ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

جراحی پولیپ رحم و عوارض بعد از آن

مدت زمان مطالعه 7 دقیقه

چه زمانی شما به انجام جراحی پولیپ رحم نیاز پیدا می کنید؟ آیا در ارتباط با پولیپ رحم چیزی می ندانید؟ عمل پولیپ رحم شامل چه مراحلی می شود؟ پولیپ رحمی توده های غیر طبیعی هستند که در رحم برخی از زنان رشد می کنند و باعث بروز مشکلات متعددی برای آنها می شود. این توده ها غیر سرطانی می باشند. بیشترین شیوع سنی وجود این اختلال 40 تا 50 سال و یا حتی بعد دوران یائسگی است. اگر می خواهید در اینباره ببیشتر بدانید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

پلیپ رحم چیست؟

پولیپ رحم یک اختلال است که ممکن است بسیاری از زنان در طول دوره زندگی خود آن را تجربه کنند. این پولیپ با نام های دیگری نظیر پولیپ آندومتر نیز شناخته می شود. در اکثر اوقات بانوان از ایجاد این ضایعات که در اثر بافت داخلی رحم به نام آندومتر ایجاد می شود، نگران می شوند. این ضایعات ممکن است خطرناک باشند. و یا حتی بعدا به توده غیر سرطانی در رحم شما تبدیل شوند. بنابراین باید پبگیری های درمانی لازم در اسرع وقت انجام شود که دچار مشکلات این چنینی نشوید.

جراحی برداشتن پولیپ رحم

پولیپ رحم ممکن است بیشتر از یکی در رحم شما ایجاد شود. همچنین انداره آن متغیر خواهد بود. با انجام تست های مربوطه همه ویژگی های آن ها شناخته خواهد شد.

خطر پولیپ رحمی

معمولا خانم هایی که فرزند ندارند و خانم هایی که در دوران یائسگی هستند، بیشتر در معرض خطر هستند. گاهی چسبیده بودن پولیپ در رحم باعث عفونت می شود. و این عفونت باعث نشت ترشحات مایع و خون آلود از واژن می شود. بررسی تست های سرطان رحم برای اطمینان از سرطانی نبودن این پولیپ ها نیاز است. امکان دارد این پولیپها به شکل تکی یا گروهی باشند و در طول و اندازه متفاوت می باشند و به احتمال زیاد تا 3 سانتیمتر ( 1 اینچ ) طول داشته باشند . پولیپها معمولاً بی ضرر و بی خطرند

پولیپ رحمی

آیا علائم ابتلا به پولیپ رحم را می دانید؟

برخی موارد هست که با پیگیری آن های می توانید به این نتیجه برسید که آیا ممکن است دچار پلیپ رحم باشید یا خیر. یکی از بارز ترین موارندی که سلامت شما را نشان می دهد دوران قاعدگی شماستو بنابراین لازم است دراین وارد توجه بیشتری به خرج دهید:

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟ اگر دارید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید:

  • آیا شما بعد از یائگی خونریزی دارید؟
  • آسیا شما میان دوران قاعدگی خود دچار خونریزی می شوید؟
  • آیا شما دچار قاعدگی نامنظم هستید؟

اگر موارد مشکوکی در اینباره مشاهده می کنید، لازم است هرچه سریع تر یه متخصص زنان مراجعه کنید. توجه داشته باشید، امکان ابتلا به این اختلال در دروان یائسگی و پیش از یائسگی بیشتر است اما بانوان جوان نیز به آن مبتلا می شوند.

چرا به این عارضه مبتلا می شوید؟

به نظر می رسد برخی عوامل در ایجاد این عارض ه نقش ارند. از جمله ان های می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تاثیرات داروهای درمانی سرطان سینه
  • چاقی
  • عوامل عورمونی که میزان هوکمرون استروژنن در بدن را نا منظم می کنند.

