Search
Close this search box.

تعیین جنسیت با iui

تعیین جنسیت با iui علاوه بر این که هزینه پایین تری دارد، درصد موفقیت جواب هم پایین تر خواهد بود. قبل از لانه گزینی جنین می توان به روش iui، تعیین جنسیت جنین را انجام داد. تعیین روش جنسیت به وسیله آی یو ای از قطعیت پایینی برخوردار است. در روز های ابتدایی لقاح می توان جنسیت دختر بودن یا پسر بودن را با این روش مشخص کرد. البته یکی از مزایای استفاده از iui این است که در همان مراحل اولیه لقاح می توان به تعیین جنسیت جنین پی برد.

تعیین جنسیت با iui چیست؟

تعیین جنسیت با iui کم تهاجمی و ارزان قیمت است. به همین دلیل مورد استقبال بیشتر زوج ها قرار گرفته است. در روش آی یو ای، اسپرم مرد در محیط آزمایشگاهی جدا خواهد شد. در آزمایشگاه مایعی حاوی اسپرم است که می تواند اسپرم مرد را آماده کند. در اسپرم مرد دو کروموزوم x و y وجود دارند. کروموزوم x مربوط به دختر و کروموزوم y مربوط به جنس پسر است. این دو مدل کروموزوم به طور نسبی از هم دیگر در محیط آزمایشگاه جدا خواهند شد. حالا مایع حاوی اسپرم که با کیفیت شده است برای تزریق به داخل رحم زن، آماده است. اگر این ترفند برای بارداری جواب نداد، می توان چندین بار آن را برای گرفتن نتیجه بهتر تکرار کرد.

کاربرد های تعیین جنسیت با iui

یکی از روش های راحت برای درمان ناباروری، تزریق کردن اسپرم به داخل رحم زن است. این روش با کمک آی یو ای انجام می شود. از آن جایی که احتمال لقاح اسپرم با تخمک در داخل رحم زن بالا می رود، مهم ترین کاربرد آی یو ای در درمان نازایی یا ناباروری خواهد بود. اگر خانمی مبتلا به اختلال دهانه رحم یا سرویکس، اختلال تخمک گذاری، اندومتریوز متوسط و سایر دلایل باشد، می تواند از آی یو ای استفاده کند. البته به شرطی که لوله های دهانه رحم خانم از قبل باز باشد.

از روش درمانی iui برای درمان ناباروری در آقایان نیز استفاده خواهد شد. اگر اسپرم آقایان ضعیف باشد و توانایی تحرک نداشته باشد در محیط آزمایشگاهی، تقویت خواهد شد. این روش در بارداری بی خطر و جلوگیری از انتقال بیماری های مقاربتی بسیار موثر است. یکی دیگر از کاربرد های تعیین جنسیت با iui، جلوگیری از تولد نوزادان با بیماری های ارثی است. به عنوان مثال اگر فردی در خانواده بیماری هموفیلی داشته باشد با روش آی یو ای می توان جنسیت سالم را برای جنین تعیین کرد.

چه کسانی می توانند تعیین جنسیت با iui انجام دهند؟

هنگامی که زوج ها از نظر بچه دار شدن مشکل جدی ندارند، می توانند از روش ساده و کم هزینه تعیین جنسیت با iui استفاده کنند. این ترفند یک روش باروری است که لقاح در داخل رحم زن انجام می شود و نسبت به ای وی اف زودتر کشف شده است. افرادی که دارای شرایط زیر باشند، می توانند با استفاده از iui تعیین جنسیت انجام دهند:

·        هنگامی که تحرک و تعداد اسپرم ها کافی نباشد.

·        نسبت اسپرم های غیر طبیعی به طبیعی بیشتر باشد.

·        اندومتریوز خفیف تا متوسط وجود داشته باشد.

·        کم بودن مخاط مناسب دهانه رحم برای حرکت اسپرم ها

·        اختلال دهانه سرویکس

·        افراد دچار اختلال نعوظ یا ناتوانی جنسی

·        مردانی که در انزال مشکل دارند.

·        مردانی که دچار فلجی در اندام تحتانی هستند.

·        خانم های دچار واژینیسم

·        دلایل نامشخص ناباروری

چه کسانی نباید به سراغ تعیین جنسیت با روش iui بروند

این که زن و شوهری بخواهند با استفاده از تعیین جنسیت با iui، جنسیت بچه خود را فارغ از بیماری احتمالی انتخاب کنند، یک مورد اخلاقی دیگر است. بیشتر افراد معتقد هستند که بچه بدون در نظر گرفتن و تعصب برای جنسیت باید متولد شد و حق زندگی داشته باشد. با این حال اگر بحث بیماری ژنتیکی در میان نباشد، بهتر است از این روش برای بارداری صرف نظر کرد.

مزایا و معایب تعیین جنسیت با iui

از مزایای روش تعیین جنسیت با iui می تواند به هزینه پایین آن اشاره کرد. این روش درمانی ناباروری، بار ها قابل تکرار خواهد بود. البته به شرطی که بارداری صورت نگرفته باشد. همچنین به صورت سرپایی قابل اجرا است. تعیین جنسیت جنین با این روش سرعت بالایی خواهد داشت. در کنار مزایای این روش، معایبی نیز شناخته شده است.

اگر تخمدان ها مدام تحت تنش برای روش تعیین جنسیت قرار بگیرند، سندروم تحریک بیش از حد رخ خواهد داد. همچنین مشکلات و اختلالات ناشی از این روش در صورت مداومت بر تکرار، کم نیست. با تکرار این روش تخمدان‌ ها مدام فشار های زیادی را تجربه می کنند و حتی شکم نفخ می کند.

نحوه انجام آزمایش iui برای تعیین جنسیت

تعیین جنسیت با iui نیازی به بستری شدن ندارد. کافی است یک ساعت برای انجام این روش فقط دراز کشید. بعد از انجام عملیات لازم، بعد از دو هفته می توان آزمایش حاملگی داد. این روش بدون هیچ‌ گونه درد و بیهوشی توسط پزشک متخصص زنان زایمان انجام می شود. ابتدا اسپرم های مرد گرفته و شستشو داده می شود. بعد از آن اسپرم ها با روش خاص وارد رحم زن می شود تا لقاح صورت بگیرد‌. در این حین دارو هایی برای خانم تجویز می شود تا تولید تخمک ها افزایش پیدا کند. این فرایند نیاز به زمان خاص و درستی دارد که پزشک باید تعیین کند.

هنگامی که این فرآیند صورت گرفت، سونوگرافی از تخمدان ها شروع خواهد شد. اگر در سونوگرافی مشخص شود که روش تعیین جنسیت با iui به درستی انجام شده، دارو های خاص تزریق می شود. این روش معمولا بدون درد است و اسپرم های مرد محیط آزمایشگاهی بررسی و تقویت می شوند. بعضی اوقات برای آن که این روش به درستی نتیجه بدهد، روزانه و پشت سر هم انجام می دهند. هنگامی که نتیجه حاصل شد تکرار آن را متوقف خواهند کرد.

نتیجه گیری

یک تکنیک کم تهاجم و ساده که مورد توجه اکثر زوج ها قرار گرفته، تعیین جنسیت با iui است‌. این روش با توجه به آن که هزینه کمتری دارد، درصد پایینی هم برای موفقیت دارد اما نشدنی نیست‌. افرادی که به دنبال تعادل و توازن در جمعیت خانواده هستند، می توانند از این روش استفاده کنند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *