ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

بهترین زمان برای بارداری

مدت زمان مطالعه 6 دقیقه

برخی از زوجین بعد از یک رابطه جنسی محافظت نشده، توقع بارداری و بچه دار شدن را دارند. اما باید بدانید هر رابطه جنسی محافظت نشده منجر به بچه دار شدن و بارداری نمی شود. زمان برقراری رابطه جنسی نیز بسیار پراهمیت است. در صورتی که رابطه جنسی محافظت نشده در زمان مناسب انجام شود احتمال باردار شدن زن را بسیار افزایش می دهد. اگر شما هم قصد دارید باردار شوید و یا با یک رابطه جنسی محافظت نشده موفق به بارداری نشده اید، بهتر است تا بهترین زمان را برای بارداری بدانید. برای فهمیدن این زمان  تا انتهای این متن با ما همراه باشید.

بهترین زمان برای بارداری

شما زمانی می توانید شانس بارداری خود را افزایش دهید که در زمان مشخص و تعیین شده ای رابطه جنسی داشته باشید در صورتی که روزهای باروری خود را شناختید به طور مکرر در آن روز ها رابطه داشته باشید. می توانید برای بالا بردن شانس بارداری دویا سه روز قبل از روز تخمک گذاری  رابطه جنسی  داشته باشید. همچنین رابطه در پنجره باروری که عموما 6 روزه است می تواند شانس بارداری را بسیار افزایش دهید.

پنجره باروری

نکته مهم و حائذ اهمیت این است که هر زن تنها یک هفته در طول یک ماه فرصت دارد تا شانس بارداری خودش را افزایش دهد. به این یک هفته زمان پنجره باروری می گویند. یک هفته ی پنجره باروری دو یا سه روز قبل از تخمک گذاری تمام می شود و بهترین زمان برای افزایش شانس بارداری نیز رابطه در همین دو یا سه روز قبل از تخمک گذاری است.

دوره قاعدگی
دوره قاعدگی

جالب است بدانید اسپرم مرد می تواند سه الی پنج روز در دستگاه تناسلی زن زنده بماند این در حالی است که تخمک ها تنها 12 تا 24 ساعت می توانند زنده بمانند. پس تنها همین قدر زمان دارند تا بارور شوند. در نظر داشته باشید اسپرم ها در همان زمان های اولیه نمی توانند تخمک ها را بارور کنند تا زمانی که تحت فشار دستگاه تناسلی قرار نگیرند و همچنین تحرک نداشته باشند نم یتوانند تخم ها را باردار کنند. از این ثحبت ها نتیجه می شود که اسپرم ها برای توانایی بارور کردن تخم ها نیاز به صرف زمان دارند چیزی حدود 10 ساعت و همچنین حدودا 5 روز قبل از تخمک گذاری زمان بسیار مهمی است برای اینکه اسپرم بتواند تخمک را باردار کند.

تخمک گذاری

به صورت کلی به آزاد شدن تخمک ها از تخمدان زن، تخمک گذاری می گویند. همانطور که در قسمت پنجره باروری گفته شد تخمک ها تنها 12 تا 24 ساعت فرصت زنده ماندن دارند در حالی که اسپرم تا 5 روز نیز می توانند زنده بماند. به همین خاطر است که گفته می شود بهترین زمان برای رابطه جنسی دو یا سه روز قبل از روز تخمک گذاری است. در عموم به این صورت گفته می شود که بهترین زمان بارداری روز تخمک گذاری است اما این چنین نیست زیرا اسپرم ها زمانی توانایی باروری را دارند که در دتسگاه تناسلی زن تحت فشار قرار گیرند که این خودش 10 ساعت طول می کشد. در نهایت با توجه به بررسی های محققان و پزشکان به این نتیجه می رسیم که مقاربت در روز تخمک گذاری نیم تواند شانس بارداری را افزایش دهد.

 محاسبه روز تخمک گذاری

برای محاسبه روز تخمک گذاری باید به سوال پاسخ دهید :

  1. طول مدت چرخه قاعدگی چقدر است ؟
  2. پریودتان منظم است یا نه؟

با توجه به صحبت های انجام شده حالا باید روز تخمک گذاری خودتان را محاسبه کنید. این روز برای همه زنان یکسان نیست و با توجه به چرخه قاعدگی آنان متفاوت است. در صورتی که چرخه قاعدگی یک خانم 28 روزه باشد، تخمک گذاری 14 روز قبل از اولین روز قاعدگی رخ می دهد. به اید داشته باشید با یکبار محاسبه روز تخمک گذاری نمی توانید نتیجه بگیرید که پس هرماه همین روز تخمک گذاری در شما رخ می دهد. ممکن است این روز، به چند روز عقب تر یا جلوتر بیوفتد.

