ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

هیستروسکوپی

مدت زمان مطالعه 6 دقیقه

هیستروسکوپی

در صورتی که درد های قاعدگی خیلی سنگینی را تجربه می کنید و یا خونریزی های غیر طبیعی و بیش از حد دارید، پزشک ممکن است برای بررسی بیشتر اندام های تناسلی، هیستروسکوپی را تجویز کند. این روش یک دید نزدیک تر و دقیق تری را برای پزشک فراهم می کند تا رحم و دهانه رحم بررسی گردد و دلیل ایجاد درد مشخص شود.

دلیل نیاز به جراحی هیستروسکوپی

در طول این جراحی ، پزشک یک وسیله به نام هیستروسکوپ(لوله ی باریکی که سر آن منبع نوری وصل است) را از طریق واژن وارد می کند. در صورتی که با مشاهده دهانه رحم و خود رحم، مورد مشکوک یا غیر طبیعی ای مشاهده شود، نمونه ای جهت انجام آزمایشات بعدی از محل برداشته می شود.

در میان اکثر دلایل رایج جهت انجام هیستروسکوپی رحم، می توان گفت که قاعدگی سنگین و غیر طبیعی و خونریزی بین دو قاعدگی از دلایل اصلی تجویز این جراحی می باشند.

همچنین در شرایط زیر نیاز است تا این جراحی صورت گیرد:

 • در صورتی که نتیجه آزمایش پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد.
 • در صورتی که بعد از یائسگی، بیمار باز هم خونریزی داشته باشد.
 • اگر فیبروم یا پولیپ یا جای زخم در رحم وجود داشته باشد.
 • اگر زن با مشکلاتی نظیر ناباروری یا سقط مکرر مواجه باشد، این روش پیشنهاد می گردد.
 • اگر پزشک برای تشخیص قطعی سرطان، نیاز به گرفتن نمونه از بافت دیواره رحم (بایوپسی رحم) داشته باشد.
 • اگر زن جراحی عقیم سازی انجام داده باشد.
 • در صورتی که iud از محل خود در آمده باشد.

 

 

 

چگونگی انجام هیستروسکوپی

هیستروسکوپی در مطب پزشک یا در بیمارستان انجام می گیرد. انجام گیرد. بیمار می تواند بیدار بوده و یا تحت بیهوشی کلی قرار گیرد. در صورت بیداری، پزشک به بیمار دارو های آرام بخش تجویز می کند. پزشک همچنین از وسیله ای جهت باز کردن کامل دهانه رحم استفاده می کند و از ذره بین برای دیدن بهتر داخل رحم استفاده می کند. سپس با انتشار گاز یا محلول مایع موجب گسترش رحم شده تا محیط و جزئیات را بهتر ببیند. سپس هیستروسکوپ وارد رحم می شود و انجام نمونه گیری یا بررسی های ثانویه انجام می گیرد.

هیستروسکوپی که از جانب متخصص زنان و زایمان تجویز می شود ، برای تشخیص و بررسی مشکلات و بیماری های رحم مورد استفاده قرار می گیرد ، هیستروسکوپی رحم در واقع نوعی عمل جراحی است که به پزشک امکان مشاهده داخل رحم را می دهد ، این جراحی برای بررسی علل خونریزی های رحمی مورد استفاده قرار می گیرد ، در واقع  خونریزی های غیر طبیعی و نیز برخی اشکالات در ساختمان رحم به کمک این روش بررسی می شود. این عمل با استفاده از هیستروسکوپ که یک لوله باریک مجهز به دوربین و چراغ می باشد ،انجام می شود. که از طریق واژن وارد و از دهانه رحم وارد رحم می شود. بنابراین نیاز به انجام هیچ برشی ندارد.

هیستروسکوپی رحم

هیستروسکوپی رحم

کاربردهای هیتروسکوپی

هیستروسکوپی رحم علاوه بر موارد تشخیصی می تواند جنبه ی درمان نیز داشته باشد و مشکلات قابل شهود را بر طرف نماید . در هیستروسکوپی رحم تشخیصی متخصص ناباروری و زنان و زایمان  علت ایجاد خونریزی غیر طبیعی ( مثلا” پولیپ ، فیبروم و افزایش ضخامت اندومتر و …. ) را تشخیص می دهد و البته ممکن است برای بررسی علل نازایی این روش مورد استفاده قرار بگیرد و گاهی اوقات قبل از انجام اعمال جراحی مثل کورتاژ تشخیصی جهت بررسی دقیق علت خونریزی انجام می شود. البته جراحی هیستروسکوپی برای انجام جراحی هایی مثل برداشتن فیبروم رحم ساب موکوز و یا بر طرف کردن چسبندگی های داخل رحم، برداشتن پولیپ های داخل رحم ،برداشتن سپتوم (دیواره رحمی ) انجام می شود و می تواند بیماری های این ناحیه را درمان کند . درمان با هیستروسکوپی رحم بعد از تشخیص آن انجام می شود که این اقدام نیاز به دقت ، مهارت و تجربه متخصص زنان و زایمان دارد ،گاهی همزمان با انجام هیستروسکوپی نیاز به انجام لاپاراسکوپی هم می باشد که این هم روشی برای دیدن داخل لگن بوسیله یک لوله مجهز به دوربین فیبراپتیک می باشد.

مزایای هیستروسکوپی رحم

 1. کاهش زمان بستری در بیمارستان
 2. کاهش زمان لازم برای بهبود
 3. کاهش نیاز به مسکن
 4. جلوگیری از هیسترکتومی (عمل برداشتن رحم)
 5. جلوگیری از باز کردن شکم برای انجام عمل جراحی

در صورتی که درد های قاعدگی خیلی سنگینی را تجربه می کنید و یا خونریزی های غیر طبیعی و بیش از حد دارید، پزشک ممکن است برای بررسی بیشتر اندام های تناسلی، هیستروسکوپی را تجویز کند. دکتر بهناز عطار شاکری متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص نازایی با روش های نوینی به انجام این جراحی می پردازد. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144079131و 02188032396  و 02188797111 و 02122981710 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

عوارض هیستروسکوپی

بعد از هیستروکوپی مانند سایر جراحی ها دارای عوارضی می باشد که طبیعی بوده و در کوتاه مدت بهبودی می شود.

 1. بعد از جراحی فرد ترشحاتی در واژینال همراه با درد مشاهده می کند.
 2. فرد تا زمان قطع خونریزی نباید رابطه جنسی وجود داشته باشد.
 3. بعد از یک تا 2 روز بعد از جراحی می توان کارهای روزمره را انجام داد.
 4. استفاده از داروهایی که پزشک تجویز کرده است.
 5. بعد از جراحی نامنظم شدن دوران قاعدگی تا چند ماه طبیعی می باشد .
 6. احساس درد در ناحیه شکم تا دو روز وجود دارد .
 7. ایجاد تروما در رحم به ندرت برای افراد پیش می آید که خود به خود بهبود می یابد .
 8. خونریزی از واژن یک الی دو روز دیده می شود که موقت می باشد .
هیستروسکوپی

هیستروسکوپی

هیستروسکوپی و بارداری

یکی از سوالاتی که اغلب افراد می پرسند اینست که بعد از جراحی هیستروسکوپی امکان بارداری وجود دارد ؟ در جواب باید گفت که بعد از یک ماه می توان برای بارداری اقدام کرد.

مراقبت های بعد از عمل هیستروسکوپی

از آنجائیکه این جراحی با بیهوشی انجام می شود باید تا هوشیاری کامل تحت نظر بوده و از مایعات استفاد کند. تا چند روز رابطه جنسی ممنوع می باشد .

هزینه عمل هیستروسکوپی

هزینه هیستروسکوپی با توجه به اینکه در زمان کمی و با سرعت انجام می شود مناسب می باشد. این هزینه حتی از جراحی کیست تخمدان نیز پایین تر می باشد که معمولا تعرفه یکسانی در بیمارستانها دارد .

درمان خونریزی شدید با هیستروسکوپی

در مواردی که فرد دچار خونریزی های شدید و نامنظم در دوران قاعدگی می شود از عمل هیستروسکوپی برای تشخیص و درمان آن استفاده کرد.

برای در یافت اطلاعات تکمیلی در این خصوص با دکتر بهناز عطار شاکری در ارتباط باشید .

برخی از خدمات  دکتر بهناز عطارشاکری ، جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی

با تشکر مدیریت سایت دکتر بهناز عطار شاکری متخصص ناباروری – زنان و زایمان

2 thoughts on “هیستروسکوپی

 1. آزیتا - 10 آبان 1397 در 12:44

  هیستروسکوپی درد داره دکتر؟ خیلی می ترسم بابت این عمل. من شهرستانم می خوام بیام پیش خودتون انجام بدم. یک سال پیش هم اومدم پیشتون

  پاسخ
  • دکتر عطار شاکری ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی - 10 آبان 1397 در 12:51

   می تواند با بیهوشی انجام شود یا با تزریق آرام بخش. نیازی به نگرانی نیست

   پاسخ

پاسخ

نوزده − 14 =

تماس سریع با پزشک