ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

عوامل موثر بر ناباروری در زنان

مدت زمان مطالعه 3 دقیقه

عوامل موثر بر ناباروری در زنان

در صورتی که برای باردار شدن به مشکل برخوردید، می توانید برای درمان ناباروری به متخصص زنان در حوزه درمان ناباروری مراجعه داشته و بهترین گزینه درمانی را متناسب با شرایط خود انتخاب کنید. عوامل موثر بر ناباروری در زنان بسیار متنوع بوده و برای درمان ناباروری نیاز است تا در ابتدا دلیل اصلی ناباروری تشخیص داده شود. در زیر به عوامل موثر بر ناباروری در زنان اشاره می کنیم:

آسیب به لوله های فالوپ – این لوله ها تخمک ها را از تخمدان ها ( محل تولید تخمک ها) به رحم ( محل رشد جنین) منتقل می کنند. امکان دارد که در نتیجه ی اسکارهایی که ناشی از عفونت، اندومتریوز و جراحی های ناحیه لگن در ناحیه رحم به وجود می آید، این لوله های فالوپ آسیب ببینند. به این ترتیب از رسیدن اسپرم ها به تخمک جلوگیری می شود.

مشکلات هورمونی – گاهی اوقات بدن زن هورمون های مناسب و به مقدار مناسبی را ترشح نمی کند و به این دلیل سیکل قاعدگی فرد، تخمک گذاری و ضخیم شدن دیواره رحم اتفاق نیفتاده و محیط رحم برای رشد جنین مناسب نمی باشد.

مشکلات دهانه رحم – برخی زنان مشکلاتی در ناحیه دهانه رحم دارند که مانع از عبور اسپرم از دهانه رحم و رسیدن اسپرم به تخمک می شود.

مشکلات رحمی – وجود پولیپ و فیبروم در رحم می تواند مانع از بارداری شود. پولیپ و فیبروم های رحمی در نتیجه رشد بیش از حد سلولی در آندومتروم (لایه داخلی رحم) می باشند. دیگر اختلالات رحمی هم می توانند موجب مشکل در ناباروری شوند.
– ناباروری بدون دلیل – 20 درصد از زوج های نابارور، بدون هیچ دلیل مشخصی باردار نمی شوند.

عوامل موثر بر ناباروری در زنان
عوامل موثر بر ناباروری در زنان

تشخیص علت ناباروری

برای تشخیص علت ناباروری آزمایشات مختلفی صورت می گیرد. از جمله این آزمایشات می توان به آزمایش خون برای بررسی سطح هورمون ها در بدن و بیوپسی آندومتریال برای بررسی دیواره داخلی رحم اشاره کرد.

آزمایش HSG

در آزمایش HSG یا هیستروسالپینگوگرافی از سونوگرافی و ایکس ری برای بررسی ارگان های تناسلی بدن استفاده می گردد. پزشک محلول سالین یا هوا را به داخل دهانه رحم وارد کرده و این مایع از لوله های فالوپ عبور می کند. با استفاده از این روش می توان انسداد لوله ها را بررسی کرد.

برای تشخیص علت ناباروری آزمایشات مختلفی صورت می گیرد. دکتر بهناز عطار شاکری جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی با روش های نوینی درمان ناباروری را انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188032396 و 02188030310 و 02144079131 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

لاپاراسکوپی و ناباروری

در این روش یک لاپاراسکوپ ( لوله ی باریکی که مجهز به دوربین کوچکی می باشد) از طریق برش کوچکی که در نزدیکی ناف ایجاد شده، وارد رحم می شود. به این ترتیب مشاهده داخل رحم، تخمدان ها و لوله های فالوپ امکان پذیر است و هر گونه توده غیر طبیعی بررسی شده و در صورت نیاز از توده نمونه گرفته می شود. همچنین در این روش می توان انسداد لوله های فالوپ را بررسی کرد.

درمان ناباروری

برای درمان ناباروری می توان در صورت تشخیص بیماری لگنی، از گزینه ی جراحی برای بازسازی و بهبود ارگان های تناسلی بهره برد. در روش لاپاراسکوپی برای درمان ناباروری، انسداد لوله های فالوپ بر طرف شده، کیست های تخمدانی برداشته می شوند و دیگر اقدامات لازم انجام می گیرد.
منبع : https://www.webmd.com/infertility-and-reproduction/guide/female-infertility#

پاسخ

5 × 4 =

تماس سریع با پزشک