ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

هزینه و آزمایشات لازم درمان ناباروری در زنان

مدت زمان مطالعه 8 دقیقه

می دانستید روز به روز بر تعداد افراد نابارور در دنیا افزوده می شود ؟ خوشبختانه با پیشرفت علم پزشکی در بسیاری از موارد زوجین نابارور درمان شده اند . اما برای درمان باید فردی مراجعه کنید که متخصص ناباروری باشد .با ما در ادامه همراه باشید تا در مورد انتخاب بهترین دکتر برای ناباروری بپردادزیم.

بهترین دکتر متخصص ناباروری کیست؟

پزشک متخصص ناباروری در غدد درون ریز تولید مثل تخصص دارد. یعنی تخصص خاصی از زنان و زایمان به نام غدد درون ریز تولید مثل و ناباروری (REI) وجود دارد که باید دوره آن را بگذراند . REI آندوکرینولوژی تولید مثل و ناباروری شاخه مهم از زنان و زایمان است که عملکرد هورمونی را بررسی می کند که مربوط به تولید مثل و ناباروری در زنان و مردان است.
پزشکی که دارای مدرک RE (غدد درون ریز تولید مثل) است ، متخصص در زمینه ناباروری است. حتی RE خود شاخه های تخصصی دیگری دارد که تمرکز آنها روی معالجات خاص ، تشخیص و روشهای ناباروری است. به عنوان مثال موارد ناباروری مردان.
پزشکان باروری در آمریكا چهار سال قبل از گذراندن تخصص ناباروری سه سال تحت آموزش OB / GYN قرار می گیرند .

دکتر-خوب-برای-ناباروری

دکتر-خوب-برای-ناباروری

فوق تخصص زنان برای درمان ناباروری 

متخصص زنان ابتدا از طریق معاینه فیزیکی کامل اقدام به ارزیابی بیمار می کند که از طریق معاینه لگنی و تست پاپ اسمیر انجام خواهد شد.

سپس از بیمار در مورد دوره قاعدگی و تعداد دفعات پریود و نظم آن، شدت درد، میزان خونریزی، احتمال STD ها، حاملگی های قبلی و روش های جلوگیری از بارداری پرسیده می شود.

بعد از اینکه از نظر وضعیت کلی سلامتی مورد بررسی قرار گرفتید، از شما آزمایش خون به جهت بررسی هورمون ها و تولید تخمک ها گرفته خواهد شد.

معمولا مشکلات تخمدان یکی از شایع ترین علت های اختلالات ناباروری است.

آزمایشات لازم برای درمان ناباروری 

  • آزمایش خون برای بررسی میزان تولید هورمون های پروژسترون و عملکرد تیروئید.
  • بیوپسی یا نمونه گیری از آندومتر برای بررسی تخمک گذاری
  • معاینه رحم، تخمدان و لوله های فالوپ برای بررسی آسیب، اختلال و یا انسداد در آنها
  • بررسی تکامل یافتن تخمک ها به جهت بررسی مشکلات هورمونی و ژنتیکی
  • بررسی تخمک گذاری
  • بررسی اختلالات هورمونی یا ساختمانی به دلیل ناتوانی تخمک برای جایگزینی در دیواره رحم
  • بررسی اختلالات ساختاری و بررسی انسدادی که مانع از رها شدن تخمک بارور شده از لوله فالوپ می شود.

بیشتر بخوانید: اندومتریوز و ناباروری ، علل ناباروری

روش های درمان ناباروری 

پزشک متخصص ناباروری در ابتدا تاریخچه بیمار را می پرسد و معاینه های لازم را انجام می دهد. همچنین آزمایشاتی را تجویز می کند تا بفهمد میزان کافی هورمون پروژسترون برای تحریک تخمک گذاری دارید یا خیر و اینکه آیا مشکل غدد درون ریز دارید یا خیر.

به طور معمول کار این پزشک شامل هیستروسونوگرافی یا هیستروسالپنگوگرام است بنابراین می تواند شرایطی مانند فیبروم ها ، پولیپ ها یا انسداد لوله های فالوپی را تشخیص دهد. همچنین ممکن است از بیوپسی آندومتر برای تعیین اینکه آیا آندومتریوز در کدام قسمت های غیرطبیعی رشد کرده است ، استفاده کند. پزشکان باروری همچنین در انجام روشهای ظریف میکروسکوپی تحت آموزش پیشرفته قرار می گیرند.

