ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

سونوگرافی واژینال چیست؟

مدت زمان مطالعه 2 دقیقه

سونوگرافی واژینال چیست؟

سونوگرافی واژینال کارایی ها مختلفی دارد ولی از اصلی ترین آنها می توان به بررسی ضربان قلب جنین در زمان بارداری خانم ها اشازه کرد. سونوگرافی واژینال تمام قسمت های اعضای تناسلی خانم ها را مورد بررسی قرار می دهد.و چون این آزمایش از طریق واژن انجام می شود به آن سونوگرافی واژینال می گویند.

 

در سونوگرافی واژینال کدام قسمت های بدن مورد بررسی قرار می گیرند؟

  • واژن
  • نواحی رحم
  • گردن رحم
  • تخمدان ها

 

آزمایش سونوگرافی واژینال چگونه صورت می گیرد؟

در سونوگرافی واژینال متخصص وسیله مخصوص را در قسمت واژینال بیمار قرار می‌دهد که نام آن پراب است. پراب به محض ورود امواج صوتی از خود منتشرمی‌کند. این امواج فوق صوت لحظه برخورد به موانع به شکل تصویر بر روی صفحه مانیتور مشاهده خواهد شد. متخصص مربوطه با حرکت دادن این پراب، مناطق مختلف و اندام های واقع در قسمت لگن بیمار را مشاهده و بررسی می‌کند.از مزیت های خوب  سونوگرافي واژينال کيفيت تصاوير بدست آمده می ‌باشد. تصاوير ثبت شده از تخمدان و رحم با اين روش معمولاً بزرگتر و با کیفیت تر از تصویر های  ثبت شده از راه سونوگرافي شکمی است. بنابراين در سونوگرافي واژينال  اندازه‌ هاي گرفته‌ شده دقيق ‌تر است.

 

سونوگرافی واژینال چیست؟

 

دلایلی که سونوگرافی واژینال توصیه می‌شود؟

 

 

آیا سونوگرافی واژینال همراه با درد است؟

امکان دارد در سونوگرافی واژینال کمی احساس خوبی داشته باشید ولی هرچه آرام تر باشید به همان اندازه کار راحت تر انجام می شود. اگر عضلات را سفت بگیرید این کار همراه با درد خواهد بود. توصیه می شود هنگام ورود پراب نفس عمیق بکشید. اگرچه ممکن است به علت ورود پراب به قسمت واژینال، فرد کمی احساس ناراحتی و فشار ناشی از پراب را داشته باشد. احتمالا پس از سونوگرافی واژینال  کمی لکه ببینید اما این لکه خون به دلیل پاره شدن چند موی رگ خونی ظریف در دهانه رحم است و به رنگ صورتی یا قهوه‌ای کم رنگ است. اگر خونریزی قرمز پررنگ همراه با انقباض شکم بود حتما پزشک را در جریان بگذارید.

سونوگرافی واژینال چقدر زمان می برد؟

معمولا انجام  سونوگرافی واژینال حدود 30 دقیقه زمان می خواهد. البته این مدت بستگی به میزان وضوح تصویری دارد که بدست آمده است. طبق گفته پزشکان بهترین زمان برای انجام آزمایش سونوگرافی واژینال  از طریق واژن روز 5 دوران قاعدگی  است.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر عطار شاکری ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی

پاسخ

8 + ده =

تماس سریع با پزشک