ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

لقاح مصنوعی با ivf یا میکرواینجکشن

مدت زمان مطالعه 4 دقیقه

لقاح مصنوعی با ivf یا میکرواینجکشن

 

ناباروری زمانی اتفاق می افتد که زوجین یک سال برای باروری بدون روش های جلوگیری اقدام کنند اما بارداری اتفاق نیافتد. اما در بسیاری از موارد از جمله سن بالای 35 سال ، سابقه جراحی در شکم ، نیاز به این مدت نیست و تا 6 ماه صبر کردن کافی است .

 

علل ناباروری در مردان و زنان

 

برای اینکه باروری اتفاق بیافتد سه عنصر اصلی در آن نقش دارند :

  • تخمک گذاری سالم
  • اسپرم و نطفه مردانه مناسب
  • مسیری که اسپرم و تخمک یکدیگر را ملاقات کرده و لقاح در آن صورت می گیرد ( لوله های رحمی ) باز باشد .

برای ارزیابی باروری این سه عنصر مورد بررسی قرار می گیرد . البته عناصری از جمله رحم و سلامت آن نیز در باروری فرد مهم هستند . در صورتی که در هر یک از این سه عنصر اختلالی ایجاد شود ناباروری ایجاد می شود . اشکال در تخمک گذاری ، تعداد کم اسپرم یا کیفیت نامناسب آن ، انسداد لوله های رحمی از جمله اختلالات شایع در این سه عنصر می باشد .

لقاح مصنوعی با vf-یا-میکرواینجکشن

لقاح مصنوعی با vf-یا-میکرواینجکشن

برخی از افراد نابارور با روش ساده درمان می شوند !

 

همان طور که گفتیم اختلالات مربوط به تخمک گذاری ، اسپرم و لوله های رحمی باعث بروز ناباروری می شود . برخی از این اختلالات ممکن است خفیف بوده و با درمان های اولیه برطرف شود . اختلال تخمک گذاری در خانم های مبتلا به تخمدان پلی کیستیک با تغییر سبک زندگی ، ورزش و تغذیه مناسب برطرف شود . همچنین اختلالات مربوط به اسپرم با تغییر سبک زندگی ، ترک دخانیات و تغذیه مناسب قابل درمان است . اما در صورتی که با این روش ها درمان نشود از روش های درمانی مدرن و جدید از جمله IVF استفاده می شود .

 

برای چه افرادی از روش کمک باروری IVF استفاده می شود ؟

 

درمان ناباروری به علت آن بستگی دارد. در صورتی که اختلالات خفیف باشد ، از روش تحریک تخمک گذاری یا IUI استفاده می شود . اما اگر اختلال از همان ابتدا شدید تشخیص داده شود دیگر از درمان های اولیه استفاده نمی شود و از روش هایی مانند IVF استفاده می شود . به عنوان مثال تعداد اسپرم مرد بسیار کم است .

 

لقاح خارج رحمی یا ivf چیست ؟

 

لقاح خارج از رحمی یا ivf  یک روش درمان ناباروری است که در سالهای اخیر استفاده شده و علم نوپایی می باشد . در واقع سن اولین نوزاد به دنیا آمده با IVF سی و هفت سال می باشد . روز به روز بر میزان تکنولوژی و موفقیت و روش هایی که با آی وی اف ادغام می شود افزوده می شود . در واقع برای انجام این روش نیاز به دو عنصر اصلی می باشد : تخمک و اسپرم .

لقاح تخمک و اسپرم در محیط آزمایشگاهی ( شبیه محیط لوله های رحمی طراحی شده است ) انجام می شود . جنین در محیط خارج از رحم (کشت ) رشد می کند . زمانی که سلول های جنین تقسیم شدند و 2 الی 3 روز از رشد آن گذشت ، جنین به داخل رحم زن انتقال پیدا می کند .

دکتر بهناز عطار شاکری جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی با روش های نوینی درمان ناباروری و درمان بیماری های زنان و زایمان طبیعی و سزارین را انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188032396 و 02188030310 و 02144079131 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

 

مراحل انجام IVF

 

  1. تحریک تخمک گذاری : داروهایی به زن تجویز می شود تا تخمک گذاری به زن القا شود . این داروها تزریقی و خوراکی می باشد . این پروسه ممکن است چند هفته طول می کشد . در این مدت وضعیت تخمک گذاری با سونوگرافی پایش می شود . زمانی که تخمک ها برای باروری مناسب باشد . این تخمک ها از طریق عمل سرپایی با هدایت سونوگرافی واژینال از رحم خارج می شود .
  2. آماده سازی اسپرم مرد : اسپرم از مرد گرفته شده و در محیط آزمایشگاه طی فرآیندی اسپرم های مناسب جدا می شود .
  3. اسپرم و تخمک گرفته شده از مرد و زن در مجاورت یکدیگر در محیط آزمایشگاه قرار گرفته لقاح صورت می گیرد . اسپرمی که کفایت بیشتری دارد با تخمک لقاح انجا می دهد .
  4. انتقال جنین بعد از چند روز به رحم زن.

 

لقاح مصنوعی با میکرواینجکشن

 

مراحلی که ذکر شده روش IVF سنتی است . اما روش جدیدتری برای باروری وجود دارد که به نام تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم یا میکرواینجکشن شناخته شده است . فردی که متصدی آزمایشگاه می باشد اسپرمی که به نظر مناسب می باشد انتخاب می کند و این اسپرم را با میکروسکوپ به صورت مستقیم بررسی می کند . سپس اسپرم را وارد تخمک می کند . این روش در مواردی استفاده می شود که اسپرم بسیار کم باشد یا اسپرم های موجود قابلیت تحرک نداشته باشد . در این صورت اسپرم مناسب انتخاب شده و داخل تخمک تزریق می شود . در مواردی که فرد با روش IVF باردار نشود ، از روش میکرواینجکشن استفاده می شود . در بسیاری از موارد از همان ابتدا از میکرواینجکشن استفاده می شود و کمتر از روش ivf سنتی استفاده می شود .

 

پاسخ

7 + 15 =

تماس سریع با پزشک