ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

فشار خون در بارداری

مدت زمان مطالعه 4 دقیقه

فشار خون در بارداری

کنترل فشار خون در بارداری یکی از موارد بسیار مهم برای زنان باردار می باشد. فشار خون بالا در اوایل بارداری مساله نگران کننده ای نست، ولی این مشکل در هفته 20 ام به بعد بسیار مهم می باشد. اختلالات فشار خونی که در بارداری رخ می دهد شامل فشارخون حاملگی ، پره اکلامپسی ( مسمومیت بارداری ) و اکلامپسی می شود.

فشار خون در بارداری به صورت افزایش فشار خون ( 140/ 90) بدون پروتینوری بوده که پس از هفته 20 حاملگی ایجاد می شود.

فشار خون در بارداری

فشار خون در بارداری

علائم فشار خون در بارداری

 • سردرد
 • سرگیجه
 • دو بینی
 • تاری دید
 • حالت تهوع
 • احساس درد در ناحیه معده

راههای کاهش فشار خون در بارداری

در صورت داشتن موارد زیر نیاز است که سریع تر به پزشک مراجعه شود تا فشار خون کنترل شود:

 • خانم هایی که سابقه خانوادگی ابتلا به فشار خون در بارداری دارند ( مادر و خواهر دارای فشار خون بارداری هستند ( بخصوص در مادر )) در معرض این مشکل هستند.
 • خانمی که در بارداری قبلی فشار خون بالا داشته است، دو برابر بیشتر از سایرین در معرض این مشکل می باشد.
 • در صورتی که دارای دیابت باشد یا سابقه دیابت بارداری دارد.
 • افرادی که سنشان پایین تر از 20 سال و یا بین 35 تا 40 سال هستند.
 • خانمی که بارداری چند قلوزایی (دو قلو یا چند قلو) را تجربه می کند، بیشتر در معرض فشار خون بالا در هفته 20 بارداری هستند.
 • حاملگی مولار

این افراد به دلیل اینکه جفت بزرگتری دارند و ترشحات جفت بیشتر است در معرض خطر فشار خون بالا هستند.

 • خانمی که سابقه بیماری کلیه یا رماتیسم داشته و کورتون مصرف می کند. ( افرادی که بیماری کلیوی دارند توصیه به بارداری نمی شوند زیرا منجر به از کارافتادن کلیه می شود )
 • خانم هایی که در گذشته سابقه فشار خون بالا داشته اند در معرض این مشکل در بارداری می باشند.
 • هیپرتانسیون زمینه ای
 • بیماری بافت همبندی/ عروقی
 • ژنتیک
کنترل فشار خون در بارداری یکی از موارد بسیار مهم برای زنان باردار می باشد. فشار خون بالا در اوایل بارداری مساله نگران کننده ای نست، ولی درمان فشار خون در بارداری در هفته 20 ام به بعد بسیار مهم می باشد. دکتر بهناز عطار شاکری جراح و متخصص زنان و زایمان، فوق تخصص نازایی با استفاده از روش های نوینی به درمان این بیماری و همچنین درمان ناباروری می پردازد. جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02144079131 و 02129121070 و  02188797111 تماس حاصل فرمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر با اینستاگرام در ارتباط باشید.

فشار خون در بارداری باید چند باشد

در صورتی که علائم مذکور را در دوران بارداری مشاهده کردید به پزشکتان مراجعه کنید . پزشک آزمایش خون را تجویز می کند . در صورتی که نتیجه غیر عادی باشد ممکن است از آزمایشهای تکمیلی برای اطمینان از وجود فشار خون در بارداری تجویز کند. در حین تست مبدلی اولتراسوند برای بررسی ضربان قلب جنین و مبدل فشار برای بررسی رحم استفاده می شود . در برخی موارد افزایش ضربان قلب جنین نشانه بالارفتن فشارخون مادر می باشد .

فشار خون بارداری و پره اکلامپسی

اکلامپسی به معنای وجود تشنج گراندمال جدید در زنی مبتلا به پره اکلامپسی است.

کنترل فشار خون بارداری

قبل از هر چیزی باید یادآور شد که در صورت بالابودن فشار خون باید به پزشک متخصص مراجعه کرد و هیچ استثنایی در این مورد وجود ندارد .

فشار خون قبل از هفته بیستم بارداری

متخصص زنان فشار خون قبل از هفته بیستم بارداری را فشار خون بارداری تلقی نمی کند و به آن فشار خون مزمن می گویند که در بارداری معمولا اتفاق می افتد و جای نگرانی نیست.

فشار خون بعد از هفته بیستم بارداری

فشار خون بعد از هفته 20 یا بیشتر می تواند جزو طبقه بندی فشار خون باردرای قرار بگیرد . خانم به محض اینکه علائمی مشاهده کرد باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کند .

باید توجه داشت اگر مراقبت های لازم در دوران بارداری صورت گیرد و خانم باردار تحت نظر پزشک یا ماما باشد به راحتی فشار خون بالا تشخیص داده می شود.

فشار خون در بارداری

فشار خون در بارداری

پیشگیری از فشارخون بارداری

در صورتی که فرد تغذیه مناسب داشته باشد و افزایش وزن نداشته باشد احتمال کمتری برای ابتلا به فشار خون بالا دارد .

افراد تصور می کنند مصرف نمک باعث بالارفتن فشار خون در بارداری می شود . براساس مطالعات میزان مصرف نمک تاثیری در فشارخون بالا ندارد البته این بدان معنا نیست که نمک به میزان زیادی مصرف شود. نباید فرد نمک را از برنامه غذایی خود حذف کنند زیرا ممکن است به بدن جنین و مادر آسیب وارد کند.

اگر تدابیر سلامتی مانند تغذیه مناسب ، ورزش و حفظ فواصل وعده های غذایی رعایت شود، ریسک فشار خون کمتر می شود.

نتیجه

مادر در هر دوره از بارداری و در هر سنی باید برای فشار خون معاینه شده و در صورت بالا بودن فشار خون فوراً اقدامات لازم صورت گیرد.

مطالب مرتبط با این مقاله:

روش ساده درمان ناباروری

نازایی در زنان

تشخیص و درمان ناباروری

علائم ناباروری

پاسخ

پنج × سه =

تماس سریع با پزشک