ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

سلامت جنین

مدت زمان مطالعه 3 دقیقه

سلامت جنین

در دوران بارداری هر حالت روحی روانی و جسمی مادر بر روی سلامت جنین به صورت مستقیم یا غیر مستقیم تاثیر خواهد گذاشت . حتی کارهای کوچک و روزمه. جنین قادر است لرزش های ناشی از صدای مادرش را تشخیص بدهد و با آن آرامش بگیرد. صحبت کردن با جنین و یا کتاب خواندن برای او از عوامل آرامش و سلامت جنین است.جنین قادر است صدای های خارج از رحم را بشنود. این صدا از طریق استخوان، بافت و مایع اطراف و درون رحم به جنین انتقال پیدا می کند.

سلامت-جنین

کم خونی در دوران حاملگی

انجام حرکات ورزشی در دوران  بارداری، باعث بهتر شدن رشد جنین می شود . با ورزش ملایم روزانه خون و مواد غذایی مورد نیاز به جنین می ‌رساند. ورزش مادر در بارداری، به ضربان قلب جنین کمک می کند و همچنین سلامت مادر و هم سلامت جنین تامین می شود. خانم های  باردار می‌توانند در زمان حاملگی فعالیت هایی مانند پیاده ‌روی، دوچرخه‌سواری و شنا انجام دهند، اما انجام حرکات رزمی و فعالیت های سنگین ممنوع می باشد.

آیا می توان بیماری  قلبی جنین را تشخیص داد؟

تنگی دریچه‌ قلب از جمله بیماری‌های شایع قلبی مادرزادی می باشد.  در 18 هفتهگی جنین می توان با روش  Eco cardiography بیماری های قلبی جنین را تشخیص داد. تنگی دریچه‌ قلب مادرزادی از عوامل عفت سلامت جنین می باشد

تاثیر هوای آلوده بر روی سلامتی جنین

قرار گرفتن مادر در هوای آلوده برای سلامت جنین بسیار خطرناک است. مخصوصا از دوره 6 ماه به بعد، این خطر بیشتر می شود. زیاد شدن Nitrogen oxide از عوامل عمده این عارضه است. آلودگی هوا، فعالیت سلولی جنین را کاهش می‌دهد یا منجر به اختلال در رسیدن مواد غذایی و اکسیژن به او می‌گردد.

آیا مواد شیمیایی برای سلامتی جنین خطرناک است؟

بیشتر زنانی که  در دوران حاملگی از رنگ موی شیمیایی و اسپری‌های مو استفاده می‌کردند، سلامت جنین خود را به خطر می اندازند. اکترا این مادران فرزند پسرشان دچار بیماری  هیپوسپادیاز ( Hypospadias )  می شود. و در فرزند دختر عوارض چون اختلالات در کلیه و عفونتهای مکرر ادراری رخ می دهد.

کم خونی در دوران حاملگی

کم ‌خونی در حاملگی، باعث کند شدن رشد جنین می شود ، به دنیا آمدن نوزادان با وزن کم و کاهش شدید هموگلوبین و هماتوکریت و در نهایت افزایش مرگ و میر می‌شود. در کم خونی ناشی از کمبود آهن، امکان دارد دریافت آهن کافی باشد، ولی جذب آن کم باشد. و به همین دلیل کمبود آهن پیش می آید. عفونت های  روده‌ای در فقر آهن دخالت دارد. مصرف بعضی از مواد غذایی مانند گوشت قرمز و بعضی حبوبات برای رفع کم خوبی مفید است ، همچنین غذاهای حاوی ویتامین C جذب آهن را افزایش می دهد.

استعمال دخانیات خطر بزرگی برای سلامت جنین

استعمال دخانیات مادران حامله بر روی جنین شان اثر مستقیم دارد، و برای سلامتی جنین بسیار مضر است ، حتی  زمانی که دستگاه تنفسی جنین هنوز به طور کامل شکل نگرفته است. در طول این دوران، با کشیدن  هر نخ سیگار توسط مادر و یا اطرافیان، خطرات  زیادی متوجه جنین می شود.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر عطار شاکری متخصص زنان ، زایمان و نازایی

 

پاسخ

چهار + دو =

تماس سریع با پزشک