ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

پیچ خوردگی تخمدان

مدت زمان مطالعه 2 دقیقه

پیچ خوردگی تخمدان

پیچ خوردگی تخمدان که ممکن است به دلیل کیست تخمدان در خانم ها ایجاد شود ، یکی از اصلی ترین علل جراحی های اورژانسی در زنان را تشکیل می دهد. این عارضه در زنان جوانی که در سن باروری هستند بیشتر به چشم می خورد.

 

پیچ خوردگی تخمدان

 

علل بروز پیچش تخمدان

همان طور که ذکر شد ، کیست تخمدان از اصلی ترین علل ایجاد پیچ خوردگی تخمدان می باشد. بیماری که دارای کیست تخمدان می باشد ، در صورت انجام حرکات سنگین ورزشی یا هر حرکت غیرعادی ممکن است که دچار پیچ خوردگی تخمدان شود . این عارضه باعث متوقف شدن خون رسانی به تخمدان ها شده و درد زیادی برای بیمار ایجاد می نماید . در صورتی که سریعا برای درمان این مشکل اقدام نشود ممکن است که بیمار تخمدان خود را از دست بدهد. معمولا با افزایش سن در خانم ها امکان ایجاد این مشکل کاهش می یابد .

با توجه به اینکه گفته شد امکان ایجاد پیچ خوردگی تخمدان در خانم هایی که در تخمدان خود کیست دارند بیشتر است ، ولی ممکن است این اتفاق برای خانمی که کیست ندارد هم بیفتد که البته ریسک ایجاد آن برای خانم های مبتلا به بیماری تخمدان پلی کیستیک بیشتر خواهد بود. از دیگر عوامل ایجاد پیچ خوردگی تخمدان می توان به درمان های رفع کننده ناباروی اشاره نمود که با افزایش سایزتخمدان ، امکان ایجاد پیچ خوردگی تخمدان را افزایش می دهد. طول زیاد لوله رحم نیز یکی دیگر از عوامل ایجاد کننده این مشکل است.

 

پیشگیری از پیچ خوردگی تخمدان

از آنجایی که پیچ خوردگی تخمدان بیماری خطرناکی بوده و هرچه سریعتر باید درمان شود ، لذا بیمار باید با مشاهده علائم آن سریعا به پزشک متخصص زنان و زایمان خود مراجعه نماید . اما باید توجه داشت که همیشه پیشگیری خیلی بهتر از درمان است .توصیه می شود که خانم ها در اسرع وقت اقدام به درمان کیست تخمدان خود کنند. همچنین مصرف داروهای ضدبارداری و سایر داروهای هورمونی می تواند از ایجاد کیست تخمدان جلوگیری نماید که مصرف آن به تجویز پزشک متخصص زنان و زایمان و تحت نظر اومی تواند پیشگیری خوبی برای ایجاد عارضه پیچ خوردگی تخمدان باشد.

 

با تشکر مدیریت سایت  دکتر بهناز عطارشاکری ، جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی

 

پاسخ

شانزده − 1 =

تماس سریع با پزشک