Search
Close this search box.
دوره نقاهت لاپاراسکوپی رحم - دکتز بهناز عطار شاکری

دوره نقاهت لاپاراسکوپی رحم

دوره نقاهت لاپاراسکوپی رحم یکی از مهم‌ترین مواردی است که لازم است پیش از این جراحی در مورد آن بدانید. کوتاه کردن دوره نقاهت بعد از عمل لاپاراسکوپی رحم با در نظر گرفتن برخی نکات و رعایت اصول مراقبتی امکان‌پذیر است. معمولا افراد 1 تا 2 هفته پس از لاپاراسکوپی رحم به روتین معمول زندگی خود باز می‌گردند. همچنین با در نظر گرفتن محدودیت‌های موجود و مراقبت‌های ارائه شده در دوره نقاهت لاپاراسکوپی رحم، بهبود مطمئن‌تری را تجربه خواهید کرد. در ادامه این مقاله از سایت دکتر عطار شاکری همراه ما باشید تا به بررسی موارد مهمی درباره دوره نقاهت بعد از لاپاراسکوپی رحم بپردازیم.

دوره نقاهت لاپاراسکوپی رحم چقدر است؟

لاپاراسکوپی رحم یک عمل بسته است که با هدف بررسی اندام‌های داخلی شکم و تشخیص مشکلات این ناحیه و همچنین با اهداف درمانی از جمله برداشتن رحم با لاپاراسکوپی هیسترکتومی انجام می‌شود. این جراحی دوره نقاهت کوتاهی دارد و فرد بعد از جراحی درد کمی خواهد داشت. همچنین فرد در مدت زمان کوتاه می‌تواند به زندگی معمول خود بازگردد. در صورت انجام صحیح مراقبت‌های بعد از لاپاراسکوپی رحم که توسط متخصص تجویز شده، دوره نقاهت لاپاراسکوپی رحم 1 الی 2 هفته طول می‌کشد. فرد پس از گذر یک هفته می‎تواند فعالیت‎های سبک خود را از سر بگیرد. بیشتر افراد دو روز پس از لاپاراسکوپی رحم به فعالیت‌های روتین سبک نظیر بازگشت به کار و کلاس درس می‌پردازند. بعد از دو روز پانسمان‌های روی زخم برداشته می‌شود و فرد می‎تواند به روتین روزمره خود بازگردد.

برای بهبود سریع‌تر بعد از لاپاراسکوپی رحم چه کنیم؟

برای بهبود سریع‌تر و کوتاه کردن دوره نقاهت لاپاراسکوپی رحم لازم است برخی اقدامات موثری که توسط پزشک ارائه می‌شود، انجام شود. به این صورت که بهتر است در طول دوره نقاهت و روزهای نخست پس از جراحی استراحت و خواب کافی داشته باشید. در این دوره لباس راحت و آزاد بپوشید و از فعالیت‌های سنگین بپرهیزید. در زمان عطسه یا سرفه برای جلوگیری از وارد شدن فشار به شکم و زخم بهتر است روی شکم خود بالش قرار دهید.

مراقبت‌های تغذیه‌ای و داشتن رژیم غذایی مغذی یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها در کوتاه کردن دوره نقاهت لاپاراسکوپی رحم است. در اولین روز بعد از جراحی لاپاراسکوپی رحم برای جلوگیری از نفخ شکم و ناراحتی معده به مقدار زیادی مایعات و غذای آبکی مانند سوپ مصرف کنید. توجه داشته باشید که مصرف آب مرکبات نظیر آب پرتقال ممنوع است. برای نداشتن عارضه و بهبود سریع‌تر به مدت 2 روز حمام نکنید و 2 هفته نیز از حمام آب گرم خودداری کنید. همچنین از مصرف مشروبات الکلی بپرهیزید.

با درد بعد از لاپاراسکوپی رحم چه کنیم؟

بعد از لاپاراسکوپی رحم احساس درد کمی در ناحیه جراحی طبیعی است و جای نگرانی ندارد. در این شرایط با تجویز پزشک برای کاهش درد خود از مسکن استفاده کنید. به هیچ وجه به طور خودسرانه دارو و مسکن مصرف نکنید، زیرا ممکن است در روند بهبودی شما تاثیرات منفی داشته باشد. با مشورت بهترین جراح لاپاراسکوپی زمان شروع دوباره فعالیت خود را در نظر داشته باشید و برای جلوگیری از لخته شدن خون فعالیت‌های سبک خود را آغاز کنید. مراقبت از زخم برای جلوگیری از عفونت در بهبود سریع‌تر بعد از لاپاراسکوپی رحم ضروری است.

مدت زمان استراحت بعد از لاپاراسکوپی رحم

مدت زمان استراحت بعد از لاپاراسکوپی رحم

بعد از انجام جراحی لاپاراسکوپی رحم، بدن برای بازیابی توان به انرژی زیادی نیاز دارد. مدت زمان استراحت بعد از لاپاراسکوپی رحم در افراد بر اساس شرایط عمومی، وضعیت جسمی و نوع عمل آنها متفاوت است. ممکن است پزشک بین چند روز تا چند هفته برای بیمار زمان استراحت در نظر داشته باشد. تمامی بیماران بین چند روز تا 1 هفته لازم است در خانه استراحت کافی داشته باشند. بهتر است در این دوران از فعالیت‌های سنگین، برداشتن و جابجا کردن اشیا سنگین و ورزش‌های شدید بدنی خودداری شود.

