ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵

افزایش شانس بارداری

چگونه می توان شانس بارداری را افزایش داد؟ این از سوالات متداول کسانی است که قصد بچه شدار شدن را دارند. برخی از زوجین بعد از چندبار تلاش برای درمان ناباروری به متخصص زنان مراجعه می کنند. در این مقاله سعی داریم به شما نکاتی را بگوییم که شانس بارداری را بالا می برد.

اما لازم است بدانید اگرقصد بچه د ار شدن را دارید، لازم است یکسال بدون استفاده از روش های جلوگیری، رابطه داشته باشید. برای زوجینی که سن بالا تری دارند، این زمان به 6 ماه کاهش می یابد. چرا که زمان بارداری در این زوجین مهم تر است.

آیا فکر می کنید که بعد از تصمیم به باردار شدن در سیکل ماهانه بعدی باردار می شوید؟ باید بدانید که این یک باور اشتباه است و باردار شدن زمانبرتر از آن است که فکر می کنید. شاید برایتان جالب باشد که یک زن 30 ساله و سالم در هر سیکل ماهانه تنها 20 درصد شانس بارداری دارد. بنابراین باردار شدن می تواند چندین ماه طول بکشد. اگر برای بارداری مضطرب هستید بدانید که با رعایت چند نکته ساده می توانید به افزایش شانس بارداری کمک کنید. در این مقاله به برخی از راه حل های طبیعی برای بالا بردن احتمال بارداری اشاره می کنیم. البته نیابد اهمیت زمان تخمک گذاری در بارداری را در این زمینه نادیده گرفت.

افزایش شانس بارداری

احتمال بارداری چیست و چگونه مشخص می شود؟

احتمال بارداری در یک دوره عادت ماهیانه مشخص می شود. احتمال بارداری به موارد زیادی بستگی دارد. اما اگر زیر 40 سال سن دارید، همچنین از روش های جلوگیری از بارداری استفاده نمی کنید، به احتمال بالای 80 در عرض یک ماه باردار می شوید.

همچنی شانس بارداری شما در هر سیکل قاعدگی چیزی حدود 20 درصد است. البته این در صورتی است که :

  • سن زوجین زیاد نباشد
  • مشکل زمینه ای وجود نداشته باشد

اصلی ترین تکنیک های افزایش شانس بارداری

برای افزایش احتمال باردرای لازم است برخی موارد را رعایت کنید. در صورت عدم باردای متخصص زنان و زایمان تکنیک هایی را می داند که شانس بارداری شما را افزایش می دهد. با شناخت علت بارداری و انجام اقدامات لازم برای افزایش شانس بارداری، احتمال بچه دار شدن شما بالا می رود. اما لازم است شما هم مواردی را رعایت کنید که در ادامه مقاله به آن اشاره خواهیم کرد:

رابطه جنسی در دوران تخمک گذاری

هرماهه با توجه به تغییرات هورمونی که در بدن اتفاق می افتد یک تخمک نابالغ تولید می شود و رشد کرده و بالغ می شود. این پروسه حدوداً دو هفته از شروع قاعدگی زمان می برد. هر سیکل ماهیانه با سیکل های ماهیانه قبلی تفاوت می کند. زمانی که تخمک بالغ می شود از تخمدان ها آزاد می شود که به این فرایند تخمک گذاری گفته می شود. این تخمک از لوله های فالوپ به سمت رحم حرکت می کند و تنها تا 24 ساعت دوام می آورد. بهترین زمان برای بارداری در این زمان است.

شناخت زمان تخمک گذاری از اهمیت زیادی در این زمینه برخوردار است. اگر در زمان تخمک گذاری رابطه داشته باشید، شانس شما برای بارداری افزایش می یابد. برا آنکه زمان تخمک گذاری خود را حساب کنید. ابتدا لازم است چرخه قاعدگی خود را بشناسید. معمولا چرخه قاعدگی 28 روزه است. اما برای محاسبه آن می توانید اولین روز از آخرین دوره عادت ماهیانه خود را حساب کنید و تا زمان اولین روز از دوره عادت ماهیانه بعدی محاسبه کنید.

تعاد این روز ها را تقسیم بر دو کنید. چند روز قبل و بعد این زمان را نیز در نظر داشته باشید. این زمان حدودی تخمکگذاری شماست. بنابراین برای کسانی که دوره عدت ماهینه آن ها 28 روزه است، می توان گفت از از روز دوازدهم تا روز شانزدهم از تاریخ اولین روز عادت ماهینه آن ها، روز تخمک گذاری است. رابطه جنسیدرایین دوارن شانس ما را برای بارداری افزایش می دهد.

