ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

اندومتریوز و ناباروری

مدت زمان مطالعه 3 دقیقه

اندومتریوز و ناباروری

آیا ارتباطی بین اندومتریوز و ناباروری وجود دارد؟ اندومتریوز یکی از بیماری های شایع در بین زنان می باشد که روز به روز بر تعداد مبتلایان به این بیماری افزوده می شود . شیوع این بیماری در جوامع شهری بیشتر از جوامع روستایی است . تشخیص و درمان به موقع آن می تواند از نازایی ناشی از آن پیشگیری کند . سوالی که در بین بیشتر افراد وجود دارد اینست که آیا اندومتریوز منجر به ناباروری می شود ؟ در ادامه به طور مفصل به این سوال پاسخ می دهیم.

اندومتریوز و ناباروری

اندومتریوز و ناباروری

عوامل خطر اندومتریوز

• یکی از عواملی که اندومتریوز را تشدید می کند ، خونریزی های حجیم و طولانی در قاعدگی می باشدکه باعث می شود میزان خون زیاد به لگن وارد شده و باعث اندومتریوز شود . این موضوع بخصوص در خانم هایی که در سنین پایین تری هستند و در اولین قاعدگی خود این مورد را مشاهده می کنند.

• انسدادهایی که در مسیر مجرای تناسلی وجود دارد . این انسدادها مانع از عبور خون قاعدگی از مجرای تناسلی شود . این خون ها در واژن و رحم و لوله ها جمع می شود و به لگن وارد می شود.

• علل مادرزادی : دیواره هایی که در داخل واژن وجود دارد ،اختلالاتی که در دهانه رحم یا سرویکس ممکن است به صورت مادرزادی وجود داشته باشد . شایع ترین علت آناتومیک ، اشکالاتی است که در پرده بکارت وجود دارد . نوعی از پرده بکارت وجود دارد که منفذ خروجی برای خون قاعدگی وجود ندارد . برخی از افراد به طور مادرزادی دارای پرده بکارت مسدود هستند و راهی برای خروج خون از پرده بکارت نیست .

دکتر بهناز عطار شاکری جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی با روش های نوینی درمان ناباروری را انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188032396 و 02188030310 و 02144079131 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

 

تشخیص اندومتریوز

در بسیاری از موارد آندومتریوز دردی را ایجاد می کند و بیماری پیشروی می کند بدون اینکه بیماری متوجه آن شود .
1. معاینه توسط پزشک و بررسی علائم با سوالاتی که از بیمار می شود .
2. سونوگرافی
3. لاپاراسکوپی

اندومتریوز و ناباروری

اندومتریوز علاوه بر اینکه بیماری است که باعث ایجاد درد و ناراحتی در بیمار می شود یکی از عوامل مهم در ایجاد نازایی است . اگر تشخیص اندومتریوز قطعی شد خانم در شرایطی که مناسب باشد اما در سریع ترین زمان باردار شود .

عوارض اندومتریوز

• این بیماری در تخمک گذاری تاثیر منفی دارد . اندومتریوز تخمدان ها را درگیر می کند که این آسیب غیر قابل بازگشتی می باشد.
چسبندگی لگن و لوله های فالوپ : این چسبندگی ها باعث می شود اسپرم به رحم نرسد و در نتیجه لقاح صورت نگیرد .
• فعالیت اصلی لوله های رحمی که انتقال تخمک به داخل رحم است ، مختل می شود .

درمان نازایی بیماران مبتلا به اندومتریوز

طبق آمار به دست آمده زنانی که مبتلا به اندومترزیوز بوده اند دچار نازایی شده اند که برای درمان آنها از روش های کمک باروری مانند IVF و … استفاده می شود .
توصیه به بیمارانی که در معاینات بالینی مشکوک به اندومتریوز هستند ، اینست که زودتر اقدام با بارداری کنند قبل از اینکه توانایی باروری را از دست بدهند .

پاسخ

5 + 11 =

Call Now Buttonتماس سریع با پزشک