معمولا چند روز اول با تشخیص پزشک بیمار نیاز به استراحت مطلق در رختخواب خواهید داشت و بایستی از تحرکات دوری کنید. بعد از گذشت دوره اولیه استراحت، برای گردش بهتر خون پزشک اجازه آغاز فعالیت روزمره سبک و بازگشت به روتین زندگی معمول را خواهد داد.

محدودیت ورزش و راه رفتن بعد از لاپاراسکوپی رحم

همانطور که پیش‌تر بررسی شد بیمار در روزهای نخست پس از جراحی لازم است از انجام فعالیت‌های بدنی شدید و ورزش‌های سنگین خودداری کند. زمان و دوره نقاهت لاپاراسکوپی رحم عموما در اغلب بیماران یک هفته است. در این هفته ممکن است پزشک اجازه پیاده‌روی کوتاه و آرام را به بیماران بدهد. بعد از گذشت 1 هفته، فرد می‌تواند با مشورت پزشک و به شکل تدریجی پیاده‌روی و ورزش سبک خود را آغاز کند. مدت زمان مجاز برای پیاده‌روی بعد از دوره نقاهت 5 تا 10 دقیقه است. این زمان بعد از 2 تا 3 هفته می‌تواند بین 30 تا 60 دقیقه افزایش داشته باشد.

تعیین میزان مجاز فعالیت و محدودیت ورزش و راه رفتن بعد از لاپاراسکوپی رحم توسط پزشک تعیین می‌شود. بعد از بهبود علائم اولیه وضعیت اولیه بالینی می‌توان مسافت و مدت زمان راه رفتن و پیاده‌روی را افزایش داد. پیاده‌روی و راه رفتن در پیشگیری از یبوست، لخته شدن خون و مشکلاتی نظیر ذات الریه بسیار موثر است. انجام ورزش‌های سنگین در اغلب افراد بعد از گذشت 6 هفته امکان‌پذیر است. البته فرد می‌بایست بعد از مشورت با پزشک و در انجام تحرکات روزمره وضعیت جسمی خود را در نظر داشته باشد. در صورت داشتن احساس درد شدید، خونریزی بعد از لاپاراسکوپی، دلپیچه و سایر علائم غیر معمول، لازم است فعالیت خود را متوقف کند و با پزشک خود مشورت کند.

نزدیکی و رابطه جنسی بعد از لاپاراسکوپی رحم تا چه زمانی ممنوع است؟

یکی از مهم‌ترین مواردی که وجود دارد توجه به نزدیکی و رابطه جنسی در دوره نقاهت لاپاراسکوپی رحم است. در حالت کلی داشتن رابطه جنسی 4 تا 6 هفته پس از عمل لاپاراسکوپی رحم ممنوع است. طی این جراحی بافت‌های داخلی رحم دچار برش می‌شوند و می‌بایست تا ترمیم کامل این بافت‌ها از داشتن نزدیکی خودداری کرد. در مواردی که طی عمل جراحی رحم و تخمدان برداشته می‌شود، احتمال دارد فرد دچار خشکی واژن شود. در این شرایط بهتر است در زمان داشتن رابطه جنسی در هفته‌های اول از لوبریکانت استفاده شود. این مدت زمان بسته به نوع جراحی و صلاحدید پزشک متغییر است.

در نهایت اما بدانید که..

لاپاراسکوپی رحم یکی از جراحی‌ها در میان زنان است که اغلب برای تشخیص مشکلات و درمان انجام می‌شود. دوره نقاهت لاپاراسکوپی رحم بسته به پارامترهای گوناگون نظیر نوع عمل و ویژگی‌های فیزیکی در افراد مختلف است. افراد تا دو روز پس از جراحی که زخم آنها پانسمان است استراحت مطلق دارند و عموما بعد از این دو روز در صورت نرمال بودن شرایط با تشخیص پزشک امکان انجام فعالیت‌های سبک و افزایش تدریجی فعالیت‌ها و پیاده‌روی وجود دارد. بازگشت به زندگی نرمال پیش از عمل 2 تا 3 هفته طول می‌کشد. توجه داشته باشید که انجام مراقبت‌های توصیه شده توسط پزشک به کاهش دوره نقاهت لاپاراسکوپی رحم و آسان گذشتن این دوره کمک بسیار زیادی می‌کند.

*~ سوالات متداول درباره دوره نقاهت لاپاراسکوپی رحم ~*

1. در دوره نقاهت لاپاراسکوپی رحم چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود؟

در صورت نرمال بودن وضعیت جسمی و دوره نقاهت لاپاراسکوپی رحم بهتر است برای بررسی روند بهبودی دو هفته بعد از جراحی به پزشک مراجعه شود. در صورت مشاهده علائم غیر عادی نظیر درد شدید در پا، کمر و شانه، تورم در پا و خونریزی واژینال لازم است سریعا به پزشک خود مراجعه کنید.

2. آیا در دوره نقاهت لاپاراسکوپی رحم انجام فیزیوتراپی لازم است؟

انجام فیزیوتراپی بعد از لاپاراسکوپی رحم یکی از اقداماتی است که در موارد خاص که فرد قادر به انجام حرکات فیزیکی و تحرک نیست انجام می‌شود. هدف از این کار تقویت عضلات شکم و بهبود شرایط جسمی بیمار است.

3. آیا بیمار در دوره نقاهت لاپاراسکوپی رحم لازم است در بیمارستان بستری شود؟

لزوما خیر. اغلب بیماران با شرایط عادی بعد از چند ساعت و از بین رفتن علائم بیهوشی از بیمارستان ترخیص می‌شوند. برخی از بیماران به دلیل شرایط خاصی که دارند لازم است تحت نظر باشند، به همین دلیل با تشخیص پزشک در بیمارستان بستری می‌شوند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *