ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

رحم جایگزین

مدت زمان مطالعه 4 دقیقه

رحم جایگزین

رحم جایگزین همواره یک مساله جنجال برانگیز بوده است. آیا با مفهوم رحم جایگزین یا رحم اجاره ای آشنا هستید؟ آیا تا به حال اسم مراکز رحم جایگزین را شنیده اید؟
اگر زوجین به دلیل مشکلات نازایی و یا مشکلات دیگر تصمیم بر انجام این روش دارند، می توانند با انجام مراحل قانونی و آزمایشات پزشکی به اجاره رحم جایگزین فکر کنند. همچنین قبل از گرفتن تصمیم قطعی در رابطه با این موضوع بهتر است تمامی جوانب قضیه را بررسی نمایند. پروسه قانونی و شرعی این موضوع به دلیل پیچیدگی هایی که در بطن این قضیه وجود دارد، کمی طولانی است و زوجین باید در این مسیر صبور باشند.

رحم جایگزین

رحم جایگزین

رحم جایگزین چیست

اجاره رحم جایگزین به دو صورت انجام پذیر است:
رحم جایگزین به روش سنتی: در این مورد، تخمک درون رحم جایگزین زن به صورت مصنوعی با اسپرم مرد تلقیح شده و سپس بعد از لقاح ، جنین در رحم رشد کرده و به دنیا آورده می شود. مادر بیولوژیکی فرزند ، در واقع صاحب رحم جایگزین می باشد. به این دلیل که تخمک زن توسط اسپرم مرد بارور شده است. اهدای اسپرم هم در مواردی می تواند انجام گیرد.
– انتقال جنین یا رویان به رحم جایگزین : این تکنیک که به نام in vitro fertilization” (IVF) نیز نامیده می شود، امکان نمونه گرفتن تخمک از مادر را داشته و سپس با اسپرم پدر آنها را بارور کرده و رویان یا رویان های انتخابی را در رحم جایگزین، جاگذاری می کند. مادری که رحمش را اجاره داده، تا زمان زایمان ، جنین را حمل می کند. او هیچ گونه نسبت ژنتیکی با فرزند ندارد به این دلیل که تخمک های وی بارور نشده اند.
انتقال جنین یا رویان به رحم در آمریکا دارای پیچیدگی های قانونی کمتری می باشد. زیرا هم مادر و هم پدر با جنین نسبت ژنتیکی دارند. بدین سان انتقال جنین یا رویان به رحم ، نسبت به رحم جایگزین به روش سنتی خیلی شایع تر می باشد. در آمریکا سالیانه حدوداً 750 نوزاد از این طریق به دنیا می آیند. ولی از طرفی دیگر در ایران به دلیل محدودیت های مذهبی و قانونی، نیاز به طی کردن یکسری مراحل دیگر می باشد.
اجاره رحم جایگزین
در صورتی که شما یک خانم هستید و به فکر این روش افتاده اید، دلایل مختلفی برای انجام این روش وجود دارد:
– وجود مشکلاتی در ساختار و عملکرد رحم
– هیستروکتومی رحم
– شرایطی که بارداری بر آن تاثیر منفی می گذارد. برای مثال مشکلات قلبی

رحم جایگزین همواره یک مساله جنجال برانگیز بوده است. دکتر بهناز عطار شاکری جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی با روش های نوینی این روش را انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188032396 و  02188030310 و 02144079131 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

هزینه رحم جایگزین

از آنجایی که قیمت رحم جایگزین بالا است، ما می خواهیم راه هایی برای کاهش هزینه ها پیشنهاد دهیم. راه های مختلفی وجود دارد که می توان یک رحم جایگزین انتخاب کرد:
دوستان یا خانواده : برخی اوقات می توان با دوستان یا اعضای خانواده خود صحبت کرده تا از آنها برای اجاره رحم کمک گرفت. این موضوع شاید کمی بحث برانگیز باشد ولی با توجه به هزینه های بالای اجاره رحم و پیچیدگی های قانونی برای سرپرستی فرزند، این مورد می تواند بسیاری از قضایا را ساده تر کند. ولی در مواردی که مرد بخواهد از رحم مادر یا خواهر خود استفاده کند، حتماً باید از تخمک همسر یا زنان دیگر غیر از محارم، استفاده شود.

رحم جایگزین

رحم جایگزین

چگونگی انتخاب رحم اجاره ای

در حال حاضر قوانین خاصی برای زنیکه می خواهد رحم اش را اجاره دهد، وجود ندارد، ولی کارشناسان در برخی موارد با هم اتفاق نظر دارند:

– باید حداقل 21 سال سن داشته باشد.
– حداقل یک فرزند سالم به دنیا آورده باشد بنابراین با خطرات پزشکی در بارداری و زایمان و همچنین احساس تعلق به نوزاد به دنیا آمده، آشنایی دارد.
– تحت نظر مشاهدات روانشناسی قرار گرفته و سلامت عقلی وی سنجیده شده باشد. بدین دلیل که پس از به دنیا آمدن نوزاد، مشکلی پیش نیاید.
– امضا کردن قرار دادی مبنی بر تعیین نقش و حدود مسئولیت های وی در بارداری، وظایف مراقبتی و لزوم دادن نوزاد بعد از تولد وی با والدین.

https://www.webmd.com/infertility-and-reproduction/guide/using-surrogate-mother#3

مطالب مرتبط با این مقاله:

روش ساده درمان ناباروری

علائم ناباروری

اهدای تخمک برای درمان ناباروری

مراقبت های بعد از برداشت تخمک

پاسخ

3 + 13 =

Call Now Buttonتماس سریع با پزشک