ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

جراحی کیست تخمدان

مدت زمان مطالعه 3 دقیقه

جراحی کیست تخمدان

زمانی که نیاز به معاینه توده و یا کیست تخمدان باشد، می توان با جراحی لاپاراسکوپی و ایجاد یک برش کوچک و یا ایجاد برشی بزرگ تر و انجام لاپاراتومی، کیست را مشاهده کرد. ولی در صورتی که رحم مشکوک به بافت سرطانی باشد باید جراحی لاپاراتومی صورت گیرد. جراحی کیست تخمدان به موراد مختلفی بستگی دارد. به این ترتیب دید وسیعی برای مشاهده اندام های داخلی شکم و رحم بدست می آید. در صورتی که توده سرطانی مشاهده شود می توان با جراحی و برداشتن توده برای درمان کیست تخمدان اقدام نمود.
در صورتی که کیست تخمدان خوش خیم باشد ولی علائم و ناراحتی هایی برای بیمار به وجود آورده باشد نیاز است که برداشته شود. در برخی موارد به خصوص در موارد مشکوک به سرطان، کل تخمدان ها برداشته می شوند.

جراحی کیست تخمدان

جراحی کیست تخمدان

اقدامات لازم برای جراحی کیست تخمدان

بیهوشی عمومی در طول این جراحی صورت می گیرد. بعد از لاپاراسکوپی می توان ظرف یک روز به فعالیت های روزمره بازگشت. ولی باید از فعالیت های شدید بدنی تا یک هفته خودداری کرد. بیمار بعد از لاپاراتومی تا 2 الی 4 روز در بیمارستان بستری می شود و بعد از 4 تا 6 هفته به فعالیت های روتین باز می گردد.

هدف جراحی کیست تخمدان

جراحی به منظور تشخیص سرطان تخمدان صورت می گیرد. در مواردی هم به منظور برداشتن کیست تخمدان و پیشگیری از پیش رفت سرطان تخمدان انجام می گیرد. در موارد زیر جراحی کیست تخمدان به فرد پیشنهاد می گردد:

– وجود توده هایی در تخمدان که در هر دو تخمدان موجود هستند.
– کیست تخمدان که بزرگتر از 7.5 سانتی متر است.
– کیست تخمدانی که ظرف دو تا سه ماه کوچکتر نشده و از بین نمی رود.
– در آزمایش سونوگرافی تشخیص داده شود که کیست عملکرد غیر طبیعی دارد.

زمانی که فرد به کیست تخمدان مبتلا است و در موارد باید جراحی کیست تخمدان صورت گیرد:

– قاعدگی دختر شروع نشده باشد.
– فرد در دوران یائسگی خود باشد.
– از قرص های جلوگیری از بارداری استفاده می کند ( مگر اینکه از قرص های با دوز پایین پروژسترون استفاده شود)
– فرد مشکوک به سرطان تخمدان باشد. در این صورت نیاز است که به متخصص زنان مراجعه شود.

چگونگی جراحی کیست تخمدان

در جراحی کیست تخمدان، کیست از تخمدان جدا می شود و تخمدان ها در جای خود باقی می مانند تا تاثیری بر قدرت باروری گذاشته نشود. ولی در برخی موارد کیست دوباره ایجاد می شود و در صورت ایجاد مکرر کیست تخمدان، نیاز است تا تخمدان ها برداشته شوند.

زمانی که نیاز به معاینه توده و یا کیست تخمدان باشد، می توان با جراحی لاپاراسکوپی و ایجاد یک برش کوچک و یا ایجاد برشی بزرگ تر و انجام لاپاراتومی، کیست را مشاهده کرد. دکتر بهناز عطار شاکری جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی با روش های نوینی درمان ناباروری و درمان بیماری های زنان و زایمان طبیعی و سزارین را انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188032396 و 02188030310 و 02144079131 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

عوارض جراحی کیست تخمدان

عوارض و خطرات جراحی کیست تخمدان به شرح زیر است:

– احتمال به وجود آمدن دوباره کیست تخمدان وجود دارد.
– عدم بهبود و کنترل درد بعد از جراحی
– ایجاد بافت اسکار در نتیجه جراحی که بر روی تخمدان ها و لوله های فالوپ ایجاد می شود. بافت اسکار گاهی بر روی ناحیه لگنی هم ایجاد خواهد شد.
– ایجاد عفونت
– احتمال دارد که مثانه و روده ها در نتیجه جراحی آسیب ببینند.
البته احتمال وقوع این موارد بسیار اندک است.

امکان دارد در صورتی که کیست بزرگ باشد جراحی برای هر دو تخمدان صورت گیرد. سرطان تخمدان در زنان با سنین مختلف اتفاق می افتد ولی در زنان یائسه احتمال بروز این نوع سرطان بیشتر است.

منبع : https://www.healthlinkbc.ca/health-topics/hw178611

پاسخ

شانزده + سیزده =

تماس سریع با پزشک