هنگامی که متخصص باروری اطلاعات لازم را در مورد ناباروری به دست آورد ، توضیحاتی در مورد روشهای جدید درمان ناباروری به بیماری خواهد داد.

درمان ناباروری با روش های جراحی

جراحی لوله های فالوپ

در صورتی که لوله های فالوپ در اثر بیماری خاصی مسدود شود، برای ترمیم آنها نیاز به جراحی می باشد. با جراحی لوله های فالوپ، به تریمم بافت لوله ها کمک شده و در نتیجه تخمک به راحتی از لوله ها عبور می کند. میزان موفقیت جراحی بستگی به وسعت آسیب به لوله های فالوپ دارد. عارضه احتمالی این روش جراحی می تواند حاملگی خارج رحمی باشد.

جراحی اندومتریوز یا فیبروم رحمی

اندومتریوز زمانی رخ می دهد که بخشی از دیواره رحمی به سمت بیرون از رحم رشد می کند. با جراحی لاپاراسکوپی می توان به درمان اندومتریوز پرداخت. این جراحی لاپاراسکوپی به منظور برداشتن فیبروم ها هم انجام می گیرد.
درمان ناباروری در مردان
گاهی به دلیل انسداد اپیدیدم، اسپرم انتقال نمی یابد و در نتیجه مایع منی حاوی اسپرم نمی باشد. در صورتی که دلیل ناباروری انسداد اپیدیدم باشد، نیاز به جراحی می باشد. همچنین استفاده از روش نمونه گیری و استخراج اسپرم از طریق جراحی، یکی از گزینه ها می باشد.

درمان ناباروری با تلقیح مصنوعی

درمان ناباروری با IUI

در این روش نمونه اسپرم از مرد گرفته شده و به وسیله یک لوله پلاستیکی باریک به رحم زن انتقال می یابد. در ابتدا اسپرم شستشو داده شده و بهترین اسپرم ها که سرعت و کیفیت بالایی دارند به رحم انتقال می یابند.

درمان ناباروری با IVF

در این روش با دارودرمانی فرایند تخمک گذاری تحریک شده و سپس تخمک از تخمدان خارج می شود. از سوی دیگر نمونه ای از اسپرم مرد گرفته می شود و تخمک در بیرون از رحم و در محیط آزمایشگاهی بارور می شود.

بهترین زمان برای درمان ناباروری 

افرادی که نابارور تلقی می شوند، باید به پزشک ناباروری مراجعه کنند. مطابق استانداردهای تعیین شده توسط انجمن پزشکی باروری آمریکا (ASRM) ، زنان زیر 35 سال که بعد از یکسال بدون روش های جلوگیری برای بارداری تلاش کرده اند اما موفق به بارداری نشده اند نابارور تلقی می شوند. برای خانمهای 35 سال و بالاتر این زمان شش ماه می باشد.

دلایل اصلی ناباروری در زنان

در صورتی که بعد از 12 الی 18 ماه اقدام برای بارداری و عدم وجود هرگونه مورد غیر طبیعی و عدم پیشگیری در رابطه جنسی ، زوجین موفق به بارداری نشوند، باید به متخصصان درمان ناباروری مراجعه نمایند. پزشک تمامی دلایل احتمالی ناباروری را بررسی می کند. در این مقاله قصد داریم به 6 دلیل احتمالی ناباروری اشاره کنیم.

 ساعت بیولوژیکی

ما تمایل به فراموش این واقعیت داریم ولی باید بدانید که زنان سنین باروری محدودی دارند. بر اساس نظر کارشناسان زنانی که قصد بارداری دارند اگر نمی خواهند با مشکلی برای بارداری مواجه شوند، باید تا قبل از 35 سالگی اقدام کنند. تعداد تخمک هایی که یک زن در زمان به دنیا آمدن تولید می کند ( ذخیره تخمدان ها) به طرز باور نکردنی به سرعت تمام می شوند. قدرت باروری زنان در سنین بین بیست تا سی در اوج خود قرار دارد.

