ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵

رحم جایگزین

رحم جایگزین همواره یک مساله جنجال برانگیز بوده است. آیا با مفهوم رحم جایگزین یا رحم اجاره ای آشنا هستید؟ آیا تا به حال اسم مراکز رحم جایگزین را شنیده اید؟
اگر زوجین به دلیل مشکلات نازایی و یا مشکلات دیگر تصمیم بر انجام این روش دارند، می توانند با انجام مراحل قانونی و آزمایشات پزشکی به اجاره رحم جایگزین فکر کنند. همچنین قبل از گرفتن تصمیم قطعی در رابطه با این موضوع بهتر است تمامی جوانب قضیه را بررسی نمایند. پروسه قانونی و شرعی این موضوع به دلیل پیچیدگی هایی که در بطن این قضیه وجود دارد، کمی طولانی است و زوجین باید در این مسیر صبور باشند.

رحم اجاره ای

رحم جایگزین چیست؟

اجاره رحم جایگزین به دو صورت انجام پذیر است:
رحم جایگزین به روش سنتی: در این مورد، تخمک درون رحم جایگزین زن به صورت مصنوعی با اسپرم مرد تلقیح شده و سپس بعد از لقاح ، جنین در رحم رشد کرده و به دنیا آورده می شود. مادر بیولوژیکی فرزند ، در واقع صاحب رحم جایگزین می باشد. به این دلیل که تخمک زن توسط اسپرم مرد بارور شده است. اهدای اسپرم هم در مواردی می تواند انجام گیرد.
– انتقال جنین یا رویان به رحم جایگزین : این تکنیک که به نام in vitro fertilization” (IVF) نیز نامیده می شود، امکان نمونه گرفتن تخمک از مادر را داشته و سپس با اسپرم پدر آنها را بارور کرده و رویان یا رویان های انتخابی را در رحم جایگزین، جاگذاری می کند. مادری که رحمش را اجاره داده، تا زمان زایمان ، جنین را حمل می کند. او هیچ گونه نسبت ژنتیکی با فرزند ندارد به این دلیل که تخمک های وی بارور نشده اند.
انتقال جنین یا رویان به رحم در آمریکا دارای پیچیدگی های قانونی کمتری می باشد. زیرا هم مادر و هم پدر با جنین نسبت ژنتیکی دارند. بدین سان انتقال جنین یا رویان به رحم ، نسبت به رحم جایگزین به روش سنتی خیلی شایع تر می باشد. در آمریکا سالیانه حدوداً 750 نوزاد از این طریق به دنیا می آیند. ولی از طرفی دیگر در ایران به دلیل محدودیت های مذهبی و قانونی، نیاز به طی کردن یکسری مراحل دیگر می باشد.

در برخی از کشور های ممکن است برخی از انواع اهدای رحم غیر قانونی باشد. در کشور ایران اهدای رحم مجاز است و برای این کار باید مراحل قانونی آن طی شود.

رحم اجاره ای چگونه باردار می شود؟

در رحم جایگزین بارداری، تخمک مادر یا تخمک اهدایی با اسپرم پدر یا اسپرم اهداکننده مورد نظر بارور می شود و جنین با استفاده از لقاح آزمایشگاهی یا IVF در رحم جانشین کاشته می شود. سوال بسیاری از افراد متقاضی این است که آیا ممکن است نوزاد DNA مادر جایگزین را به ارث ببرد؟ این امر ممکن نیست. در یک ترتیب رحم جایگزین جبران شده با یک حامل حاملگی، DNA نوزاد از تخمک مادر مورد نظر، یا از اهداکننده تخمک، و از اسپرم پدر مورد نظر، یا از اهداکننده اسپرم می آید. بنابراین با رحم جایگزین حاملگی، رحم جایگزین به طور ژنتیکی با جنینی که حمل می کند، ارتباطی ندارد و بنابراین نوزاد شبیه آنها نخواهد بود، اما شبیه والدین مورد نظر(که اهدا کننده تخمک و اسپرم هستند) خواهد بود.

