ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

آمنیوسنتز

مدت زمان مطالعه 5 دقیقه

آمنیوسنتز یک آزمایش انجام شده در دوران بارداری است. نوعی آزمایشی است که پاسخ قطعی به این سوال ارائه می دهد: آیا جنین دارای سندرم داون است؟
مایع بزاق، مایعی است که جنین در طی بارداری در آن شناوراست. این مایع به طور عمده برای آسیب هاو تروما(ضربات و شوک های دوران بارداری)تشکیل می شود. منبع مایع در واقع از ترشحات ادراری جنین است.
برای اکثر افراد، 23 کروموزوم از زنان و 23 کروموزوم از آقایان وجود دارد.
در مجموع 46 کروموزوم در جنین سالم یافت می شود. وقتی که آمنیوسنتز بررسی می شود، مقدار کمی از مایعات آمنیوتیک خارج می شود و تعدادی از کروموزوم ها با کمک یک میکروسکوپ خاصی شمارش می شوند.

این تست برای شناسایی مشکلات ژنتیکی ، وراثتی و مادرزادی جنین کاربرد داشته و با بررسی کروموزوم و ویژگی های آن مشکلات مذکور را ارزیابی می نماید . دلیل نامگذاری این تست به آمینوسنتز ، مایعی است که آمنیون نام دارد . مایع آمنیون در دوران حاملگی درون رحم مادر قرار دارد که به اصطلاح عامیانه با کیسه آب شناخته می شود. کیسه آب یا آمنیوتیک دورتادور جنین را احاطه کرده و جنین در مایع نامبرده شناور است برای انجام تست آمینوسنتز مایع آمنیون از کیسه آب به میزان اندکی برداشته شده و به آزمایشگاه فرستاده می شود برداشت و استخراج این مایع در مطب متخصص زنان میسر است و طبق ارزیابی های دقیق بارداری از بخش ایمن شکم مادر خارج می گردد. مایع آمنیون حاوی مقدار زیادی پروتئین محلول، ادرار جنین و سلول های جنینی است که به کمک آن می توان ساختار و وضعیت کروموزوم جنین را سنجید.

هر نتیجه متفاوت از 46 نشان دهنده مشکل خاص ژنتیکی است. مشکل آمنیوسنتز سندرم داون است. این سندرم به علت عقب ماندگی شدید ذهنی و سایر مشکلات بهداشتی همراه است. شانس جنین با سندرم داون با افزایش سن مادر افزایش می یابد. آزمایش آمنیوسنتز برای جنین با سندرم داون 47 کروموزوم را به جای 46 نشان می دهد.

تست آمنیوسنتز

وضعیت جنین

در طول دوره حاملگی جنین مواد موثر و مورد نیاز حیاتی را از طریق جفت دریافت می کند؛ جفت به دیواره رحم چسبیده و از طریق بند ناف به ناف جنین متصل است و به این ترتیب تمایم مواد غذایی لازم و اکسیژن و خون مورد نیاز به بدن او می رسد تا هیچ گونه کمبودی برای رشد و بقا نداشته باشد. کلیه مواد حیاتی از جمله غذا و اکسیژن از خون مادر به خون جنین انتقال می یابد و دفع مواد اضافی و زائد نیز از طریق بند ناف به خون مادر امکان پذیر است .

اقدامات لازم قبل از انجام تست آمنیوسنتز
اگر به ماده بی حسی و یا داروی خاصی حساسیت دارید حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید.
قبل از انجام آزمایش صبحانه بخورید و با مثانه پر مراجعه کنید.
یک هفته قبل انجام آزمایش از مصرف داروهایی مانند آسپیرین خودداری کنید.
از نزدیکان خود بخواهید تا در روز آزمایش شما را همراهی کنند.

چه زمانی آزمایش انجام می شود

از آنجا که یک سوزن در هنگام آمنیوسنتز وارد رحم می شود و مقدار کمی مایع آمنیوتیک به سرنگ تزریق می شود، باید اطمینان حاصل شود که مایعات کافی وجود داشته باشد و محل قرار گیری سوزن نیز آسیب به بدن نرساند (از آسیب به جنین جلوگیری شود( باتوجه به موارد فوق، معاینه از 14 تا 16 هفته بارداری انجام می شود و حتی ممکن است در هفته 17 و 18 حاملگی انجام شود. در این دوره از مایع آمنیوتیک به اندازه کافی بر داشته می شود. این آزمایش برای تشخیص راحتی جنین و آسودگی خیال مادر انجام می شود.
آزمایش پروتئین جنین (فتوپروتئین) نیز در طول آزمایش های معمول بارداری انجام می شود. این آزمون با استفاده از ابزار آماری، احتمال داشتن فرزند مبتلا به سندرم داون را پیش بینی می کند. این نتایج کمک می کند تا تصمیم بگیرند که آیا آمنیوسنتز را آزمایش کنند یا نه.

آزمایشات آمینوسنتز بر روی مایع درون رحم انجام می شود تا اطلاعات دقیقی از وضعیت سلامت ژنتیکی و وراثتی جنین به دست آید. برای انجام تست آمینوسنتز  که در این دوره می توان به مطب متخصص زنان و زایمان مراجعه نمود و بدون هیچ گونه مشکلی مایع آمنیون را در اختیار تیم پزشکی و متخصص آزمایشگاه گذاشت. برای خارج نمودن مایع آمنیون بهترین متخصص زنان وضع قرارگیری جنین را به درستی سنجیده و پس از مشخص شدن جایگاه مناسب برای ورود سوزن استخراجی، د رنقطه دقیق و ایمنی از شکم مادر سوزن را فرو می برد تا میزان بسیار کمی از آمنیون را برداشت نماید. این کار هیچ مشکل و سختی برای مادران ندارد و تمامی کسانی که در دوره بارداری تست آمینوسنتز را انجام داده اند ، از مراحل این کار رضایت خاطر داشته اند .

به یاد داشته باشید که که آمنیوسنتز تنها آزمایشی است که به طور قطعی و قاطعانه تعیین می کند که آیا جنین دارای سندرم داون است یا خیر.

سوالات متداول در مورد تست آمنیوسنتز

پاسخ

هفت + هجده =

تماس سریع با پزشک