ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

آزمایشات ضروری در دوران بارداری

مدت زمان مطالعه 5 دقیقه

یکی از نگرانی های مادران از زمانی که متوجه بارداری می شود تا زمان به دنیا آمدن کودک سلامت فرزندشان است. نیاز است تا برای اطلاع از سلامت نین و خودتان در طول بارداری و قبل از بارداری آزمایشاتی را انجام دهید. از آنجایی که مادران باردار باید بدانند که لیست آزمایشات ضروری در دوران بارداری کدامند، در این مقاله سعی کردیم تا به طور مختصر درباره آزمایشات ضروری صحبت کنیم.

اگر شما هم در اوایل دوران بارداری هستید و یا قصد باردار شدن دارید خواندن این مقاله برایتان ضروری است.

در ابتدا لیستی از مهم ترین آزمایشات را آورده ایم:

 • آزمایش های منظم و ژنتیکی برای هرسه ماه
 • آزمایش های مربوط به سه ماه اول، دوم و سوم بارداری
 • آزمایش خون و ادرار
 • آزمایش غربالگری دیابت بارداری
 • آزمایش نقص مادرزادی جنین
 • آزمایش های تشخیص تهاجمی

آزمایشات ضروری پیش از بارداری و در دوران بارداری

برخی از آزمایشات پیش از تولد به منظور ارزیابی پزشکی صورت می گیرد. که شامل تست خون، سونو گرافی و …می شود. این تست ها نیز برای اطمینان از سلامت جنین و مادر انجام میشود.

برخی از تست ها به صورت روتین و به منظور تحلیل و بررسی روند رشد کودک انجام می شود. همچنین به پزشک متخصص شما کمک می کند تا در صورت نیاز پی به درمان بیماریهای خاص در شا ببرد و اقدام به درمان نماید.

برخی تست ها اختیاری هستند و به منظور اطمینان مادر از عدم مشکلات ژنتیکی و پیچیدگی های دوره بارداری می باشد.

آزمایشات مربوط به سه ماه اول

این آزمایشات که از هفته صفر تا هفته سیزدهم بارداری صورت می گیرد. شامل تست خون، دیابت و بیماری های خاص و سونوگرافی بر ای تشخیص وضعیت جنین انجام می گیرد.برخی آزمایش های غربالگری برای تشخیص احتمال اشتباه کروزومی را نیز می توانید انجام دهید اما این آزمایش به صورت اختیاری است اما بهتر است که صورت بگیرد.

اولین آزمایشی که در سه ماهه اول بارداری انجام می شود، سونوگرافی است. اولین سونوگرافی برای تشخیص رشد طبیعی و سالم جنین انجام می شود

آزمایشات مربوط به سه ماه دوم بارداری

این آزمایشات در ماه های چهارم، پنجم و ششم بارداری انجام می شود.

تست سونوگرافی: از تست های بسیار مهم  است که بین هفته هجدهم تا بیستم بارداری انجام می گیرد.تست سونو هیچ خطری ندارد و به وسیله امواج صوتی به منظور دیدن تصویر جنین بر روی بدن مادر صورت می گیرد.

اکثر مادران منتظر آزمایشات سه ماه دوم برای تشخیص جنسیت جنین خود هستند در صورتی که سونوگرافی تشخیصی جنسیت، اطلاعاتی درمورد ساختار استخوانی جنین و اندام های آن را نیز به پزشک می دهد.

آمنیوسنتز: آزمایش بعدی در طول سه ماهه دوم بارداری، تست معروف آمنیوسنتز برای تشخیص بیماری هایی مانند سندروم داون، بیماری تای ساچ(کم خونی داسی شکل) و اسپینا بیفیدا( نقص لوله عصبی) مورد استفاده قرار می کیرد که بسیار ضروری می باشد.

همچنین نمونه خون بند ناف که در هفته هفدهم بارداری قابل نمونه برداری است و به منظور تشخیص کم خونی و تشخیص سطح اکسیژن خون جنین و مادر انجام می شود.

تست دیابت: این تست کاملا بی خطر است و برای تشخیص مقدار گلوکز در خون مادر انجام می شود .

آزمایشات مربوط به سه ماه سوم بارداری

آزمایشاتی که در ماه هفتم، هشتم و نهم بارداری انجام می شود شامل موارد زیر است :

 • تست استرپ گروه B:

این تست بین هفته های سی و پنجم تا سی و هفتم بارداری انجام می شود. همانند باقی تست ها کاملا بی خطر است.همچنین به منظور اندازه گیری سطح فشار باکتریایی بر روی سلول بر جنین انجام می شود.

 • آزمایش شفافیت بینی :

آزمایش شفافیت بینی بریا تشخیص عدم پریشانی در کودک و تضمین سلامت نهایی کودک است. اگر این تست بعد از هفته بیست و هشتم بارداری انجام بشود خطرات بسیاری دارد.

 • تست بیوفیزیک :

از این تست به منظور چک کردن ضربان قلب جنین حرکت بدن، تنفس سطوح مایع آمنیوتیک و حرکت جنین استفاده می شود.  این تست در هفته 32 بارداری انجام می شود.

آزمایشات ضروری در دوران بارداری

آزمایشات ضروری در دوران بارداری

آزمایش تشخیص تهاجمی چیست؟

این آزمایش به منظور اطمینان از عدم وجود ناهنجاری، عدم نقص مادرزادی و تشخیص اختلالات کوروموزومی در جنین صورت میگیرد. همین طور که از نام این تست پیدا است به صورت تهاجمی انجام می شود و باید احتیاط بالایی در حین انجام آن صورت گیرد.

در اینجا به برشمردن برخی از تست های روتین و آزمایشات  اختیاری می پردازیم. مادران  گرامی اجباری برای انجام آنها ندارند اما انجام این آزمایشات به اطمینان قلیی شما کمک شایانی خواهد کرد.

تست های اختیاری بارداری کدامند؟

 1. غربالگری شفافیت بینی که بین ماه های اول تا سوم بارداری انجام می شود.
 2. تست آمینوسنتز که بین ماه های چهارم تا ششم بارداری انجام می شود.
 3. آزمایش شفافیت بینی و بیوفیزیک که در ماه های آخر بارداری نجام می شود.

تست های روتین بارداری کدامند؟

آزمایش های خون و ادرار

این تست جزء آزمایشات روتین و معمولی محسوب می شود.از این روش به منظور شمارش گلبول های سفید و قرمز خون مادر و تشخیص کم خونی، کنترل دیابت و کم کاری یا پرکاری تیروئید . همچنین برای تشخیص مقدار قند و پروتئین موجود در ادرار مادر و تشخیص گروه خونی پدر نیز انجام می شود.

سونوگرافی

که خود شامل سه دوره می شود که در ماههای ابتدائی، میانی و انتهایی بارداری مادر انجام می شود.

تست فشار خون

این تست برای بررسی داشتن یا نداشتن پره اکلامپسی است. در صورتی که فشار خون بالا داشته باشید به کبد و کلیه ها در طول بارداری، آسیب می رسد.

کلام آخر

ما در این مقاله سعی کردیم تا به شکل اجمالی به بر شمردن و شرح آزمایشات مهم دوران بارداری بپردازیم. هم اکنون برای شما مادران  آرزوی سلامتی و شادی و تندرستی برای کودک دلبندتان می نمائیم.

 

پاسخ

4 × 3 =

تماس سریع با پزشک