مشکلات تخمدان ها

دلیل اکثر ناباروری ها در زنان مربوط به عدم تخمک گذاری یا تخمک گذاری نا منظم می باشد. مشکلات مربوط به تخمدان ها به معنی عدم تولید تخمک بالغ است. بسیاری از تخمک هایی که تولید می شوند به صورت نا بالغ هستند و توانایی بارور شدن را ندارند. مشکلات مربوط به تخمک گذاری می تواند به دلایل زیر باشد:

سندرم تخمدان پلی کیستیک
– نارسایی تخمدان ها ( که در 1 درصد از زنان دیده می شود)

مشکلات هورمونی

هورمون پرولاکتین از هیپوفیز ترشح می شود که هیپوفیز در زیر مغز قرار دارد. سطح این هورمون خاص در طول بارداری افزایش می یابد زیرا برای رشد غدد شیردهی مورد نیاز است. وجود بیش از حد این هورمون در حالت عادی مانع از تخمک گذاری می شود و مشکلاتی را برای بارداری به وجود می آورد.

اندومتریوز

حدوداً یک زن از هر هفت زن در سنین باروری به اندومتریوز مبتلا هستند. این بیماری به معنای اندومتر غیر طبیعی در تخمدان ها و حفره رحمی و بیرون دیواره رحمی است. این بیماری علاوه بر دردی که در هر دوره قاعدگی ایجاد می کند، مشکلاتی برای باروری هم ایجاد می کند.

ناهنجاری های اندام تناسلی

رحم محل لقاح جنین است. در صورتی که هرگونه مشکل در ساختار طبیعی آن وجود داشته باشد می تواند منجر به ناباروری شود. همچنین وجود عفونت در بافت رحمی ، فیبروم رحمی ، کیست در تخمدان ها و مشکلاتی از این دست می تواند در تخمک گذاری اختلال ایجاد کند و در نتیجه منجر به ناباروری شود.

 بیماری های مقاربتی

برخی بیماری های مقاربتی خاص مانند عفونت کلامیدیا که به طور مناسبی درمان نشوند می توانند این عفونت را به بافت اندومتر ( دیواره رحمی ) انتقال دهند و از لقاح و تشکیل جنین پیشگیری کنند.

 

پس همان طور که گفته شد ناباروری در زنان علل مختلفی دارد و برای درمان ناباروری نیاز است تا در ابتدا علت ناباروری تشخیص داده شود و سپس بهترین گزینه برای درمان ناباروری انتخاب گردد. امروزه با پیشرفت علم پزشکی بسیاری از مشکلات ناباروری با روش های مختلفی قابل درمان هستند.

 

بهترین دکتر برای درمان ناباروری کیست ؟

• متخصصان ناباروری در باروری HRC بر ارزیابی و درمان ناباروری تمرکز دارند. بهترین متخصص درمان همیشه با در نظر گرفتن فاکتورهای دیگر از جمله هزینه ، درمانی را که احتمالاً منجر به بارداری می شود ، توصیه می کند.
• مانند همه پزشکان ، هرکدام سبک خاص خود را دارد و مهم است که یکی را پیدا کنید که با او راحت باشید هنگامی که آماده می شوید تا فرآیند درمان را شروع کنید ، وقت بگذارید تا در مورد تخصص و تجربه پزشک خود تحقیق کنید. همچنین باید به این فکر کنید که پزشک مرد یا زن را ترجیح می دهید.

چه سوالاتی می توان از یک دکتر خوب برای ناباروری پرسید؟

پاسخ کوتاه: هر آنچه در ذهن شماست. اما ممکن است سوالات زیادی به وجود بیاید ، اما مهمترین سوالات باید در جلسه مشاوره پرسیده شود از جمله مدت زمان درمان ، بهترین روش درمان ناباروری و میزان موفقیت آن و …. می تواند سوالات شما باشد. بهتر است لیستی از 10 سؤال رایج برتر خود را برای پرسیدن از پزشک آماده کنید.

پاسخ دکتر بهناز عطار شاکری متخصص زنان وزایمان و فوق تخصص نازایی : حتما با استروژن پريود ميشي

 

پاسخ

13 + 18 =

Call Now Buttonتماس سریع با پزشک