ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

اهمیت زمان تخمک گذاری برای بارداری

مدت زمان مطالعه 2 دقیقه

اهمیت زمان تخمک گذاری برای بارداری

اهمیت زمان تخمک گذاری برای بارداری برای هیچکس پوشیده نیست و خانم ها باید بدانند که می توانند با تعیین دقیق دوره تخمک گذاری ، شانس بارداری خود را افزایش دهند. به زمانی که یک یا چند تخمک درون تخمدان ها آزاد می شوند ، دوره تخمک گذاری گفته می شود . این تخمک ها آماده بارور شدن هستند و با ورود اسپرم به درون رحم می تواند باعث بارداری شوند.

برای کسب نتیجه موفق در اقدام به بارداری ، آمیزش جنسی باید از 2 روز قبل از تخمک گذاری تا 1 روز بعد از آن انجام شود. اسپرم های مرد 2 تا 3 روز توانایی زنده ماندن داشته و وقتی که آمیزش در دوره تخمک گذاری باشد ، شانس بارداری افزایش می یابد. این در حالی ست که عمر تخمک فقط 24 ساعت بودم و در صورت عدم لقاح از بین خواهد رفت. بنابر این دانستن زمان تخمک گذاری و اقدام به بارداری در این زمان برای زوج هایی که تمایل به داشتن فرزند دارند بسیار مهم است.

اهمیت زمان تخمک گذاری برای بارداری

علائم تخمک گذاری در خانم ها

از علائم تخمک گذاری در خانم ها می توان به تغيير ترشحات گردن رحم ، جهش در درجه حرارت پايه‌اي بدن ، درد در ناحيه پايين شكم ، لکه‌بيني ، حساسيت پستان‌ها ، دل‌درد ،‌ آروغ‌زدن ،‌ افزايش حساسيت در حس‌هاي مختلف و تقويت ميل جنسي ، تغييراتي در وضعيت قرار گيري رحم ، درد خفيف يا انقباضات خفيفي در يک طرف قسمت تحتاني شکم ( در محل يکي از تخمدان ها) ، نرم شدن دهانه رحم ، حساس شدن دهانه رحم و حساس شدن پستان ها اشاره نمود.

روش تعیین زمان تخمک گذاری

خانم ها با کمک موارد زیر می توانند دوره تخمک گذاری خود  را مشخص نمایید:

به طور معمول در خانم ها باید فاصله بین اولین روز شروع پریود تا شروع پریود بعدی ۲۸ تا ۳۲ باشد اما ممکن است کوتاه تر یا طولانی تر باشد و یا در افراد مختلف متفاوت باشد. روزهای بین شروع دو پریود را نصف کنید . این روزها دوره تخمک گذاری شما هستند. معمولا روزهای 11 تا 21 روز بعد از پریود ، روزهای تخمک گذاری می باشد که باید مورد توجه قرار گیرد. برای تعیین دقیق این زمان می توانید از تست ها و آزمایش های مربوطه نیز کمک بگیرید.

با تشکر مدیریت سایت  دکتر بهناز عطارشاکری ، جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی.

 

 

پاسخ

پانزده − سیزده =

تماس سریع با پزشک