ساعات کاری : روز های زوج 16:30 الی 21:00 چهارشنبه ها 10:30 الی 15:00
(021) 88032396 - 88030310

تعیین جنسیت با لقاح مصنوعی

مدت زمان مطالعه 2 دقیقه

تعیین جنسیت با لقاح مصنوعی

امروزه ناباروری یکی از مشکلات شایع در میان زوج های جوان می باشد. یکی از راههای درمان ناباروری استفاده از لقاح مصنوعی می باشد. لقاح مصنوعی به دو روش IUI و IVF انجام می شود . IVF علاوه بر کمک به باروری ، امکان تعیین جنسیت جنین پیش از بارداری وجود دارد که در ادامه به طور مفصل درباره آن بحث می کنیم.

تعیین جنسیت با لقاح مصنوعی با IVF

  1. قبل از انجام هر کاری پزشک داروهایی برای بارداری برای زن تجویز می کند. این داروها باید در زمان نزدیک به شروع قاعدگی مصرف شوند. این داروها تخمدان را برای آزادسازی تخمک ها تحریک می کند. در مواقعی تخمک ها زودتر از موعد (در هر ماه در زمان معین یک تخمک آزاد می شود) مصرف هورمون های مصنوعی تجویز می شود. برای اینکه از زمان دقیق رسیده شدن تخمک ها اطلاع پیدا کرد باید برای اندازه گیری و تعیین زمان رشد آن باید در دفعاتی به پزشک متخصص زنان مراجعه کرد.
  2. قبل از انجام هر کاری پزشک از طریق سونوگرافی محل تخمک ها و اندازه آن را بررسی می کند . در صورتی که تخمک ها به رشد کامل رسیده باشند، پزشک اقدام به خارج کردن تخمک از تخمدان می کند. برای این کار از ابزاری سوزنی شکل که  از طریق دیواره مهبل وارد تخمدان می شود، انجام می شود.
  3. اسپرم های مرد درون ظرفی استریل شده در آزمایشگاه نگهداری می شود.تخمک های خارج شده از تخمدان زن در مجاورت این اسپرم قرارمی گیرد تا بارور شود.
  4. برای بارور شدن تخم ها نیاز به 2 الی 5 روز می باشد . تخم بارور شده که همان جنین می باشد به شکل توپ می باشد . این جنین در رحم مادر قرار می گیرد.
  5. قبل از جاگیری جنین در رحم متخصص ژنتیک با بررسی های لازم بر روی جنین جنسیت جنین را تعیین می کند.
  6. برای اطمینان از سلامت جنین بعد از 2 هفته از زمان قرار گرفتن جنین در رحم آزمایش خون حاملگی انجام دهد.

در زیر فیلمی از دکتر بهناز عطارشاکری در حال انجام روش IVF مشاهده می کنید:

انجام همه مراحل نیازمند دقت و تخصص پزشک می باشد و در هر مرحله امکان بروز مشکلی وجود دارد. بنابراین تعیین جنسیت نوزاد آسان نیست. درمان ناباروری و تعیین جنسیت به طور همزمان با روش IVF امکان پذیر می باشد.

برخی از خدمات  دکتر بهناز عطارشاکری ، جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی

با تشکر مدیریت سایت دکتر بهناز عطار شاکری متخصص ناباروری – زنان و زایمان

پاسخ

3 × 3 =

تماس سریع با پزشک