اقدامات درمانی

متخصصان  معمولاً توانایی تشخیص پولیپ در سرویکس به هنگام بررسی و بازکردن واژن باوسیله ای به نام اسپکلوم Speculum می باشد . در صورتیکه مشکوک به پولیپهای رحمی باشیم ، مطالعات  بیشتری صورت خواهد گرفت . این بررسی ها شامل سونوگرافی یا هیستروسکوپی خواهد بود . در هیستروسکوپی خواهد بود . درهیستروسکوپی سرویکس وارد رحم شده و داخل رحم بررسی و مشاهده می گردد .

درمان پولیپ رحمی

 درمان پولیپ ها معمولاً سریع و آسان می باشد . پولیپ های سرویکس به وسیله جراحی در طی معاینه توسط اسپکلوم برداشته می شوند . درد کم و خونریزی خفیف واژینال چند روزی بعد از جراحی ادامه دارد . نمونه هایی از بافت پولیپ مورد بررسی میکروسکوپی قرار می گیرند و این از آن جهت است که از عدم وجود سلول سرطانی مطمئن شویم . پولیپ رحم پس از درمان امکان عود مجدد دارد و معمولاً بعداً نیاز به جراحی می باشد

عمل برداشتن پولیپ رحم

عمل برداشتن پولیپ رحم تحت جراحی به نام پولیپکتومی هیستروسکوپی برداشته می شود. تحت این عمل جراحی، این ضایعات برداشته می شود. بسته به مقدار و اندازه آن ممکن است زمان زیادی به طول بی انجامد. البته جراحی همیشه ضرورت ندارد . اما به دلیل پیش سرطانی بودن آن ممکن است متخصص صلاح ببیند این ضایعه را با استفاده از را هکار های جراحی از رحم خارج کند.

توجه داشته باشید راهکار های دارویی معمولا برای درمان پاسخگو نیست و لازم است از راهکار هاری جراحی استفاده شود.

عمل پولیپ رحم

پس از برداشتن پولیپپ رحم چه عارضه ای را تجربه می کنید؟

جراحی برداشتن پولیپ رحم، عمل سختی نیست. به همین دلیل مراقبت های بعد از آن نیز پیچیده نیست. ممکن است کمی پس از آن احساس درد و ناراحتی کنید. همچنین ممکن است بعد از جراحی خونریزی خفیفی داشته باشید. پزشک متخصص در اینگونه موارد برای کاهش عوارض و علائم بعد از جراحی ممکن است کمپرس گرم را پیشنهاد کند. همچنین اگر درد دارید، لازم است داروهای مسکنی که متخصص زنان تجویز می کند را مصرف کنید.

دوران نقاهت بعد عمل برداسشت رحم چند روز است؟

این یک جراحی سرپایی است و معمولا یک روز بعد از آن می توانید به فعالیت های عادی و روزانه خود ادامه دهید. اما درمان شما شامل موارد پیشرفته تری می شود که متخصص زنان صلاح می بیند بهتر است مدتی استراحت کنید، به توصیه های پزشک گوش کنید. علی الخصوص اگر جراحی تحت بیهوشی انجام می شود، استراحت بعد از جراحی ضروری خواهد بود.  

سخن آخر

این اختلال یکی از عوارض شایع زنان است که روش های درمانی آن معمولا شامل روش های جراحی برای برداشت آن می شود که در این مورد معمولا هیستروسکوپی پیشنهاد می شود. پولیپ رحم ممکن است در آینده به تومورهای سرطای تبدیل شده درمان آن اجباری باشد. همچنین ممکن است درمان های جراحی ضرورتی پیدا نکند. متخصص زنان و زایمان با انجام آزمایش های کولپوسکوپی متوجه این مورد خواهد شد. همچنین این عارضه در سنین 40 الی 50 سالگی شایع تر خواهد بود.

سوالات متداول

پاسخ

تماس سریع با پزشک