بالغ را به وسیله پمپ مکش جمع‌آوری می‌نماید همچنین روش دیگر جمع اوری تخمک ها از طریق لاپاراسکوپ می باشد. بنا بر تشخیص پزشک می توان با روش های متفاوتی تخمک ها را خارج نمود.

تهیه اسپرم

در همان روزی که تخمک ها خارج می شوند باید مایع منی از مرد گرفته شود  بعد از معاینه اسپرم های سالم و با کیفیت جدا می شوند و برای لقاح آماده می شوند.

 لقاح در محیط آزمایشگاه

اسپرم ها و تخمک ها در محیطی که بسیار به رحم مادر شباهت دارد در کنار یکدیگر قرار می گیرند انکوباتور CO2 این شرایط را در دمای 37 درجه انجام می دهد. در نهایت اسپرم وارد تخمک می شود و در صورتی که لقاح انجام گرفته باشد دوباره برای مرحله ۴ تا ۸ سلولی وارد دستگاه می شوند و جنینی های تشکیل شده برای منتقل شدن به رحم آماده می شوند که تعداد آنها بستگی به مطلوب بودن تخمک  و اسپرم ها دارد.

مرحله آخر :منتقل شدن جنین به داخل رحم

جنین ها به داخل لوله های باریکی ریخته می شوند و بدون اینکه بی هوشی انجام بگیرد از راه واژینال به داخل رحم انتقال پیدا می کنند. بعد از گذشت دو ساعت از منتقل شدن جنین به رحم، مادر مرخص می شود و باید در سه روز اول استراحت مطلق داشته باشد. در ادامه فیلم مراحل انجام آی وی اف را مشاهده می کنید.

مرحله 1

مرحله دو

مرحله 3

مرحله 4

بعد از انجام آی وی اف ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

 • شاید بیمار دچار تهوع یا سرگیجه‌ی خفیف شود که معمولاً از عوارض داروهای بیهوشی است.
 • دردهای شکمی برای شما ایجاد شود  برای مصرف مسکن باید از متخصص زنان و زایمان خود مشورت بگیرید.
 • ممکن است لکه بینی یا خونریزی غیر طبیعی طی یک تا دو روز بعد از عمل تخمک کشی دیده شود. چنانچه خونریزی به رنگ قرمز روشن و یا شدید باشد باید سریعاً با پزشک مشورت نمود.

درمان ناباروری و نازایی با اهدای تخمک

امروزه جهت درمان ناباروی پیشرفت های زیادی رخ داده است و روش های جدید درمان ناباروری ارائه شده اند. در بسیاری از موارد، عامل ناباروری به صورتی نیست که بتوان با استفاده از دارو و روش های مختلف و پیشرفته درمان ناباروی مشکل ناباروری را برطرف نمود.

به طور مثال، بعضی از بانوان از نظر ارگان های باروری سالم می باشند و به دلیل یائسگی زودرس و سن زیاد به علت نداشتن تخمک از باروری محروم می باشند. تنها راهی که برای باروری این افراد باقی می ماند، درمان ناباروری با ااستفاده از دریافت تخمک اهدایی می باشد.

در این روش عمل لقاح به وسیله  تخمک اهدایی از داوطلب و اسپرم های همسر گیرنده انجام می شود و جنینی که از این لقاح به دست می آید در رحم زن گیرنده و یا نابارور انتقال می یابد.

اولین بار در سال 1984 میلادی در جهان اولین کودک با این روش درمان ناباروری متولد شد. این روش درمان ناباروری در کشور ما بعد از طی شدن یک سری مسائل شرعی سال هاست که استفاده می شود.

ivf

چند نکته مهم درباره اهدای تخمک

حداکثر سن جهت استفاده از این روش درمان ناباروری 45 سال می باشد.
بهتر است سن فردی که می خواهد تخمک اهدا نماید بین 21 تا 34 سال باشد. اگر اهدا کننده تخمک قبلا بچه دار نشده باشد بهتر می باشد، به این علت که فردی که می خواهد تخمک را دریافت نماید شانس بارداری آن بیشتر می شود.
حتما باید زوجینی که می خواهند اقدام به روش اهدای تخمک نمایند، تحت مشاوره قرار گیرند و تمامی جنبه های این روش را در نظر بگیرند و با دیدی بهتر و آگاهی کامل، درمان ناباروری را انجام دهند.
فردی که می خواهد تخمک اهدا نماید، باید مورد بررسی سلامت کامل ژنتیک و بیماری هایی مانند هپاتیت و ایدز و سفلیس قرار گیرند.
فرد اهدا کننده تخمک باید از نظر روان شناختی ارزیابی گردد. سوابق تحصیلی و خانوادگی و بیماری های روحی و روانی فرد باید مورد بررسی قرار گیرد
بهتر است از نظر فیزیکی مثل رنگ چشم و رنگ پوست و مو فرد گیرنده و اهدا کننده تخمک با هم برابر باشند.