برخی از خدماتی که در این زمینه ممکن است برای درمان شکست های مکرر و لانه گزینی در این روش انجام شود، شامل موارد زیر است:

 • (ICSI)
 • (IVF)
 • (IUI)
 • روش های PRP

✅ بیشتر بدانید >> سرویکس در بارداری

چگونگی انتخاب رحم اجاره ای

در حال حاضر قوانین خاصی برای زنی که می خواهد رحم اش را اجاره دهد، وجود ندارد، ولی کارشناسان در برخی موارد با هم اتفاق نظر دارند:

– باید حداقل 21 سال سن داشته باشد.
– حداقل یک فرزند سالم به دنیا آورده باشد بنابراین با خطرات پزشکی در بارداری و زایمان و همچنین احساس تعلق به نوزاد به دنیا آمده، آشنایی دارد.
– تحت نظر مشاهدات روانشناسی قرار گرفته و سلامت عقلی وی سنجیده شده باشد. بدین دلیل که پس از به دنیا آمدن نوزاد، مشکلی پیش نیاید.
– امضا کردن قرار دادی مبنی بر تعیین نقش و حدود مسئولیت های وی در بارداری، وظایف مراقبتی و لزوم دادن نوزاد بعد از تولد وی با والدین.

بارداری

دلایل استفاده از رحم جایگزین

استفاده از رحم جایگزین می تواند دلایل مختلفی داشته باشد در ادامه مهمترین آنها را با هم مرور می کنیم:

 • داشتن بیماری های زمینه ای مانند بیماری قلبی، تنفسی و استفاده از داروهای خاص
 • سقط مکرر
 • حاملگی خارج از رحم
 • ناباروری زوجین که ممکن است ناشی از اندومتریوز شدید باشد.
 • از آنجایی که بسیاری از زوجین ترجیح می دهند پدر و مادر ژنتیکی باشند روش رحم اجاره ای را برای درمان ناباروری انتخاب می کنند.
 • مشکلات جسمی از دیگر دلایلی است که زوجین رحم جایگزین را انتخاب می کنند. برخی از خانم ها به دلیل مشکلات مادرزادی فاقد رحم هستند و از این روش برای درمان درمان ناباروری استفاده می کنند.
 • وجود مشکلاتی در ساختار و عملکرد رحم
 • هیستروکتومی رحم
 • زن وضعیتی دراد که بارداری را برای سلامت او ضرر دارد

در مواردی که مادر سابقه بارداری های مکرر ناموفق زیادی را داشته است، ممکن است این روش برای بچه دار شدن پیشنهاد شود. متخصص زنان و زایمان در صورت لزوم خود این روش را توصیه کرده و تصمیمات لازم را با توجه با سابقه و پرونده پزشکی زوجین اتخاذ می کند.

چه کسانی کاندید مناسبی برای رحم جایگزین هستند؟

 • 🟣کسانی سن آنها بیشتر از ۲۰ سال باشد.
 • 🟣کسانی که در سن یائسگی نیستند.
 • 🟣افرادی که یک فرزند سالم دارند.
 • 🟣کسانی که بیماری زمینه ای و مشکلات روحی ندارند.
 • 🟣افرادی که سیگاری نیستند.

در انتخاب این مورد باید بسیار دقت کرد. چرا که پس از انتخاب این موضوع، مراقبت های درمانی آغاز می شود و امکان تغییر نطر نیز وجود ندارد. در موارد رحم اجاره ای نوزاد پس از به دنیا آمدن به والدین اصلی تحویال داده می شوند.

همچنین افرادی که قصد استفاده از رحم جایگزین را دارند، نیز باید شرایطی داشته باشند که در ادامه به آن اشاره می کنیم:

عدم ابتلای زوجین به بیماری های خاص باید تایید شود. این موضوع همچنین می تواند بر روی میزان موفقیت باروری نیز تاثیر داشته باشد. هیچ کدام از زوجین در این مورد نباید درگیر اعتیاد باشند. برای استفاده از ین روش برای زایمان باد متخصص زنان این لزوم استفاده از این روش را برای بچه دارد شدن تایید کند. همچنین ارائه مدارک لازم و کافی، در این مورد آزمایش سونورگرافی نرمال نیز ضروری است.

رحم اجاره ای دو قلو

می توان از طریق رحم اجاره ای صاحب دو قلو شد. این مورد ممکن است به دلایل زیر ایجاد شود:

 • انتقال دو جنین مجزا در رحم
 • شکاف طبیعی در رحم

بنابراین این کار انجام پذی است اما ملاحظات و مراقبت های خاص را با خود را همراه دارد.

