ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

رحم جایگزین

مدت زمان مطالعه 4 دقیقه

رحم جایگزین همواره یک مساله جنجال برانگیز بوده است. آیا با مفهوم رحم جایگزین یا رحم اجاره ای آشنا هستید؟ آیا تا به حال اسم مراکز رحم جایگزین را شنیده اید؟
اگر زوجین به دلیل مشکلات نازایی و یا مشکلات دیگر تصمیم بر انجام این روش دارند، می توانند با انجام مراحل قانونی و آزمایشات پزشکی به اجاره رحم جایگزین فکر کنند. همچنین قبل از گرفتن تصمیم قطعی در رابطه با این موضوع بهتر است تمامی جوانب قضیه را بررسی نمایند. پروسه قانونی و شرعی این موضوع به دلیل پیچیدگی هایی که در بطن این قضیه وجود دارد، کمی طولانی است و زوجین باید در این مسیر صبور باشند.

رحم اجاره ای

رحم جایگزین چیست؟

اجاره رحم جایگزین به دو صورت انجام پذیر است:
رحم جایگزین به روش سنتی: در این مورد، تخمک درون رحم جایگزین زن به صورت مصنوعی با اسپرم مرد تلقیح شده و سپس بعد از لقاح ، جنین در رحم رشد کرده و به دنیا آورده می شود. مادر بیولوژیکی فرزند ، در واقع صاحب رحم جایگزین می باشد. به این دلیل که تخمک زن توسط اسپرم مرد بارور شده است. اهدای اسپرم هم در مواردی می تواند انجام گیرد.
– انتقال جنین یا رویان به رحم جایگزین : این تکنیک که به نام in vitro fertilization” (IVF) نیز نامیده می شود، امکان نمونه گرفتن تخمک از مادر را داشته و سپس با اسپرم پدر آنها را بارور کرده و رویان یا رویان های انتخابی را در رحم جایگزین، جاگذاری می کند. مادری که رحمش را اجاره داده، تا زمان زایمان ، جنین را حمل می کند. او هیچ گونه نسبت ژنتیکی با فرزند ندارد به این دلیل که تخمک های وی بارور نشده اند.
انتقال جنین یا رویان به رحم در آمریکا دارای پیچیدگی های قانونی کمتری می باشد. زیرا هم مادر و هم پدر با جنین نسبت ژنتیکی دارند. بدین سان انتقال جنین یا رویان به رحم ، نسبت به رحم جایگزین به روش سنتی خیلی شایع تر می باشد. در آمریکا سالیانه حدوداً 750 نوزاد از این طریق به دنیا می آیند. ولی از طرفی دیگر در ایران به دلیل محدودیت های مذهبی و قانونی، نیاز به طی کردن یکسری مراحل دیگر می باشد.

چگونگی انتخاب رحم اجاره ای

در حال حاضر قوانین خاصی برای زنی که می خواهد رحم اش را اجاره دهد، وجود ندارد، ولی کارشناسان در برخی موارد با هم اتفاق نظر دارند:

– باید حداقل 21 سال سن داشته باشد.
– حداقل یک فرزند سالم به دنیا آورده باشد بنابراین با خطرات پزشکی در بارداری و زایمان و همچنین احساس تعلق به نوزاد به دنیا آمده، آشنایی دارد.
– تحت نظر مشاهدات روانشناسی قرار گرفته و سلامت عقلی وی سنجیده شده باشد. بدین دلیل که پس از به دنیا آمدن نوزاد، مشکلی پیش نیاید.
– امضا کردن قرار دادی مبنی بر تعیین نقش و حدود مسئولیت های وی در بارداری، وظایف مراقبتی و لزوم دادن نوزاد بعد از تولد وی با والدین.

بارداری

دلایل استفاده از رحم جایگزین


استفاده از رحم جایگزین می تواند دلایل مختلفی داشته باشد در ادامه مهمترین آنها را با هم مرور می کنیم:
🟣داشتن بیماری های زمینه ای مانند بیماری قلبی، تنفسی و استفاده از داروهای خاص
🟣سقط مکرر
🟣حاملگی خارج از رحم
🟣ناباروری زوجین که ممکن است ناشی از اندومتریوز شدید باشد.
🟣از آنجایی که بسیاری از زوجین ترجیح می دهند پدر و مادر ژنتیکی باشند روش رحم اجاره ای را برای درمان ناباروری انتخاب می کنند.
🟣مشکلات جسمی از دیگر دلایلی است که زوجین رحم جایگزین را انتخاب می کنند. برخی از خانم ها به دلیل مشکلات مادرزادی فاقد رحم هستند و از این روش برای درمان درمان ناباروری استفاده می کنند.

🟣وجود مشکلاتی در ساختار و عملکرد رحم
🟣هیستروکتومی رحم

چه کسانی کاندید مناسبی برای رحم جایگزین هستند؟


🟣کسانی سن آنها بیشتر از ۲۰ سال باشد.
🟣کسانی که در سن یائسگی نیستند.
🟣افرادی که یک فرزند سالم دارند.
🟣کسانی که بیماری زمینه ای و مشکلات روحی ندارند.
🟣افرادی که سیگاری نیستند.

رحم جایگزین

هزینه رحم جایگزین

از آنجایی که قیمت رحم جایگزین بالا است، ما می خواهیم راه هایی برای کاهش هزینه ها پیشنهاد دهیم. راه های مختلفی وجود دارد که می توان یک رحم جایگزین انتخاب کرد:
دوستان یا خانواده : برخی اوقات می توان با دوستان یا اعضای خانواده خود صحبت کرده تا از آنها برای اجاره رحم کمک گرفت. این موضوع شاید کمی بحث برانگیز باشد ولی با توجه به هزینه های بالای اجاره رحم و پیچیدگی های قانونی برای سرپرستی فرزند، این مورد می تواند بسیاری از قضایا را ساده تر کند. ولی در مواردی که مرد بخواهد از رحم مادر یا خواهر خود استفاده کند، حتماً باید از تخمک همسر یا زنان دیگر غیر از محارم، استفاده شود.

https://www.webmd.com/infertility-and-reproduction/guide/using-surrogate-mother#3

 

پاسخ

11 + 15 =

تماس سریع با پزشک