ساعات کاری : روز های زوج 16:30 الی 21:00 چهارشنبه ها 10:30 الی 15:00
(021) 88032396 - 88030310

آمنیوسنتز

مدت زمان مطالعه 2 دقیقه

آمنیوسنتز

آمنیوسنتز یک آزمایش انجام شده در دوران بارداری است. نوعی آزمایشی است که پاسخ قطعی به این سوال ارائه می دهد: آیا جنین دارای سندرم داون است؟
مایع بزاق، مایعی است که جنین در طی بارداری در آن شناوراست. این مایع به طور عمده برای آسیب هاو تروما(ضربات و شوک های دوران بارداری)تشکیل می شود. منبع مایع در واقع از ترشحات ادراری جنین است.
برای اکثر افراد، 23 کروموزوم از زنان و 23 کروموزوم از آقایان وجود دارد.
در مجموع 46 کروموزوم در جنین سالم یافت می شود. وقتی که آمنیوسنتز بررسی می شود، مقدار کمی از مایعات آمنیوتیک خارج می شود و تعدادی از کروموزوم ها با کمک یک میکروسکوپ خاصی شمارش می شوند.

آمنیوسنتز

آمنیوسنتز

هر نتیجه متفاوت از 46 نشان دهنده مشکل خاص ژنتیکی است. مشکل آمنیوسنتز سندرم داون است. این سندرم به علت عقب ماندگی شدید ذهنی و سایر مشکلات بهداشتی همراه است. شانس جنین با سندرم داون با افزایش سن مادر افزایش می یابد. آزمایش آمنیوسنتز برای جنین با سندرم داون 47 کروموزوم را به جای 46 نشان می دهد.

چه زمانی آزمایش انجام می شود

از آنجا که یک سوزن در هنگام آمنیوسنتز وارد رحم می شود و مقدار کمی مایع آمنیوتیک به سرنگ تزریق می شود، باید اطمینان حاصل شود که مایعات کافی وجود داشته باشد و محل قرار گیری سوزن نیز آسیب به بدن نرساند (از آسیب به جنین جلوگیری شود( باتوجه به موارد فوق، معاینه از 14 تا 16 هفته بارداری انجام می شود و حتی ممکن است در هفته 17 و 18 حاملگی انجام شود. در این دوره از مایع آمنیوتیک به اندازه کافی بر داشته می شود. این آزمایش برای تشخیص راحتی جنین و آسودگی خیال مادر انجام می شود.
آزمایش پروتئین جنین (فتوپروتئین) نیز در طول آزمایش های معمول بارداری انجام می شود. این آزمون با استفاده از ابزار آماری، احتمال داشتن فرزند مبتلا به سندرم داون را پیش بینی می کند. این نتایج کمک می کند تا تصمیم بگیرند که آیا آمنیوسنتز را آزمایش کنند یا نه.

مهم است که در نظر بگیریم که آمنیوسنتز تنها آزمایشی است که به طور قطعی و قاطعانه تعیین می کند که آیا جنین دارای سندرم داون است یا خیر.

برخی از خدمات  دکتر بهناز عطارشاکری ، جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی

با تشکر مدیریت سایت دکتر بهناز عطار شاکری متخصص ناباروری – زنان و زایمان

 

 

 

پاسخ

چهار × دو =

تماس سریع با پزشک