ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵

انجماد تخمک

انجماد تخمک یکی از روش های باردار شدن است . انجماد تخمک یکی از مدرن ترین روش های کمک باروری شناخته شده است و به افراد فرصت داشتن فرزند را در سنین بالا می دهد. اگر می خواههید در اینباره بیشتر بدانید، در ادامه با ما همراه باشید.

دلایل اصلی انجماد تخمک

در کل 3 دلیل اصلی برای انجماد تخمک  وجود دارد

  • اکثر زنانی که تخمک خود را منجمد می کنند، موقعیت بارور شدن را نداشته اند. این دسته از زنان  ترجیح می دهند بعد از بهبود شرایط و با آمادگی کامل در آینده اقدام به بارداری کنند.
  • زنانی که حاملگی خود را به تعویق می اندازند، به عنوان مثال، منتظر بدست آوردن موقعیت مالی بهتری هستند، می خواهند درس یا تحصیلشان به پایان برسد یا اینکه هنوز مجرد هستند.
  • زنانی در حال درمان بیماری خاص با شیمی درمانی یا پرتو درمانی هستند . می توانند با انجماد تخمک قبل از شروع درمان شانس داشتن فرزند را داشته باشند.
انجماد تخمک

سن مناسب برای انجماد تخمک

هرچقدر سن کمتر باشد برای انجماد بهتر است. همانطور که  سن افزایش پیدا می کند ، سن تخمک نیز بالا می رود. بنابراین قدرت باروری شما کاهش پیدا می کند و خطر اختلالات کروموزومی  جنین نیز افزایش پیدا می کند.

عمل انجماد تخمک چگونه انجام می شود؟

  1. عمل انجماد مانند مراحل درمان ناباروری با IVF است و 2 تا 4 هفته زمان می برد. نزدیک به زمان عادت ماهانه، داروهای باروری تجویز می شود تا تخمدانها را برای تولید تخمکهای بیشتر تحریک کنند. ( معمولا بدن در هر ماه تنها یک تخمک آزاد می کند.)
  1. بعد از طی چند روز باید برای بررسی به متخصص زنان خود مراجعه کنید. وضعیت شما به وسیله سونوگرافی و سطح هورمان های خون بررسی می شود ، تا مشخص شود که چه زمان تخمکها برای برداشتن آمادگی پیدا کردند.
  1. هنگامی که تخمکها بالغ شدند، با انجام یک روش سرپایی که چند دقیقه طول می کشد بازیابی می شوند. نخست بیمار را بی حس می کنند. بعد از آن متخصص با استفاده از یک سوزن از دیواره واژن و با کمک سونوگرافی تخمکها را بر می دارد ، بعد از آن بیمار به خانه بر می گردد و استراحت می کند . امکان دارد برای مدت چند روز احساس گرفتگی عضلات داشته باشد

بعد از انجماد تخمک چه اتفاقی می افتد

تخمک ها سریعا منجمد می شوند. هرچقدر تعداد تخمکهایی که منجمد می کنید بیشتر باشد، احتمال وجود 1 تخمک زنده و سالم از مرحله انجماد، گرم کردن و بارورشدن بالاتر می رود. وقتی که شما آمادگی مورد نیاز برای بارداری را پیدا کرده اید، تخمک شما گرم می شود . تخمک گرم شده و زنده با اسپرم در آزمایشگاه برای تولید لقاح ترکیب می شود.  متخصصین به خانمی که 33 سال سن دارد پیشنهاد می کنند تا حدود 20 تا 30 تخمک منجمد شده نگهداری کنند اما به خانمی که سنش بالاتر از آن است توصیه می شود تخمکهای بیشتری را منجمد کند و علت آن این است که تخمکهای سالم به منظور برداشت در این دسته از خانمها کاهش می یابد.

پاسخ

سیزده + 1 =

تماس سریع با پزشک