ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

فریز کردن تخمک در دختران باکره

مدت زمان مطالعه 3 دقیقه

فریز کردن تخمک در دختران باکره

به علت بالا رفتن سن ازدواج و تمایل به بچه دار شدن در سنین بالاتر می توان از فریز تخمک استفاده نمود و بعد از ازدواج با اسپرم همسر، جنین تشکیل داد. سپس برای آن ها ivf انجام می گیرد و رویان به رحم منتقل می شود. این روش در دختران باکره و غیر باکره قابل انجام است.

فریز کردن تخمک در دختران باکره

در این بیماران در ابتدا داروهای تحریک تخمک گذاری داده می شود و بعد در زمان مناسب تحت بیهوشی با لاپاراسکوپی تخمک ها از درون تخمدان خارج می شوند. پس از آن تخمک ها فریز می شوند. به دلیل بالا رفتن سن ازدواج می توان از این روش لاپاراسکوپی تخمک ها را خارج کرد. البته آزمایش های هورمونی خاص وبررسی های خاص بر روی این عمل باید صورت گیرد.

فریز کردن تخمک در دختران باکره

فریز کردن تخمک در دختران باکره

فریز کردن تخمک در زنان

در خانم هایی که باکره نیستند از طریق سونوگرافی ترانس واژینال و روش ivf تخمک از تخمدان ها خارج می شود.

تحریک تخمک گذاری

همان طور که گفته شد قبل از گرفتن تخمک طی دوره زمانی مشخصی داروهای تحریک تخمک گذاری باید مصرف شود. قبل از شروع این پروسه امکان دارد که داروهای جلوگیری از بارداری برای فرد تجویز شود تا قاعدگی تنظیم شود.

گونادوتروفین

در ابتدا داروهای هورمونی آزادسازی گونادوتروفین تجویز می شود. این داروها به بالغ شدن تخمک ها کمک می کند. این نوع دارو به اشکال و اسم های مختلفی وجود دارد.

هورمون های شبیه ساز فولیکول

زمانی که سطح هورمون ها در مرحله اول بالا رفت از هورمون های شبیه ساز فولیکول استفاده می شود. به این ترتیب تخمک گذاری تحریک می شود و تعداد زیادی تخمک به طور همزمان تولید می شود. در این دوره باید از رابطه جنسی خودداری نمود تا از حاملگی ناخواسته پیشگیری شود. با آزمایش خون و سونوگرافی، میزان بالغ بودن تخمک ها بررسی می شود. در طول روزهای پایانی تحریک تخمک گذاری سونوگرافی و آزمایش خون صورت می گیرد. اشکال داروهای شبیه ساز فولیکول تخمک مختلف است و با نام های تجاری مختلفی به فروش می رسد.

زمانی که تخمک ها بالغ شدند با تزریق داروهای هورمونی به آزادسازی تخمک ها کمک می شود. طی 34 تا 36 ساعت بعد از تزریق تخمک ها به روش های مذکور خارج می شوند.

دکتر بهناز عطار شاکری جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی با روش های نوینی درمان ناباروری و درمان بیماری های زنان و زایمان طبیعی و سزارین را انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188032396 و 02188030310 و 02144079131 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

لاپاراسکوپی برای خارج کردن تخمک

لاپاراسکوپی یک روش جراحی برای تشخیص و درمان بسیاری از بیماری های زنان است. ولی در برخی موارد می توان از این روش برای خارج کردن تخمک از تخمدان ها استفاده نمود. لاپاراسکوپ چیست؟ لاپاراسکوپ یک تلسکوپ مجهز به فیبر نوری است که با ایجاد برش هایی در اطراف ناف، وارد شکم می شود. گاز کربن دی اکسید به داخل شکم تزریق می شود تا اعضای داخلی شکم و رحم مشخص شوند. سپس شرایط برای انجام جراحی مهیا می شود.

تخمدان ها و لوله های فالوپ و رحم در قسمت عمقی شکم وجود دارد که با وجود منبع نوری و تلسکوپ این اجزا کاملاً مشخص می شوند و با ابزار جراحی از تخمدان ها تخمک گرفته می شود. لاپاراسکوپی معمولاً تحت بیهوشی کلی صورت می گیرد.
منبع : https://web.stanford.edu/class/siw198q/websites/eggdonor/procedures.html و https://www.ivf1.com/laparoscopy-infertility/

پاسخ

7 − دو =

تماس سریع با پزشک