نتیجه IVF برای درمان ناباروی

بعد از انتقال جنین همچنین باید برخی از داروها مصرف شوند هورمون پروژسترون باعث استحکام لایه‌های رحم شده و انقباضات رحمی را کاهش می‌دهد. به همین دلیل این هورمون از راه تزریق و یا شیاف واژینال باید توسط زن مصرف شود. بعد از گذشت دو هفته فرد باید به آزمایشگاه مراجعه کند و مقدار هورمون HCG موجود در خون بیمار اندازه ‌گیری می‌شود و در صورتی که این هورمون افزایش پیدا کرده باشد می تواند نشان از میزان موفقیت روش IVF باشد.

در صورتی که آی وی اف به بارداری منجر شود بارداری به مانند بارداری های معمولی بوده و مادر دیگر نباید نگرانی خاصی داشته باشد تنها باید مراقبت های لازم برای مادر انجام بگیرد و تغذیه مناسبی در طول بارداری خود داشته باشد و به طور منظم با بهترین دکتر درمان ناباروری در ارتباط باشد.

تفاوت روش آی وی اف و روش آی یو آی

در روش آی یو آی که لقاح مصنوعی نیز نام دارد ترکیب سلول ها و اسپرم داخل رحم زن اتفاق می افتد و اسپرم مستقیما داخل رحم زن تزریق می شود در صورتیکه در روش آی وی اف یا لقاح خارج رحمی ترکیب تخمک و اسپرم در آزمایشگاه صورت می گیرد و تخمک های بارور شده به داخل رحم زن منتقل می شوند. روش درمانی آی وی اف نسبت به روش آی یو آی موفقیت آمیز تر است. معمولا بهترین متخصص بارروی توصیه می کند تا قبل از آی وی اف سه دوره آی یو آی انجام شود.

هزینه آی وی اف

همانطور که می دانید تشخیص و درمان ناباروری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. پزشک پس از بررسی علل ناباروری به درمان این عارضه می پردازد. هزینه ی آی وی اف به عوامل مختلفی از جمله دستمزد پزشک، کلینیک درمانی و…. بستگی دارد.

سوالات متداول در مورد درمان ناباروری با روش آی وی اف

7 thoughts on “درمان ناباروری با روش IVF

 1. محمدی - 13 شهریور 1397 در 14:22

  دکتر من 24 سالمه و مجردم. تا الان رابطه دخول نداشتم یعنی پرده بکارتم سالمه. ترشحات زرد رنگ دارم همراه با خارش و سوزش. دکتر رفتم میگن که چون دختی نباید به این صورت باشه. خیلی نگرانم دکتر چرا اینطوری شدم؟ یعنی ممکنه عفونت گرفته باشم؟

  پاسخ
  • دکتر عطار شاکری ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی - 13 شهریور 1397 در 14:25

   ممكنه دختر هم عفونت بكيره بهتره ترشحات كشت بشه

   پاسخ
 2. سانی - 10 آبان 1397 در 12:55

  من 32 سالمه و 6 ماهه تلاش می کنم برای بارداری ولی موفق نشدم. ivfیا iui کدومشون برای من مناسبه؟

  پاسخ
  • دکتر عطار شاکری ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی - 10 آبان 1397 در 12:58

   سلام اكر لوله هاتون باز باشه iui

   پاسخ
 3. فاطمه - 10 اردیبهشت 1399 در 12:33

  سلام دکتر …….من چندسالی بود ک باردار نمیشدم و از انواع داروهای شیمیایی چون پروژسترون واستروژن استفاده کردم دانازول ک خیلی عوارض داشت و صدای منوو دقیقا کلفت و مثل اقایون کرده بود چند بارهم به دکترم پیشنهاد دام ای وی اف کنم ولی مخالفت کرد برای اینکه از عوارض داروهای شیمیایی نجات پیدا کنم به پیشنهاد یکی از دوستام چند دوره ایی از پودر ژل رویال استفاده کردم واقعا برام عالی بود باعث تقویت تخمدان و تخمکم شد و حتی سیکل ماهانم را منظم کرد چه خوبه این محصول که عوارض نداره به دیگرانم پیشنهاد بدید تا دیگرون هم که مثل من در حسرت بچه بودند به آرزشون برسند

  پاسخ
 4. ساره - 3 آبان 1400 در 10:05

  خیلی مقاله خوب و کاملی بود

  پاسخ

پاسخ

2 × پنج =

تماس سریع با پزشک