در صورتی که تخمک بارور شود به رحم منتقل می شود و در دیواره رحمی لانه گزینی می کند. نکته کلیدی این است که چند روز قبل و بعد از تخمک گذاری رابطه جنسی برقرار شود. به این ترتیب در زمان تخمک گذاری اسپرم در لوله های فالوپ قرار دارد و شانس بارداری بالاتر می رود. اسپرم تا 4 الی 5 روز در رحم و لوله های فالوپ زنده می ماند.

تکنیک های افزایش شانس بارداری
افزایش شانس بارداری

تغییر در مخاط دهانه رحم

زمانی که فولیکول تخمک (کیسه حاوی تخمک) رشد می کند سطح استروژن بدن بالا می رود. به دلیل بالا رفتن سطح استروژن، مخاط دهانه رحم رقیق می شود. فرد متوجه افزایش ترشحات خود می شود. به محض مشاهده این تغییرات در همان روز و در روزهای آتی رابطه جنسی برقرار شود. وقتی تخمک گذاری انجام می شود مخاط دهانه رحم غلیظ و چسبناک می شود.

تعداد دفعات رابطه جنسی

سعی کنید در مانی که درحال اقدام برای بارداری هستید، تعداد دفعات رابطه جنسی را افزایش دهید. رابطه جنسی را دو الی یه روز بعد از اتمام دوره عادت ماهیانه خود آغاز کنید و همچنین سعی کنید بعد از آ ن نیز هر روز رابطه باشته باشید. اگر شرایط آن را ندارید، سعی کنید تعداد دفعات رابطه جنسی در دوران تخمک گذاری خود را افزایش دهید.

اسپرم بیشتر احتمال باروری را افزایش می دهد.

یکی از مشمکلات زوجیننی که با ناباروری مواجه هستید، تعداد کم اسپرم است. در صورتی که منی خارج شده در رابطه جنسی حاوی حداقل 15 میلیون اسپرم در هر میلی لیتر باشد، احتمال باروری وجود دارد. اسپرم بسیار کم در انزال ممکن است باردار شدن را دشوارتر کند زیرا کاندیدهای کمتری برای بارور کردن تخمک وجود دارد. همچنین لازم است بدانید، اسپرم در محیط زحم تا 5 روز زنده می ماند.

بعد از رابطه به پشت دراز بکشید

برای آنکه مطمئن شوید اسپرم در رحم باقی می ماند، سعی کنید 20 الی نیم ساعت به پشت دراز بکشید. همچنین رابطه جنسی خود را به طریقی برنامه ریزی کنید که دخول کامل صورت بگیرد.

رژیم غذای سالم به افزایش شانس بارداری کمک می کند

رژیم غذایی سالم را رعایت کنید. مصرف غذاهای حاوی آنتی اکسیدان و همچنی مصرف مولتی ویتامین ها در این زمینه تاثیر گذار است. سعی کنید صبحانه خود را کامل کنید. همچنین مصرف الکل و دخانیات را قطع کنید. حتی در زمان اقدام به بارداری هم لازم است سبک زندگی سالم را رعایت کنید.

در صورت عدم بارداری اقدام لازم چیست؟

در این صورت لازم است به متخصص زنان و ناباروری مراجعه کنید. در این صورت ابتداعلت نابارورری مشخص شده و بعد از آن بهترین راهکار لازم برای بارداری پیشنهاد می شود. هر کدام از اقدامات درمان ناباروری ، شانس شما را برای باردرای افزایش می دهد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورتی که با انجام روش های فوق موفق به تشخیص زمان تخمک گذاری نشده و یا بعد از چندین ماه تلاش باردار نمی شوید می توانید به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. پزشک سطح هورمون های بدن را با آزمایش خون ردیابی می کند و با سونوگرافی تخمدان ها وضعیت آن ها را بررسی می کند. به این ترتیب زمان دقیق تخمک گذاری را می توان تشخیص داد.

نتیجه گیری

برای باردار شدن عجله نکنید. در صورتی که بارداری رخ نمی دهد نگران نشوید و استرس بیهوده نداشته باشید. بدانید که این یک پروسه زمان بر است و نیازمند صبر و حوصله و حفظ روحیه زوجین می باشد.

منبع : https://www.healthline.com/health/pregnancy/how-to-increase-chances-of-getting-pregnant#positions-and-lube

پاسخ

چهار × 1 =

تماس سریع با پزشک