ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

حاملگی خارج از رحم

مدت زمان مطالعه 2 دقیقه

حاملگی خارج از رحم

حاملگی خارج از رحم، از شرایط حساس و اورژانسی بارداری در زنان محسوب می شود. که بهتر است زودتر تشخیص و درمان شود. تا به حفظ سلامتی مادر و حاملگی مجدد کمک کرد. حاملگی خارج از رحم ، موقعیت خطرناكی برای خانم ها می باشد و از عوامل مرگ و میر مادران به شمار می‌آید، این وضعیت زمانی پیش می آید  كه  تخمك بارور شده بیرون از آندومتر رحمی باشد. در چنین مواردی تخمك بارور شده در لوله رحمی است و اگر این وضعیت سریع تشخیص داده نشود و درمان صورت نگیرد ، باعث پارگی لوله رحم و به دنبال آن خونریزی داخلی در قسمت شكم ایجاد می شود.

علائم حاملگی خارج از رحم

  • درد شکمی
  • عقب افتادگی
  • لکه بینی

 خطرات حاملگی خارج از رحم

در کل تشخیص اولیه حاملگی خارج از رحم دشوار است . و معمولا زنانی که دچار حاملگی خارج از رحم می شوند ، ابتدا علائمی مانند حاملگی طبیعی دارند؛ مانند  تاخیر قاعدگی، دردناک شدن سینه ها، تهوع و استفراغ ،این  زنان فکر می کنند که درموقعیت طبیعی بارداری هستند اما وقتی  دچار درد لگنی، شكمی و خونریزی از واژن می‌شود باید به حاملگی خارج از رحم شک کنند و هرچه سریع تر خود را به متخصص زنان و زایمان برسانند.

حاملگی-خارج-از-رحم

چرا حاملگی خارج از رحم رخ می دهد

تخمك بارور شده معمولا پنج تا شش روز طول می‌كشد كه مسیر لوله رحمی از تخمدان تا رحم را سپری كند و حدود 6 تا 7 روز پس از لقاح در رحم مستقر شود. معروف ترین دلیل حاملگی خارج رحمی، آسیب لوله رحمی و مسدود شدن یا تنگی لوله است. همچنین احتمال دارد خلل در دیواره‌های لوله وجود داشته باشد كه نتواند مانند حالت طبیعی منقبض شده و تخم بارور را به داخل رحم به حركت درآورد. هرعلتی  كه باعث درهم پیچیدگی آن شود موجب تاخیر عبور تخم از لوله و لانه گزینی آن می‌شود.

چه زنانی بیشتر در معرض خطر هستند

  • زنانی كه دچار عفونت‌های لگن هستند
  • کسانی که لوله رحمی آسیب دیده دارند
  • زنانی که سابقه حاملگی خارج رحمی قبلی دارند
  • استفاده بیش از اندازه داروهای حاوی پروژسترون
  • زنانی که دارای اختلال مادرزادی لوله‌های رحم هستند

روش های تشخیص حاملگی خارج از رحم

با مشاهده علائمی مثل درد شكمی و خونریزی واژن در صورت مثبت بودن تست بارداری باید به متخصص زنان و زایمان  مراجعه كنید. ابتدا 1 آزمایش ادرار برای مطمئن شدن حاملگی از شما گرفته می‌شود، اگر جواب مثبت بود، آزمایش خون از نظر سطح هورمون HCG انجام می‌شود. اگر سطح HCG كمتر از میزان انتظار در حاملگی طبیعی باشد، احتمالا حاملگی خارج رحمی است. دراین موقعیت متخصص انجام سونوگرافی را خواستار می شود و چنانچه در سونوگرافی داخل رحم، اثر حاملگی وجود نداشته باشد و به عبارتی جنین در رحم دیده نشود، پس احتمال حاملگی خارج از رحم بالا می‌رود.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر بهنازعطار شاکری متخصص زنان – زایمان و نازایی

 

پاسخ

11 + نوزده =

تماس سریع با پزشک