ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

اندومتریوز و ناباروری

مدت زمان مطالعه 5 دقیقه

آیا ارتباطی بین اندومتریوز و ناباروری وجود دارد؟ اندومتریوز یکی از بیماری های شایع در بین زنان می باشد که روز به روز بر تعداد مبتلایان به این بیماری افزوده می شود. شیوع این بیماری در جوامع شهری بیشتر از جوامع روستایی است. تشخیص و درمان به موقع آن می تواند از نازایی ناشی از آن پیشگیری کند. سوالی که در بین بیشتر افراد وجود دارد این است که آیا اندومتریوز منجر به ناباروری می شود؟ در ادامه به طور مفصل به این سوال پاسخ می دهیم.

کمک به درمان ناباروری ناشی از اندومتریوز

در صورتی که فرد به دلیل اندومتریوز نتواند باردار شود، باید به متخصص درمان ناباروری مراجعه داشته باشد. شدت بیماری اندومتریوز را سنجیده می شود و دلیل اصلی ناباروری مشخص می شود. در زیر به روش های درمان ناباروی ناشی از اندومتریوز اشاره می کنیم:

– درمان ناباروری با IUI – این روش برای افرادی که به اندومتریوز خفیف مبتلا بوده و لوله های فالوپ سالمی دارند انجام می شود. همچنین شریک جنسی باید دارای اسپرم با کیفیتی باشد. امکان دارد برای درمان ناباروری از داروهای مخصوصی مانند کلومیفن استفاده شود. به این ترتیب دو تا سه تخمک در هر تخمک گذاری تولید می شود. همچنین گاهی اوقات پروژستین هم تزریق می شود. به طور مرتب آزمایش سونوگرافی انجام می شود تا از بالغ بودن تخمک ها اطمینان حاصل شده و سپس نمونه اسپرم مرد تزریق می شود.

– درمان ناباروری با IVF – در این نوع روش درمانی تخمک ها خارج شده و نمونه اسپرم مرد هم گرفته می شود. سپس تخمک در محیط آزمایشگاهی بارور می شود. سپس رویان به رحم انتقال داده می شود.
موفقیت روش IVF در زنانی که به اندومتریوز مبتلا نیستند 50 درصد می باشد. ولی بسیاری از زنانی که به اندومتریوز مبتلا هستند با این روش بارداری موفقی خواهند داشت. این روش درمان ناباروری برای اندومتریوز متوسط تا شدید پیشنهاد می شود. بنابراین امکان بارداری با اندومتریوز وجود دارد.

– فریز کردن تخمک ها – اندومتریوز می تواند بر تخمک گذاری فرد تاثیر بگذارد. بنابراین توصیه می شود که با ذخیره کردن تخمک ها و فریز کردن آنها، امکان بارداری را برای آینده فراهم شود. هزینه این روش بالا بوده و معمولاً تحت پوشش بیمه نمی باشد.

تشخیص اندومتریوز

در بسیاری از موارد آندومتریوز دردی را ایجاد می کند و بیماری پیشروی می کند بدون اینکه بیماری متوجه آن شود.
1. معاینه توسط پزشک و بررسی علائم با سوالاتی که از بیمار می شود.
2. سونوگرافی
3. لاپاراسکوپی

درمان ناباروری

اندومتریوز و ناباروری

اندومتریوز علاوه بر اینکه بیماری است که باعث ایجاد درد و ناراحتی در بیمار می شود یکی از عوامل مهم در ایجاد نازایی است. اگر تشخیص اندومتریوز قطعی شد خانم در شرایطی که مناسب باشد اما در سریع ترین زمان باردار شود.

درمان نازایی بیماران مبتلا به اندومتریوز

طبق آمار به دست آمده زنانی که مبتلا به اندومترزیوز بوده اند دچار نازایی شده اند که برای درمان آنها از روش های کمک باروری مانند IVF و … استفاده می شود.
توصیه به بیمارانی که در معاینات بالینی مشکوک به اندومتریوز هستند، این است که زودتر اقدام با بارداری کنند قبل از اینکه توانایی باروری را از دست بدهند.

عوارض اندومتریوز

• این بیماری در تخمک گذاری تاثیر منفی دارد . اندومتریوز تخمدان ها را درگیر می کند که این آسیب غیر قابل بازگشتی می باشد.
• چسبندگی لگن و لوله های فالوپ : این چسبندگی ها باعث می شود اسپرم به رحم نرسد و در نتیجه لقاح صورت نگیرد.
• فعالیت اصلی لوله های رحمی که انتقال تخمک به داخل رحم است، مختل می شود.

اندومتریوز

عوامل خطر اندومتریوز

• یکی از عواملی که اندومتریوز را تشدید می کند، خونریزی های حجیم و طولانی در قاعدگی می باشدکه باعث می شود میزان خون زیاد به لگن وارد شده و باعث اندومتریوز شود. این موضوع بخصوص در خانم هایی که در سنین پایین تری هستند و در اولین قاعدگی خود این مورد را مشاهده می کنند.

• انسدادهایی که در مسیر مجرای تناسلی وجود دارد . این انسدادها مانع از عبور خون قاعدگی از مجرای تناسلی شود . این خون ها در واژن و رحم و لوله ها جمع می شود و به لگن وارد می شود.

• علل مادرزادی: دیواره هایی که در داخل واژن وجود دارد، اختلالاتی که در دهانه رحم یا سرویکس ممکن است به صورت مادرزادی وجود داشته باشد. شایع ترین علت آناتومیک، اشکالاتی است که در پرده بکارت وجود دارد. نوعی از پرده بکارت وجود دارد که منفذ خروجی برای خون قاعدگی وجود ندارد. برخی از افراد به طور مادرزادی دارای پرده بکارت مسدود هستند و راهی برای خروج خون از پرده بکارت نیست.

پاسخ

پنج × 4 =

تماس سریع با پزشک