ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

سونوگرافی واژینال

مدت زمان مطالعه 3 دقیقه

سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال چیست؟ نتایج گسترده تصاویر اولتراسوند در طول دو دهه اخیر موجب شده که سونوگرافی به طور چشمگیری در زمینه زنان و زایمان مورد استفاده قرار گیرد. متخصصان به این تکنولوژی اعتماد زیادی کرده و تصمیمات بسیار مهمی را بر پایه ی نتایج حاصل از این روش، در رابطه با درمان بیمار و مدیریت بیماری می گیرند.

سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال

سونوگرافی شکمی مشاهده ی بسیاری از ارگان های لگنی را از فرای دیواره شکمی فراهم می کند. تورم مثانه ( مصرف مایعات زیاد قبل از سونوگرافی) برای جابجا کردن حلقه های روده و فراهم آوردن تصویر بهتر، یکی از ضروریات این روش است. محدودیت های سونوگرافی شکمی شامل یک : نیاز به استفاده از فرکانس ضعیف با وجود فاصله طولانی تر بین ارگان های لگنی و دسته دستگاه است و دو : تضعیف تابشی به خصوص در بیماران چاق می باشد. هر دو این محدودیت ها از کیفیت تصویر حاصله می کاهند.
برای غلبه بر این محدودیت ها از سونوگرافی واژینال برای کاهش فاصله بین دسته دستگاه و ساختار لگنی و استفاده از فرکانس های بالاتر می باشد. تصاویر حاصله از سونوگرافی واژینال در مقایسه با سونوگرافی شکمی رزولوشن بسیار بالاتری دارند. این رزولوشن بالاتر به دلیل نبود دیواره شکمی و فرکانس بالاتر می باشد.
مهم ترین مزیت سونوگرافی واژینال نسبت به سونوگرافی شکمی، کیفیت بهتر تصاویر به دست آمده و اجتناب از درد بیمار در زمان پر بودن مثانه و فشار به مثانه می باشد.

سونوگرافی شکمی مشاهده ی بسیاری از ارگان های لگنی را از فرای دیواره شکمی فراهم می کند ولی محدودیت های خاص خود را دارد. دکتر بهناز عطار شاکری جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی با روش های نوینی درمان فیبروم رحمی را انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188032396 و 02188030310 و 02144079131 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

چه زمانی نیاز به سونوگرافی واژینال می باشد ؟

زمانی که در واقع نیاز مبرمی به مشاهده دقیق ساختار داخلی رحم باشد، باید از سونوگرافی واژینال استفاده کرد. در زیر به یکسری موارد اشاره می شود:
– اوایل دوران بارداری
– مشاهده بخش پایینی رحم در اواخر بارداری
– حاملگی خارج رحمی
– توده های لگنی
– رحم خمیده
– بیماران چاق یا بیمارانی که دچار نفخ شدید هستند.
– موارد اورژانسی که مثانه نیز خالی می باشد.
– بررسی فولیکول ها
– لقاح تخمک و باروری یا اووسیت
– بررسی دیواره آندومتریال برای مناسب بودن محیط جهت درمان ناباروری با IVF
– معاینه داپلر یا سونوگرافی رنگی
– روش ها و عمل های مداخله ای
جالب است بدانید که موارد ذکر شده محدود نبوده و در آینده به دلایل بیشتری نیاز به سونوگرافی واژینال می باشد.
آمادگی برای سونوگرافی واژینال
یک توضیح درست و همه جانبه در جهت چگونگی روند این روش به بیمار، بسیار مورد ضروری و لازمی می باشد. این مورد کمک می کند تا بیمار آرامش خود را در طول انجام این روش حفظ کند. لازم است تا به بیمار یادآوری شود که این روش کاملاً بدون درد و ساده می باشد.
منبع: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5532046/

پاسخ

پنج × چهار =

تماس سریع با پزشک