ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

سقط جنین مکرر

مدت زمان مطالعه 5 دقیقه

سقط های مکرر در حقیقت به سقط جنین حداقل سه بار بصورت متوالی گفته می شود که در هر 300 بارداری یک مورد افتاق می ‌افتد. می توان گفت حالت های غیر طبیعی کروموزمی والدین در سقط مکرر از اهمیت بسیاری برخوردار می باشند. سقط مکرر 5 درصد از زوجین، ناشی از حالت های غیر طبیعی کورموزمی آن می باشد.

علل شایع سقط جنین مکرر

حالت های غیر طبیعی کورموزمی تنها دلیل سقط های مکرر نیست، بلکه عوامل سقط جنین شامل موارد دیگری می شود که در ادامه آنها را با هم مرور می کنیم:
• کیفیت اسپرم پایین: بسیاری از اشخاص از نقش پدر در سقط جنین غافل هستند در حالیکه کیفیت نامناسب اسپرم می تواند باعث سقط جنین شود. با توجه به تحقیقات و بررسی های انجام شده پایین بودن کیفیت اسپرم که در اثر عواملی چون آلودگی‌های محیطی، رژیم غذایی و تغذیه نامناسب و افزایش سن ایجاد می شود، نقش مهمی در سقط جنین دارد. سقط جنین مکرر علاوه بر تضعیف جسمی، روحیه مادر را نیز تخریب می کند. دلایل زیادی برای سقط جنین مکرر وجود دارد که در این مقاله به توضیح آن می پردازیم.

• چسبندگی دیواره ی رحم و فیبروم رحمی: اگر مادری از چسبندگی رحم و یا فیبروم رحم رنج ببرد، احتمال سقط مکرر جنین در بارداری وی افزایش می یابد. چرا که باعث می شوند خون داخل رحم کاملا از بین برود و جنین زنده نماند. البته شایان ذکر است که در برخی حالت ها فیبروم درمان پذیر است و رحم سالم باقی می ماند.
• مشکلات هورمونی مثل ضعف تخمدان و یا بیماری های تیروئیدی و یا دیابت نیز باعث سقط مکرر خواهند شد. در دو ماه اول حاملگی تولید پروژسترون نقش بزرگی در تثبیت جنین دارد، اگه این هورمون به میزان کافی تولید نشوند سلول های جفت به قدر کافی رشد نکرده و در نتیجه در اثر سوء تغذیه، جنین از بین می رود. همچنین اگر زن بارداری به بیماری دیابت مبتلا باشد، ممکن است بر اثر عدم گردش خون مناسب کودک تغذیه نشده و در نتیجه باعث سقط آن شود. معمولا این مشکلات (مشکلات هورمونی) روی تخمدان ها تاثیر گذاشته و باعث سقط مکرر می شوند.
• اختلالات سیستم ایمنی نیز می توانند باعث سقط مکرر شوند. اگر مادری از اختلالات سیستم ایمنی رنج ببرد، در بدن وی موادی ساخته می شود که باعث چسبندگی پلاکت ها و اختلال در سیستم عروقی جفت و گردش خون شود که همین باعث سقط جنین می شود. همچنین ممکن است در برخی موارد در بدن زن مواد آنتی اسپرم ترشح شود که در همان مراحل اولیه باعث سقط جنین شود.
• عفونت های مزمن و عفونت های دستگاه تناسلی زنان، همچنین عفونت های قارچی در زنان و ویروس ها می توانند باعث سقط های مکرر شوند. سقط مکرر ناشی از این عوامل معمولا در همان مراحل اولیه بارداری ایجاد می شود.

سقط جنین

اشتراک ژن‌های HLA والدین و افزایش سقط جنین مکرر

بررسی ها نشان داده که اشتراک ژن‌های HLA پدر و مادر با بیشتر شدن احتمال سقط همراه است. همچنین ایمنی مادر علیه آنتی‌ژن‌های خاص پدری به‌ ویژه در موارد سقط جنین برای دوم ؛ یعنی حالاتی که قبلاً تولد زنده وجود داشته باشد، مطرح ‌شده است که البته هنوز مطالعات بیشتری برای تایید این نظریه نیاز است.

بهترین زمان بارداری مجدد پس از سقط جنین

زمان بارداری مجدد بستگی به توان و شرایط بدن خود مادر دارد. برخی پزشکان زمان مناسب را 1 سال می دانند و زمان کمتر از 3 ماه برای بارداری مجدد، به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود. زیرا همین عامل کم‌ بودن فاصله بین 2 بارداری احتمال سقط را بیشتر می کند.

سقط

بهترین توصیه برای درمان سقط جنین مکرر

گاهی اوقات پیش می آید که سقط جنین بدون هیچ علتی اتفاق می افتد، و ما نمی دانیم که علت اصلی آن چیست. امروزه با ارتقاع سطح علمی و درمانی مشکلات زنان، هزاران روش درمان وجود دارد که ما نمی دانیم کدام روش درمانی برای ما مفید است. برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب و در آغوش گرفتن فرزند سالم باید با بهترین متخصص نازایی مجرب و با تجربه مشاوره کنید.

پاسخ

2 × 4 =

تماس سریع با پزشک