ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

کورتاژ تشخیصی

مدت زمان مطالعه 3 دقیقه

کورتاژ تشخیصی

ممکن است که خانم ها اصطلاح کورتاژ تشخیصی را شنیده باشند ، ولی به درستی معنای آن را ندانند و یا از کاربرد های آن بی اطلاع باشند. دکتر بهناز عطار شاکری ، جراح و متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص نازایی ، توصیه می کنند اگر پزشک برای شما کورتاژ تشخیصی تجویز نموده و می خواهید با آن آشنا شوید ، در این مقاله همراه ما باشید.

کورتاژ تشخیصی چیست ؟

کورتاژ تشخیصی یکی از روش های درمانی ـ تشخیصی است که کاربرد آن در خانم هایی است که به دلایل تومورهای بدخیم رحمی ، فیبروم های رحمی (تومورهای خوش خیم رحم) ، سقط جنین ، عدم تعادل هورمونی ، هیپرپلازی آندومتر (رشد بیش از حد لایه داخلی رحم) و یا پولیپ های آندومتر دچار خونریزی های غیر طبیعی زنان شده اند.

کورتاژ تشخیصی

عادت ماهیانه یا قاعدگی چیست ؟

چرخه های قاعدگی ، چرخه هایی هستند که به طور طبیعی در بدن خانم ها در دوران بلوغ تا یائسگی که توانایی باروری دارند ، ایجاد می شود. این اتفاق هرماه و میانگین به مدت 1 هفته ایجاد شده و در هر دوره میزان خونریزی بین 20 تا 80 میلی لیتر می باشد. در هر یک از این دوره ها ، قسمت سطحی رحم دچار ریزش شده و تا دوره بعدی بدون ایجاد تغییر دوباره ساخته می شود.

لایه ای از رحم که تحت تاثیر هورمون هایی مانند استروژن و پروژسترون قرار دارد ، آندومتر رحم نام دارد. هر قاعدگی زمانی اتفاق می افتد که تاثیر استروژن بر این لایه کاهش می یابد. هر چرخه قاعدگی شامل دو فاز می شود که در فاز اول آندومتر تحت تأثیر استروژن قرار می گیرد و در فاز دوم آندومتر بیشتر تحت تأثیر پروژسترون قرار دارد که به آن فاز ترشحی گفته می شود.

خونریزی های غیر طبیعی رحمی

خانم های باید چرخه های خونریزی ماهانه خود را شناخته و هرگونه ایجاد تغییر در آن را بررسی نمایند. در صورتی که این تغییرات تحت تاثیر اختلالات هورمونی باشد ، پزشک متخصص زنان و زایمان ، درمان طبی را با استفاده از داروهای هورمونی آغاز می نماید و در صورتی که پاسخی دریافت ننماید ، کورتاژ تشخیصی را تجویز می نماید.

انجام کورتاژ تشخیصی

زمانی که بعد از ایجاد یائسگی (1 سال بعد از آخرین خونریزی) در خانمی خونریزی مشاهده شود ، پزشک برای تشخیص و درمان از کورتاژ تشخیصی استفاده می نماید . این عمل معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد ولی ممکن است که از بی حسی موضعی، نخاعی و اپیدوارال نیز استفاده شود. مراحل انجام این نوع از کورتاژ بسیار ساده بوده و در روز انجام عمل بیمار مرخص می شود.

عوارض کورتاژ تشخیصی رحم

معمولا بعد از انجام کورتاژ تشخیصی عوارضی برای بیمار ایجاد نمی شود. ولی در موارد نادر ، در خانم هایی که رحم منحرف به جلو یا عقب دارند و یا در بدخیمی ها ، عوارضی مانند تب و یا سوراخ شدن رحم مشاهده می شود. در بیشتر مواقع خونریزی های خفیف ایجاد شده بعد از کورتاژ تشخیصی در مدت زمان بسیار کوتاهی رفع خواهد شد.

 

 

برخی از خدمات  دکتر بهناز عطارشاکری ، جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی

با تشکر مدیریت سایت  دکتر بهناز عطارشاکری ، جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی.

پاسخ

چهارده − یک =

تماس سریع با پزشک