ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

لاپاراسکوپی و بارداری

مدت زمان مطالعه 4 دقیقه

لاپاراسکوپی و بارداری

آیا می دانید جراحی لاپاراسکوپی و بارداری پس از آن ایمن می باشد یا خیر؟ آیا می دانید که با انجام جراحی لاپاراسکوپی می توان به درمان ناباروری کمک کرد؟ در این مقاله قصد داریم به تمامی جنبه های این جراحی حساس اشاره کرده تا بتوانیم راهنمایی درستی برای خوانندگان ارائه دهیم.

درمان ناباروری با روش لاپاراسکوپی

در روش لاپاراسکوپی، پزشک می تواند داخل شکم را مشاهده کرده و اندام های تناسلی زنان مثل رحم، تخمدان ها و لوله رحمی را مشاهده کند. بدین ترتیب پزشک می تواند با چک کردن این اندام ها و مشاهده عملکرد شان توانایی باروری زن را تخمین بزند. از شایع ترین مشکلات که در طی این جراحی تشخیص داده می شود می توان به آندومتریوز، چسبندگی های لگنی، کیست تخمدان و فیبروم رحمی اشاره کرد.

لاپاراسکوپی و بارداری

لاپاراسکوپی و بارداری

لاپاراسکوپی چیست؟

لاپاراسکوپ وسیله ایست که مانند یک تلسکوپ فیبر نوری به داخل شکم رفته و در اغلب مواقع محل ورود آن از طریق ناف می باشد. گاز کربن دیوکسید به داخل شکم تزریق شده تا محیط داخلی شکم راحت تر دیده شود. این گاز در شکم باعث انبساط دیواره های شکمی شده و به پزشک این امکان را می دهد تا اجزای داخل شکمی را راحتتر از هم تشخیص دهد.

در صورتی که مورد مشکوکی در طی این روش مشاهده شود، ابزار های جراحی دیگری جهت انجام بایوپسی یا جراحی، از طریق برش های بسیار ظریف، وارد شکم می شوند. دو محل برش ثانویه یکی در طرف راست و دیگری در طرف چپ شکم ایجاد می شوند که با نقطه برش در ناف تشکیل یک مثلث را می دهند. این حالت برش ها به پزشک این اجازه را می دهند تا هر گونه جراحی در صورت لزوم انجام شود. این جراحی به دلیل ایجاد برش های خیلی خفیف، نسبت به جراحی باز از مزایای بسیاری برخوردار است.

درطي لاپاروسكوپي مي توان تخمدان هاي پلي كيستيك را كوتر كرد، که بدین ترتیب تنبلي تخمدان به ميزان زيادي برطرف مي شود. همچنين می توان با تزريق ماده حاجب در لوله ها از باز بودن انها مطمئن شد. این جراحی تحت بیهوشی کلی صورت گرفته و این بدان معنی است که فرد در تمام طول جراحی کاملاً خواب بوده و کوچکترین دردی را حس نمی کند.

فوائد لاپاراسکوپی و بارداری

یکی از مزایای لاپاراسکوپی و بارداری پس از آن، این است که برخی بیماری ها فقط از طریق این روش تشخیص داده می شوند. برای مثال بیماری آندومتریوز تنها در درجات خیلی شدید آن، در آزمایش سونوگرافی تشخیص داده می شود. آندومتریوز خفیف تنها در جراحی مانند لاپاراسکوپی تشخیص داده می شود.

مشکل دیگری که باز هم تنها در روش جراحی تشخیص داده می شود، چسبندگی های لگنی می باشد. این مورد با آزمایشات سونوگرافی، ایکس ری و سی تی اسکن قابل تشخیص نیست. چسبندگی لگنی بر لقاح، انتقال تخمک از لوله های رحمی و زمان تخمک گذاری، تاثیر منفی می گذارد.

بسیاری از افراد لاپاراسکوپی را به عنوان یک روش کم تهاجمی تر نسبت به جراحی های باز می شناسند. در جراحی به شکل سنتی، یک برش بزرگ به طول چند سانتی متر در شکم ایجاد می شود که بدین دلیل بیمار نیاز به بستری دو تا سه روز در بیمارستان پیدا می کند. ولی در جراحی لاپاراسکوپی محل برش نهایتاً نیم سانتی متر تا یک سانتی متر می باشد. و بیماران پس از جراحی لاپاراسکوپی همان روز می توانند مرخص شوند و نیاز به بستری نمی باشد.

ارتباط لاپاراسکوپی و بارداری بعد از آن بسیار حساس بوده و باید تحت نظر پزشک متخصص صورت گیرد.  دکتر بهناز عطار شاکری جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی با روش های نوینی لاپاراسکوپی را انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188032396 و  02188030310 و 02144079131 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

عوارض لاپاراسکوپی در درمان ناباروری

انجام جراحی لاپاراسکوپی تحت نظر یک پزشک با تجربه و با مهارت کافی انجام می شود. در برخی مواقع که نیاز به جراحی و برداشتن تعداد زیادی فیبروم هست، جراحی به صورت سنتی و باز خیلی سریع تر انجام شده و کارآمد تر می باشد.

پزشک با معاینه ی بیمار می تواند تشخیص دهد که جراحی لاپاراسکوپی برای درمان مفید است یا چندان کارامد نمی باشد.

لاپاراسکوپی و بارداری

لاپاراسکوپی و بارداری

زمان انجام لاپاراسکوپی و بارداری

پس از انجام آزمایشات مربوط به آنالیز اسپرم در مرد، سونوگرافی رحم و تخمدان و آزمایش های دیگر جهت تشخیص دلیل ناباروری، پزشک برای رفع شک و شبهه در بیماری های داخلی، می تواند لاپاراسکوپی را انجام دهد. در صورت سابقه چسبندگی های لگنی ، لاپاراسکوپی می تواند پیشنهاد مناسبی باشد.

مطالب مرتبط با این مقاله:

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی کیست تخمدان

جراحی لاپاراسکوپی

سوالات متداول لاپاراسکوپی

پاسخ

5 + 8 =

تماس سریع با پزشک