ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

PCO یا سندروم پلی کیستیک

مدت زمان مطالعه 2 دقیقه

PCO یا سندروم پلی کیستیک

PCO یا سندروم پلی کیستیک نوعی زائده در رحم می باشد که در زنان و دختران جوان به وجود می آید . این بیماری اغلب خود را به صورت قاعدگی نامنظم ، ازدیاد رشد موهای زائد در بدن و افزایش وزن خود را نشان می دهد. در صورتی که سندروم پلی کیستسک در زنان باردار مشاهده شود آنها را دچار مشکل می کند. در صورتی که این بیماری به موقع تشخیص داده شود فرد دچار عوارض ناشی از آن نمی شود . از جمله عوارض این بیماری می توان به دیابت ، بیماری قلبی اشاره کرد . همچنین این بیماری اختلالی در آزادسازی تخمک ها ایجاد کرده و تولید مثل زن را دچار مشکل می کند . بنابراین درمان این اختلال از اهمیت زیادی برخوردار است.

علائم PCO یا سندروم پلی کیستیک

  1. پریود نامنظم

شروع زمان قاعدگی که معمولا دوران بلوغ می باشد چرخه های پریود باید منظم باشد در صورتی که این فواصل بیش از یک ماه (35 روز ) باشد یا در طی سال کمتر از 8 بار شخص پریود شود باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کرد زیرا احتمال سندروم پلی کیستسک وجود دارد.

  1. هورمون های غیر طبیعی

در بدن زن هورمون های مردانه به اندازه کافی رشد می کند در صورتی که میزان این هورمون ها زیاد شود باعث بروز علائمی در فرد می شود که از جمله می توان به رشد موهای زائد با خصوصیات مردانه ( بلند با ریشه ضخیم ) در نواحی صورت ، سینه ، زیر شکم ف کمر ، ران و بازوها اشاره کرد. برای تشخیص این هورمونهای مردانه می توان از آزمایش خون استفاده کرد.

  1. چاقی موضعی

طبق بررسی های انجام شده زنانی که دارای چاقی موضعی در ناحیه مرکزی بدن دارند و دارای علائمی از جمله هورمون های مردانه دارند میزان قند و چربی بالاتری نسبت به زنان چاقی که تجمع چربی در همه بدن آنها وجود دارد ، بیشتر می باشد که یکی از عوامل ایجاد اختلال سندروم کیستیک می باشند.

 

 

 

پاسخ

7 − 3 =

تماس سریع با پزشک