مراحل رحم اجاره ای در ایران چگونه است؟

قوانین رحم اجاره ای در هر کشوری ممکن است متفاوت باشد. در ایران نیز دارای قوانین خاصی است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد:

 • قدم اول انجام مراحل قانونی و حقوقی این کار است.
 • قدم بعدی شامل آزمایشات لازم برای باروری و غربالگری می باشد. انجام این غربالگری ها برای تضمین سلامت افرد دخیل در تولد نوزاد و با بردن احتمال بارداری موفق انجام می شود.
 • در مرحله های بعد ارزیابی های روانشناسی صورت می گیرد. از آنجایی که ممکن است این موضوع از نظر عاطفی مادر جایگزین را درگیر کند، و انجام این روش بازخورد منفی در جامعه به همراه داشته باشد، انجام این مرحله اجباری است.
 • شروع روند درمانی و پیگیری درمان تا تولد نوزاد زیر نظر متخصص زنان و زایمان

✅ بیشتر بدانید >> درمان ناباروری با IVF

معایب رحم اجاره ای در چیست؟

 • رحم اجاره ای می تواند برای صاحب رحم جایگزین و از طرفی والدین اصلی از نظر جسمی و عاطفی آسیب زا باشد.
 • استفاده از این روش برای بچه دار شدن ممکن است کمی زمان بر باشد.
 • رحم جایگزین با خطرات طبیعی بارداری همراه است.
 • تصورات منفی نسبت به این مورد در همه جوامع وجود دارد.
رحم جایگزین

هزینه رحم جایگزین

از آنجایی که قیمت رحم جایگزین بالا است، ما می خواهیم راه هایی برای کاهش هزینه ها پیشنهاد دهیم. راه های مختلفی وجود دارد که می توان یک رحم جایگزین انتخاب کرد:
دوستان یا خانواده : برخی اوقات می توان با دوستان یا اعضای خانواده خود صحبت کرده تا از آنها برای اجاره رحم کمک گرفت. این موضوع شاید کمی بحث برانگیز باشد ولی با توجه به هزینه های بالای اجاره رحم و پیچیدگی های قانونی برای سرپرستی فرزند، این مورد می تواند بسیاری از قضایا را ساده تر کند. ولی در مواردی که مرد بخواهد از رحم مادر یا خواهر خود استفاده کند، حتماً باید از تخمک همسر یا زنان دیگر غیر از محارم، استفاده شود.

درصد موفقیت رحم اجاره ای

آیا می دانید میزان موفقیت در درمان ناباروری در رحم اجاره ای جقدر است؟ میزان موفقیت به عوامل مختنلفی بستگی دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد:

 • اسپرم و تخمک سالم باشند
 • مادر جایگزین در وضعیت ایده آل باشد
 • روند درمانی مناسب پیگیری شود
 • کمبود ویتامین ها جبران می شود (تحقیقات نشان داده است کمبود ویتامین D می تواند در سلامت جنین تاثیر بگذارد)
درصد موفقیت رحم اجاره ای

سبک زندگی سالم در مادر جایگرین و والدین اصلی نیز اهمیت دارد. مراجعه به بهترین متخصص زنان و زایمان و فوق متخصص نازایی می تواند در کسب نتیجه موثر تاثیر گذار باشد.

سخن آخر

رحم اجاره ای یکی از روش های درمان ناباروری است. زمانی که متخصص زنان تشخیص دهد استفاده از این روش برای بچه دار شدن پاسخگو است، زوجین باید در این رابطه به خوبی فکر کرده و سپس تصمیم بگیرند. در صورت تایید مراحل این روش می تواند آغاز شود. این موضوع ممکن است در کشور های مختلف دنیا از قوانین خاصی پیروی کند. اما در ایران مجاز است و مراحل قانونی آن صورت می پذیرد. درصد موفقیت استفاده از رحم جایگزین برای بچه دار شدن، زیاد است. همچنین مراجعه به متخصص زنان خوب می تواند درصد موفقیت آن را بالا تر هم ببرد.

https://www.webmd.com/infertility-and-reproduction/guide/using-surrogate-mother#3

 

پاسخ

پانزده − 4 =

تماس سریع با پزشک