Search
Close this search box.
شرایط اهدای جنین

اهدای جنین و شرایط آن

اهدای جنین که یکی از روش های درمان نا باروری می باشد ، در مواردی کاربرد خواهد داشت که زوجین قادر به بارداری نمی باشند و مادر توانایی بارور سازی تخمک را ندارد ، در واقع زمانی که جنین انتقالی حاصل از لقاح تخمک و اسپرم غیر زوج گیرنده باشد اهدای جنین  نامیده می شود ، در صورتی که مرد قادر به تولید اسپرم  نباشد و مشکل باروی از سوی مرد تشخیص داده شود اهدای جنین یک روش برای باروری محسوب خواهد شد ،  در این صورت با توجه به ممنوعيت از نظر تعدادی از فقها، ناگزير بايد از اهدای‌ جنين استفاده شود.

البته اهدای جنین در مواردی که امکان انتقال مشکلات ژنتیکی وجود داشته باشد  نیز توصیه می شود، بیماری های ژنتیکی شامل بیماری های ژنتیکی وابسته به جنس نظیر هموفیلی، دیستروفی عضلانی دوشن و یا ناهنجاری های مادرزادی که با اهدای جنین فابل برطرف شدن باشد.

اهدای جنین
اهدای جنین

منابع عمده جنین اهدایی عبارتند از:

  1. زوج های ناباروری که طی سیکل درمانی میکرواینجکشن باردار شده اند و تعداد جنین های تشکیل شده بیشتر از تعداد جنین های انتقالی بوده و تمایلی به استفاده از جنین های منجمد خودشان ندارند.
  2. از اهدا تخمک و اسپرم یک زوج دیگری که مشکل نازایی ندارند و تمایل به انجام این روش برای درمان ناباروری دارند.

روش اهدای جنین چگونه است ؟

در روش اهدای جنین اسپرم مرد و تخمک زن  تهیه شده  و در محیط آزمایشگاه در مجاورت یکدیگر قرار داده می شوند و حداکثر تا چهار روز از زمان لقاح و تقسیمات اولیه جنین به رحم زن متقاضی، منتقل می شود .

برای اهدای جنین نیاز است تا زوج نابارور به مرکز ناباروری یا متخصص ناباروری ( متخصص زنان و زایمان) مراجعه نمایند و البته این روش بعد از تست و آزمایش روش های دیگر می باشد و در صورتی که زوجین با روش های مختلف دیگر صاحب فرزند نشده باشند می توانند این اقدام را انجام دهند . در نهایت نیاز به مراجعه به مرکز ناباروری و دریافت مشاوره های لازم از مددکار می باشد ، مددکار توضیحات کامل درباره مسائل مختلف، ناشناس ماندن، طول زمان انتظار و … را ارائه میکند و پس از طی مدت انتظار نامه اي براي دادگاه خانواده و پزشكي قانوني برای احراز صلاحیت اخلاقی و جسمی و اجتماعی دريافت مي كنند. زوجین پس از صدور مجوز و موافقت حقوقی می تواننددر سیکل درمانی قرار بگیرند.

آیا اهدای جنین توصیه می شود؟

برای این امر لازم است به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا بدانید که اهدای جنین به چه روشی برای شما مناسب است. شما می توانید همه روش های درمان ناباروری ا روش های مختلف را بدانید اما نمی تواننید متوجه شوید که کدام روش برای شما مناسب خواهد بود. اینجاست که بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران به شما کمک می کند بهترین تصمیم را د ر اتباط با نوع دربمان بگیرید. بنابراین در این مورد لازم است حتما با همسر خود مراجعه کرده و همه شرایط را بشنوید. تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

اهدای جنین و بارداری از این روش چه مراحلی دارد؟

این روش شامل مراحل قانونی و درمانی مختلفی است. اگر تصمیم خود را گرفته اید که به این روش بارداری را تجربه کنید، قدم اول مراجعه به یک متخصص زنان باتجربه است. عوامل زیادی در موفقیت این روش تاثیر گذار است اما گفته می شود میزان موقیت درمان با این روش با درمان ناباروری با روش IVF یکی است. البته در موفقیت، عوامل خارجی دخالت کننده ای نظیر سن زوجین و مواردی از این قبیل دخالت دارد.

سایر بررسی ها در این خصوص بعد از انتقال جنین، انجام خواهد شد. دو هفته بعد از انتقال جنین، آزمایشات لازم برای موفقیت و یا عدم موفقیت این روش انجام خواهد شد.

مطالب مرتبط
2 Responses
  1. خانم دکتر عزیزدل سلام. خواستم واقعا ازتون تشکر کنم بابت تمام زحماتی که برامون کشیدین. امیدوارم پیغاممو بخونین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *