ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

بی نظمی قاعدگی

مدت زمان مطالعه 2 دقیقه

بی نظمی قاعدگی

بعضی اوقات تنبلی تخمدان باعث می شود قاعدگی به تعویق بیفتد و عادت ماهیانه به مدت دو یا سه ماه اتفاق نیفتد. در این زمان از طریق آزمایش و سونوگرافی می توان این مسئله را تشخیص داد و در نهایت آن را درمان کرد . اما خونریزی های زیاد و تکرار شدن عادت ماهانه به تعداد دفعات دوبار در یک ماه نشانه خوبی نمی باشد و باید از جهت هورمونی فرد درمان های لازم انجام شود .

بی نظمی قاعدگی

بی نظمی قاعدگی

قاعدگی در زنان طبق یک نظم و ترتیب مشخص شده ای  بروز می دهد اما هنگامی که این نظم و قاعده خارج شود  گفته می شود که فرد به بی نظمی قاعدگی دچار شده است .

مدت زمان هر دوره از قاعدگی 28 روز می باشد که 21 روز از آن دوره پاکی می باشد و 7 روز خونریزی رخ می دهد هر نوع مشکل و اختلالی که در روزهای عادت ماهیانه و روزهای پاکی رخ دهد را بی نظمی قاعدگی می گویند . در سال هایی که سن باروری و قاعدگی آغاز شده است  اگر تاخیر قاعدگی تا یک هفته باشد طبیعی است و نباید نگران بود .  اگر این جابه جایی و بی نظمی دوره طولانی تری را به خود اختصاص دهد حتما باید این موضوع بررسی و درمان شود . یکی از دلایلی که باعث بی نظمی قاعدگی می شود و بسیار رایج است ژنتیک می باشد . همچنین چاقی – استرس و انواع کیست های گوناگون می تواند تاثیرات زیادی بر قاعدگی بگذارد و فرد را دچار بی نظمی قاعدگی کند .

یکی از دلایل اصلی که در قاعدگی اختلال به وجود می آورد کیست های تخمدان و تخمدان پلی کیستیک می باشد که از طریق سونوگرافی و آزمایش های هومورمونی نوع آن را می توان تشخیص داد .  اگر دلیل بی نظمی قاعدگی کیست های تخمدان باشد باید در اسرع وقت درمان شوند تا از بروز مشکل در باروری جلوگیری شود .

متغیر شدن آب و هوا – سوء تغذیه – ژنتیک – انجام جراحی های مختلف و بیماری هایی مثل تیروئید و قند خون از دیگر دلایل مبتلا شدن به بی نظمی قاعدگی است .

اگر فردی قاعدگی بسیار منظم داشته اما اخیرا دچار نامنظمی در قاعدگی شده اند  حتما باید به پزشک مراجعه کنند تا دلیل آن تشخیص و بررسی شود . در بعضی اوقات وارد شدن شوک می تواند هورمون های خانم ها را بهم بریزد و در نهایت باعث بی نظمی قاعدگی شود .

زندگی آرام – تغذیه مناسب – و انجام چکاپ های سالیانه تاثیرات بسیار زیادی در منظم بون قاعدگی می گذارد .

برخی از خدمات  دکتر بهناز عطارشاکری ، جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی

با تشکر مدیریت سایت دکتر بهناز عطار شاکری متخصص ناباروری – زنان و زایمان

پاسخ

یک × 2 =

تماس سریع با پزشک