Search
Close this search box.
درباره ناباروری ثانویه

ناباروری ثانویه

ناباروری ثانویه چیست؟

منظور از ناباروری ثانویه چیست؟

علائم ناباروری ثانویه

علل ناباروری ثانویه

کاهش میزان تستسترون

همان طور که می‌دانید تستسترون در تولید اسپرم نقش اساسی دارد. بنابراین هر عاملی که میزان ترشح و کیفیت این هورمون را در بدن مردان تحت تاثیر قرار دهد، سبب بروز ناباروری ثانویه در مردان خواهد شد.

واریکوسل

بزرگ شدن خوش خیم پروستات یا برداشتن پروستات به دلیل سرطان: این عوامل می‌توانند سبب کاهش تعداد اسپرم‌ها شده در نتیجه قدرت باروری مردان را تحت تاثیر قرار خواهند داد.

 

روش های تشخیص ناباروری ثانویه

به منظور تشخیص و بررسی بیماری ناباروری ثانویه بسیار حائز اهمیت است که افراد به متخصص ناباروری و اورولوژیست مراجعه کنند. پزشکان معمولاً در ابتدای جلسات معاینه بیماران را در خصوص وجود بیماری‌های زمینه‌ای و سوابق بیماری مورد بررسی قرار خواهند داد. 

در خانم‌ها بررسی سیکل‌های قاعدگی منظم و وجود تخمک گذاری طبیعی، در جهت تشخیص علت این بیماری حائز اهمیت است. همچنین به منظور تشخیص وجود ناباروری ثانویه در مردان لازم است فوق تخصص اورولوژیست، بیماری‌هایی که ممکن است بر روی تعداد و کیفیت اسپرم‌ها تاثیر بگذارند را شناسایی کند. از جمله بیماری‌های تاثیر گذار بر این مورد می‌توان به تیروئید و سرطان اشاره کرد.  به طور کلی آزمایش‌های استفاده شده برای تشخیص ناباروری ثانویه در زنان عکس رنگی رحم، آزمایشات هورمونی و در مردان آزمایش آنالیز مایع منی است.

انواع روش های درمانی ناباروری ثانویه

 راه‌ها و روش‌های متفاوتی برای درمان ناباروری ثانویه در مردان و زنان وجود دارد که از جمله مهمترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

درمان دارویی: برخی از داروها همچون کلومیفن و لترازول می‌توانند بر روی القای تخمک گذاری در زنان تاثیر گذار باشند‌

آ یو ای: به منظور درمان ناباروری ثانویه در این روش تلقیح اسپرم به داخل رحم با استفاده از وسیله‌ای تحت عنوان کاتتر انجام خواهد شد.

 ‏آی وی اف: در این روش لقاح در شرایط کنترل شده آزمایشگاهی انجام شده و در انتهای این آزمایش جنین به داخل رحم مادر انتقال داده خواهد شد.

روش‌های جراحی: در برخی مواقع به منظور برطرف شدن ناباروری ثانویه لازم است جراحی‌هایی همچون برداشتن پولیپ و فیبروم انجام شود. در مردان نیز جراحی واریکوسل می‌تواند اثر گذار باشد.

مصرف آنتی اکسیدان‌ها و مکمل‌های ضد پیری: مکمل‌ها و آنتی اکسیدان‌ها می‌توانند نقش حائز اهمیتی در درمان ناباروری ثانویه داشته باشند. استفاده از این مکمل‌ها می‌توانند سبب افزایش کیفیت مایع منی شوند.

سوالات متداول

آیا ضربه‌ها و صدمات می‌توانند سبب بروز ناباروری ثانویه در مردان شوند؟

بله ضربه‌ها و صدماتی که به منطقه تناسلی مردان وارد شود، ممکن است سبب کاهش تولید اسپرم یا انسداد مسیر اسپرم‌ها شده و در نتیجه ناباروری ثانویه را به وجود آورد.

نقش الکل، مواد مخدر و سیگار در ناباروری ثانویه چیست؟

 الکل، سیگار و مواد مخدر از جمله عوامل محیطی هستند که می‌توانند سبب ایجاد ناباروری ثانویه در مردان و زنان شود.

آیا امکان تشخیص ناباروری ثانویه در زنان با استفاده از سونوگرافی وجود دارد؟

 بله با استفاده از سونوگرافی می‌توان تصاویری از رحم لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها به دست آورد. در نتیجه این روش تشخیصی می‌تواند ضایعات ساختاری عفونت‌ها یا سایر مشکلاتی را که منجر به ناباروری شده‌اند را مشخص کند.

بیان کلی در خصوص ناباروری ثانویه

آشنایی با علائم و علت‌هایی که سبب بروز ناباروری ثانویه می‌شوند، می‌توانند تاثیر قابل توجهی در تشخیص و درمان این اختلال داشته باشند. بنابراین پیشنهاد می‌شود افرادی که در خصوص وجود این اختلال در بدن خود دچار شک و تردید هستند، اطلاعات کافی در خصوص علائم و علت‌های این اختلال به دست آورند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *