ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵

غربالگری سه ماهه اول بارداری

با این مقاله در رابطه با غربالگری سه ماهه اول بارداری بیشتر بدانید. تست های غربالگری شامل غربالگری مرحله اول بارداری و غربالگری مرحله دوم بارداری است و تعدادی از ارزیابی های آزمایشگاهی وسونوگرافی را در بر می گیرد این بررسی ها و آزمایشات طی مراحل مختلفی صورت گرفته و هدف از انجام آن غربال کردن مادران باردار از برخی نواقص و سندرم های جنین و قرار دادن ایشان در گروه های کم خطر و پرخطر است. آزمایش های غربالگری یکی از نکات بارداری سالم است.

غربالگری سه ماهه اول بارداری شامل چه مواردی می شود؟

این غربالگری که در سه ماهه اول بارداری متداول است، حاوی دو نوع اندازه گیری با سن مادر می باشد تا خطر سندرم داون، تریزومی 13، تریزومی 18 در صورت وجود شناسایی شوند.

يك مورد از اين محاسبات، به وسیله سونوگرافی NT  انجام شده که نوع خاصی از سونوگرافی است و مورد دوم مجموعه آزمایش هایی است که روی خون مادر صورت می گیرد.

سونو گرافی و اندازه ‏گيرى NT

از ابتدای هفته ی یازدهم  ( 11+0) تا انتهای هفته سیزدهم ( 13+6)  بارداری، اندازه‏گيرى NT امکان پذیر است و این کار  به وسیله سونوگرافى مخصوصی  انجام می شود علت نامگذاری این اندازه گیری، محاسبه میزان مایع پشت گردن جنین است که این مایع به NT  معروف می باشد. همواره مقداری مایع در بخش پشتی گردن تمام جنین ها وجود دارد در حالیکه در مورد جنین های مبتلا به سندرم داون، میزان مایع NT زیاد و رو به افزایش است.

غربالگری و سونوگرافى NT در موارد دیگری نیز کاربرد دارد، مواردی چون:

  • تشخیص چند قلو بودن جنین
  • سن باردارى
  • بررسی زنده بودن جنين .
  • و گونه ای از اختلالات حین زایمان را در این هفته ها می توان شناسایی و ارزیابی نمود.
غربالگری سه ماه اول بارداری

آزمايش خون مادر

میزان دو ماده در خون مادر طی این آزمایش اندازه گیری می شود لازم به ذکر است که این مواد داخل خون همه زنان باردار با هر نژادی وجود دارند. ماده PAPP-A، و بتا HCGآزاد.

در حین دوره بارداری زمانیکه جنین مبتلا به سندرم داون باشد، سطح دو ماده ذکر شده تمايل بالایی به خروج از اندازه های معمولی دارد. براای بررسی های بیشتر بهتر است تحتت نظر بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران باشید

نتايج به دست آمده از آزمایشات غربالگرى سه ماه اول بارداری

نتايج به دست آمده از تست غربالگرى سه ماهة اول منجر به آگاهی از این مطلب می شود كه به چه احتمالى سندرم داون، تريزومى 18 و يا تريزومى 13 در بارداری رخ داده است. در گزارش غربالگرى به این مطلب ريسك ابتلاء می گویند.

فواید انجام تست غربالگرى سه ماهه اول

انجام تست غربالگری دقیق و به موقع در سه ماهه اول باعث افزایش حس آرامش خاطر در زنان باردار و رفع استرس و نگرانی های روانی ایشان خواهد شد لازم به ذکر است که این نگرانی ها، تحمیل کننده آسیب های روانی هرچند کم  به جنین می شوند و بر آینده او تاثیرگذارند.

همان طور که پیشتر ذکر شد، انجام سونوگرافى NT مشخص کننده برخی اختلالاتِ هنگام تولد نوزاد می باشد.

در هنگام آزمایش های سه ماه اول بارداری این نکات را در نظر بگیرید

به هیچ عنوان آزمایش غربالگری، تشخیص صد درصدی  نیست  و تنها مشخص میکند کدام زن باردار، پر خطر است .

غالبا آزمایشات غربالگری طبیعی، هیچ گونه ضمانتی نسبت به اینکه آیا جنین شما کاملا طبیعی و سالم به دنیا می آید یا خیر نداشته چرا که برخی نواقص مادرزادی طی انجام آزمایش غربالگری شناسایی نخواهند شد به عنوان مثال ناهنجاری شکاف کام و … از این دسته است.

و چنانچه مشکلی در نتایج تست غربالگری مشخص شد، تا زمان انجام تست تشخیصی دیگری مثل آمنیوسنتز نمی توان نظر خاصی داد.

پاسخ

18 + دو =

تماس سریع با پزشک