ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵

HPV در زنان و مردان از علائم تا درمان

HPV چیست؟ آیا HPV درمان می شود؟ آیا اچ پی وی دلیل ایجاد زگیل تناسلی است؟ پاپیلوم انسانی یا HPV یک ویروس مقاربتی شایع است. بنابراین اگر شما متاهل هستید ممکن است در معرض ابتلا به این ویروس باشید. همچنین اگر نگران هستید که در آینده به عوارض خطرناک ترین نظیر سرطان دهانه رحم مبتلا نشوید، حتما در ادامه ان مقاله با ما همراه باشید.

HPV دقیقا چیست؟

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) نام یک گروه بسیار رایج از ویروس ها است. این ویروس ها انواع مختلفی دارند. گفتته می شود عموما انواع این ویروس عارضه ای در بدن انسان ایجاد نمی کند. اما از آنجایی که زمینه ایجاد سرطان و ابتلا به زگیل تناسلی را ایجاد می کند، درمان آن اهمیت پیدا کرد. برخی از انواع این ویروس بسیار رایج است. به همین دلیل در ادامه این مقاله قص داریم در ارتباط با درمان و همچنین علائم آن صحبت کنیم

علائم ابتلا به HPV چیست؟

در اکثر موارد این ویروس هیچ عارضه ی در بدن انسان ایجاد نمی کند. اما چگونه تشخیص داده می شود؟ اینجاست که اهمیت تست های غربالگری مشخص می شود. زمانی که رابطه جنسی برقرار می کنید، لازم است به طور منظم به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. البته در دوران قبل از آن نیز رعایت مراقبت های لازم الزامی است.

ویروس پاپیلومای انسانی در زنان و مردان

برای تشخیص hpv از چه آزمایشی استفاده می شود؟

معمولا برای تشخیص HPV از تست پاپ اسمیر استفاده می شود.

این ویروس به دلیل عدم علائم مشخص معمولاز زمانی مشخص می شود که زمینه ساز بیماری های خطرناک تری نظیر زگیل تناسلی و یا سرطان دهانه رحم شده باشد. بنابراین آن زمان  درمان پیچیده تر می شود.

آزمایش HPV هر چند سال یکبار نیاز است؟

کسانی که متاهل هستند، هر سه سال یکبار نیاز به انجام تست پاپ اسمیر برای تشخیص ویروس پاپیلومای انسانی دارند. اما کسانی که مجرد هستند، می توانند روتین طولانی تری برای انجام این آزمایش داشته باشند. البته توجه داشته باشید، تست پاپ تنها برای تشخیص HPV نیست. بلکه از آن برای سایر بیماری های زنان نیز استفاده خواهد شد. در صورتی که نتایج تست پاپ اسمیر شما غیر طبیعی باشد، ممکن است متخصص زنان و زایمان از تست HPV نیز برای تشخیص استفاده کند.

درمان HPV

آیا HPV قابل درمان است؟ برای درمان معمولا چه راهکار هایی از جانب بهترین متخصصان زنان و زایمان پیشنهاد می شود؟

گفته می شود پیشگیری بهتراز درمان است. یکی از راه های پییگیری از این ویروس، تزریق واکسن گارداسیل است. بهترین زمان تزریق این واکسن تقریبا سه سال قبل از برقراری اولین رابطه جنسی است. این واکسن از ابتلا به برخی از انواع شایع این ویروس جلوگیری خواهد کرد. به همین دلیل امکان ابتلا به برخی از بیماری های خطرناک زنان نظیر زگیل تناسلی کاهش می یابد.

چگونه به ویروس HPV مبتلا نشویم؟

یکی از اصلی ترین راهکار های عدم ابتلا به این ویروس، مراقبت های جنسی است.

✔️ استفاده از کاندوم در حین رابطه جنسی و پرهیز از روابط جنسی پرخطریکی از اصلی ترین وارد پیشگریی در رابطه جنسی است. به همین دلیل وقتی شما یک شریک جنسی دارید، اماکن ابتلا به این ویروس تقریبا کنترل شده است.

✔️ برخی به اشتباه تصورمی کنند فقط دخول باعث انتقال ویروس می شود. در صورتی که حتی تماس در ناحیه تناسلی باعث انتقال این ویروس از مرد به زن یا از زن به مرد می شود. بنابراین رعایت مراقبت های جنسی در عدم انتقال ویروس پاپیلومای انسانی حرف اول را می زند.

HPV چیست

سوالات متداول در ارتباط با پاپیلومای انسانی

سخن آخر

یکی از ویروس هایی که از راه تماس جنسی انتقال می یابد، ویروس HPV  یا همین پایلومای انسانی است. این ویروس یک ویروس شایع است . برای جلوگیری از آن تزریق واکسن گارداسیل و همچنین مراقبت های جنسی توصیه می شود. از آنجایی که ابتلا به این ویروس معمولا علائمی ندارد، توصیه می شود هز چند سال یکبار از تست های غربالگری زنان استفاده کنید. البته امکان ابتلا به این ویروس در مردان نیز وجود دارد.

پاسخ

پنج × سه =

تماس سریع با پزشک