به خاطر داشته باشید به علت اینکه اسپرم می تواند تا 5 روز در دستگاه تناسلی زنده بماند پس حتی اگر در روز  14 ام چرخه قاعدگی رابطه جنسی نداشته باشید و در روز های 9 ام تا 13 هم رابطه داشته باشید باز هم احتمال بارداری شما وجود دارد.

در صورتی که پریود شما نامنظم است و هر ماه روز شروع و پایان آن متفاوت است پس نیاز است تا تعداد روز های نزدیکی در زمانی که احتمال تخمک گذاری می دهیم بیشتر کنیم. دقت داشته باشید هرچقدر تعداد دفعات نزدیکی بیشتر باشد، کیفیت اسپرم نیز بیشتر می شود.

بهترین زمان برای بارداری
بهترین زمان برای بارداری

علائم و نشانه های تخمک گذاری

گاهی اوقات شما می توانید با بروز نشانه هایی متوجه شوید که در روز های تخمک گذرای هستید. البته در برخی از ماه ها ممکن است شما متوجه نشوید و نشانه ای نداشته باشید. مهم ترین  نشانه  های که می توانید متوجه شوید روز تخمک گذاری است به شرح زیر است:

  • گردن رحم نرم می شود و زمانی که در دوره باروری باشید گردن رحم کمی بیشتر باز می شود.
  • عموما در دوره تخمک گذاری ناراحتی کمی در یک طرف شکم رخ می دهد. این عارضه به نام میتسچمرز نیز شناخته می شود.
  • دمای عمومی بدن افزایش می باید. برای متوجه شدن این موضوع می توانید هر روز صبح بعد از پایان قاعدگی  دمای پایه بدن خودتان را یا همان bbt را اندازه گیری کنید . در روز تخمک گذاری این دما بیشتر می شود.
  • ویژگی های مخاط تغییر می کند. مخاط نازک تر، کش دارتر، شفاف تر می شود.

علت های موثر در کاهش شانس بارداری

اولین و مهم ترین و موثر ترین علت کاهش شانس بارداری در زنان، افزایش سن است.

عموما از سن 30 سالگی به بعد باروری در زن کاهش می یابد. این کاهش از سن 35 سالگی به بعد به خاطر تغییراتی که در تخمدان ها رخ می دهد، شدت می یابد. این کاهش باروری در مردان نیز رخ می دهند. با افزایش سن در مرد نیز تعداد اسپرم ها  و قدرت توانایی جنسی وی  کم می شود.

رابطه جنسی کم

هرچقدر رابطه جنسی شما کم تر باشد، شانس بارداری نیز کم می شود. اگر می خواهید بارداری شوید به صورت مکرر رابطه جنسی داشته باشید. برقراری رابطه جنسی هر دو یا سه روز یکبار فرصت خوبی را برای اسپرم و تخمک گذاری فراهم می کند.

سبک زندگی نامناسب

سبک زندگی نامناسب نیز یکی از تاثیر گذار ترین عوامل در کاهش احتمال بارداری است. مصرف دخانیات، اصافه وزن و یا کمبود وزن بیش از حد، استرس و اضطراب بسیار در روند بارداری و کاهش شانس بارداری موثر است.

همچنین مصرف دارو هایی کمی می تواند منجر به کاهش شانس بارداری شود. حتما قبل از اقدام به بارداری به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. در صورتی که داروی خاصی مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید.

راهکار های بالا بردن شانس بارداری

برای افزایش شانس بارداری می توانید راهکار های زیر را انجام دهید تا بارداری موفقی را تجربه کنید:

  • در رژیم غذایی خودتان از مواد مغذی و سالم استفاده کنید
  • زمان تخمک گذاری را بشناسید و در طول زمان های مناسب رابطه جنسی منظم داشته باشید.
  • سطح رابطه عاطفی خودتان را با شریک زندگیتان بالا ببرید.
  • سبک زندگی خود را تصحیح کنید، در برنامه روزانه خودتان ورزش را قرار دهید.

سخن آخر

قبل از اینکه به بارداری اقدام کنید،  به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا از روز تخمک گذاری خود آگاه شوید و یا خودتان آن را مشخص کنید.

اگر با داشتن رابطه جنسی محافظت نشده موفق به بارداری نشدید، به خودتان برچسب ناباروری را نزنید. ممکن است فقط در روز مناسبی رابطه جنسی برقرار نکرده باشید.

 

پاسخ

هجده − 3 =

تماس سریع با پزشک