ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

تاثیر سن در باروری

مدت زمان مطالعه 2 دقیقه

تاثیر سن در باروری

تاثیر سن در باروری یکی از مهم ترین مقوله های امروز زنان و زایمان با بالا رفتن سن ازدواج در تمام جوامع است. تاثیر گذاری بالا رفتن سن در زمینه باروری در زنان بیشتر از مردان خود را نشان می دهد یعنی زنان زودتر از مردان توانایی باروری را از دست می دهند. بازه سنی 20 تا 24 سال بهترین سال ها بری باروری و زایمان در زنان است که بعد از این سال ها به مرور قابلیت باروری آنها کمتر شده و ریسک ناباروری افزایش می یابد. در این بازه سنی احتمال ناباروری تنها 3% گزارش شده است. در بازه سنی 30 تا 34 سالگی زن قدرت باروری و به نصف میزان آن در بازه قبلی می رسد. هرچه زن به سن 50 سالگی که سن یائسگی اوست نزدیک تر می شود از این میزان کاسته می شود. بعد از 35 ساگی احتمال اینکه بارداری با مشکل مواجه شود زیاد است.

آمار زایمان نشان می دهد که تمایل به زایمان در زنان زیر 30 سال کاهش یافته و به بعد از 30 سال منتقل شده است. ادامه تحصيل، بهبود وضعيت اقتصادي و جايگاه اجتماعي و تلاش براي داشتن شغل مناسب دلایلی هستند که زوج ها بچه دار شدن خود را به خاطر آن ها به تعویق می اندازند. اما نکته مهم این است که زوج ها باید بدانند که به تاخیر انداختن بارداری می تواند روی زن و مرد تاثیر گذاشته و ریسک نا باروری آن ها را افزیش دهد.

تاثیر سن در باروری

مشکلات بارداری در سن بالا

بالا رفتن سن علاوه بر اینکه قدرت بارداری را کاهش می دهد می تواند باعث ایجاد مشکلات دیگری نیز شود. در نظر گرفتن مشکلات احتمالی کاملا ضروری ست. بارداری بعد از سن 35 سال ، بارداری پرخطر محسوب شده ونیازمند مراقب و توجه ویژه است . همچنین احتمال چند قلوزایی بیشتر خواهد شد. با افزایش سن ، دو دلیل عمده ناباروری که مشکلات تخمک گذاری و انسداد لوله های رحم است نیز بیشتر می شود.

افزایش احتمال سقط جنین 

یکی دیگر از خطراتی که بارداری شما را تهدید می کند این است که بعد از سن 40 سالگی خطر سقط جنین درسه ماه اول بارداری شدیدا بیشتر می شود. همچنین احتمال بروز ناهنجاری های کروموزومی هم در این مساله دخالت زیادی دارد. بنابراین خانم های باردار باید توجه داشته باشند  که در صورت دیدن علائم نامعمول مانند درد، ترشحات قهوه ای یا قرمز، حالت تهوع، سینه درد حتما به پزشک خود مراجعه نمایند

با تشکر مدیریت سایت دکتر بهناز عطار شاکری متخصص زنان و زایمان و متخصص ناباروری

پاسخ

1 × دو =

تماس سریع با پزشک