Search
Close this search box.
سرکلاژ دهانه رحم

سرکلاژ

گاهی در دوران بارداری پیش می آید که دهانه رحم شل می شود و باعث زایمان زودتر از موعد می شود. و این اتفاق به مادر و سلامت جنین آسیب می زند. سرکلاژ روشی است برای بسته نگه داشتن دهانه رحم و سرویکس.که توسط متخصص زنان و زایمان انجام می شود. اگی میخواهید در اینباره بیشتر بدانید این مقاله را بخوانید.

سرکلاژ چگونه انجام می شود

سرکلاژ سرویکس عمل دوخت دهانه خارجی رحم است، این عمل می تواند در هفته 12 تا 14 بارداری پیش از سست شدن دهانه رحم یا به عنوان یک عمل اورژانسی پس از شل شدن دهانه رحم انجام شود، این مساله به ندرت بعد از هفته 24 اتفاق می افتد. سرکلاژ با استفاده از بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود. اسپکولوم دستگاهی پدالی و شبیه قاشق است، این دستگاه را داخل واژینال زن باردار می کنند و دیواره های واژن را برای انجام جراحی آماده می کنند

سرکلاژ

روش های مختلف عمل سرکلاژ

• محل بخیه می تواند سراسر دهانه خارجی رحم باشد.

• نوار ویژه ای را می توانند در اطراف گردنه رحم گره بزنند و محل را بخیه بزنند.

• یک برش کوچک در دهانه رحم داده می شود، نواری سراسر دهانه رحم دوخته و در محل برش جمع می شود.

تشخیص شل شدگی دهان رحم

اگر در دوران بارداری، شل شدن دهانه رحم دیر تشخیص داده شود، مایع آمنیوتیک شروع به نشت از دهانه رحم می کند. امکان دارد این اتفاق با قرار دادن یک لوله نازک در دهانه رحم درمان شود . این لوله باد می کند و دهانه رحم را پر می کند. روش دیگر نیز شامل پر کردن مثانه از مایع با استفاده از لوله کاتتر است که از طریق مجرای ادرار وارد می شود. مثانه پر سبب فشار کیسه آمنیوتیک به بالای لگن و مسدود شدن دهانه رحم می شود.

اقدامات بعد از عمل سرکلاژ

زمان استراحت بستگی به نوع روش سرکلاژ دارد. متخصص انجام دهنده این عمل می تواند بیمار را به طور کامل راهنمایی کند. معمولا آنتی بیوتیک بعد از این عمل برای جلوگیری از عفونت تجویز می شود.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *