ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

صرع در بارداری

مدت زمان مطالعه 3 دقیقه

صرع در بارداری

صرع در بارداری نگرانی های خاص خود را دارد. با اینکه اکثر زنانی که مبتلا به صرع می باشند، بارداری و زایمان سالمی دارند ولی نیاز به مراقبت های ویژه در طول بارداری می باشد. در این مقاله به نکاتی پیرامون این موضوع می پردازیم.

تاثیر صرع بر قدرت باروری

برخی داروها برای درمان صرع می تواند منجر به ناباروری شود. با مصرف مناسب قرص ها می توان از این مشکل پیشگیری نمود.

صرع در بارداری
صرع در بارداری

تاثیر صرع در دوران بارداری

تشنج و صرع در بارداری می تواند منجر به موارد زیر شود:
–    آهسته کردن ضربان قلب جنین
–    کاهش رسیدن اکسیژن به جنین
–    زایمان زودرس
–    آسیب به جنین و یا جدا شدن جفت از رحم
–    سقط جنین به دلیل افتادن مادر بعد از حمله صرع

بدن زنان در دوران بارداری عکس العمل متفاوتی را نشان می دهد. اکثر زنانی که به صرع دچار هستند، در طول بارداری هم به همان روند همیشگی دچار حملات صرع می شوند و این مورد کاهش یا افزایش نمی یابد. برای برخی افراد تعداد این حملات کاهش یافته و برای برخی که از مشکلات کم خوابی رنج می برند و داروهای صرع را مصرف نمی کنند، تعداد حملات صرع افزایش می یابد.

دارودرمانی صرع در بارداری

مصرف داروها در بارداری می تواند بر سلامت جنین تاثیر بگذارد. نواقص مادرزادی مانند لب شکری، نقص لوله عصبی ، ناهنجاری های اسکلتی ، مشکلات مادرزادی قلب و سیستم مجاری ادراری از عوارض جانبی مصرف داروهای صرع در بارداری می باشد. افزایش دوز مصرفی این داروها می تواند احتمال نواقص را بالا ببرد.
سوای این عوارض احتمال بیماری صرع در دوران بزرگسالی فرزندانی که مادر مبتلا به صرع بوده بیشتر است.

صرع در بارداری نگرانی های خاص خود را دارد. دکتر بهناز عطار شاکری جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی با روش های نوینی درمان ناباروری را انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188032396 و 02188030310 و 02144079131 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

آمادگی برای بارداری

قبل از اقدام برای بارداری باید توسط متخصص مغز و اعصاب معاینه شده تا در صورت امکان در روند درمانی تغییرات لازم مبذول گردیده و برنامه ریزی های لازم انجام شود. در صورتی که اخیراً تکرر حملات صرع افزایش یافته باشد نیاز است تا برای بارداری کمی صبر کرده تا بیماری تا حدی کنترل شود.
داروهای صرع را به طور دقیق مصرف نموده و تغییری در دوز مصرفی ایجاد نگردد. تغییر در مصرف داروها می تواند برای جنین خطرناک تر باشد. همچنین برخورداری از یک سبک زندگی و رژیم غذایی سالم مورد مهمی می باشد. در زیر به برخی نکات اشاره می گردد:

–    رژیم غذایی سالم شامل میوه ها و سبزیجات
–    مصرف ویتامین های دوران بارداری
–    خوابیدن به میزان کافی
–    پرهیز از سیگار، الکل، داروهای مخدر و کافئین
مصرف فولیک اسید می تواند از بیماری نقص لوله عصبی، اختلالات مغزی و ستون فقرات جنین پیشگیری کند. برخی داروهای صرع در مصرف فولیک اسید توسط بدن اختلال ایجاد می کند و به این دلیل از سه ماه قبل از بارداری مصرف فولیک اسید توصیه می شود.

در طول بارداری نیاز است تا به متخصص زنان مراجعه گردد تا وزن، فشار خون و … معاینه گردد. در صورتی که مادر از داروهای صرع استفاده می کند، احتمالاً مکمل ویتامین k برای وی تجویز می گردد تا از خونریزی بعد از زایمان پیشگیری شود.
منبع : https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/pregnancy/art-20048417

مطالب مرتبط با این مقاله:

مراقبت های ضروری پس از زایمان

اقدامات لازم در بارداری

دیابت بارداری

پاسخ

18 − سیزده =

تماس سریع با پزشک