ساعات کاری : روز های زوج 16:30 الی 21:00 چهارشنبه ها 10:30 الی 15:00
(021) 88032396 - 88030310

اهدای تخمک برای درمان ناباروری

مدت زمان مطالعه 5 دقیقه

اهدای تخمک درمانی نوین برای ناباروری

اهدای تخمک در مواردی توصیه می شود که سایر درمان های نازایی برای فرد نتیجه بخش نبوده باشد ، در واقع مشکلات نازایی زوجین در مرحله ای باشد که سایر در مان های نازایی پاسخگو نباشد. این درمان نازایی که در زنانی با سنین بالا، يائسگي زودرس و اختلالات ديگر که قادر به تولید تخمک نمی باشند کاربرد دارد ، می تواند شانس بارداری فرد را بالا برده و زوجین را صاحب فرزند نماید .  اهدای تخمک برای زنانی مناسب است که عليرغم سالم بودن ارگان هاي باروري به علت نداشتن تخمك از امكان باروري محروم اند.
در اين افراد تنها راه باروري دريافت تخمك اهدايي از يك داوطلب است. در محيط آزمايشگاه تخمك اهدايي توسط اسپرم هاي مرد كه همسر گيرنده تخمك است لقاح مي يابد و جنين حاصله از اين لقاح در رحم زن نابارور منتقل مي شود.
اولين كودک حاصل از اهدای تخمك در جهان در سال 1984 متولد شده است و اين روش هم اكنون در كشور ایران توسط دکتر  شاکری متخصص ناباروری و زنان پس از طي مراحل شرعي و قانوني آن سالهاست كه مورد استفاده قرار مي گيرد.

اهدای تخمک

اهدای تخمک

شرایط مورد نیاز برای  اهدای تخمک

– فرد گیرنده تخمک باید سن زیر 45 سال داشته باشد .
– لازم است زوجي كه مي خواهند با روش اهدای تخمك تحت درمان قرار گيرند تحت مشاوره باشند و تمام جوانب اين كار اعم از مسائل روحي، رواني، ارث و قانون و ساير مسائل را درنظر بگيرند و با آگاهي كامل درمان را آغاز كنند.

– زوجین باید نسبت به این روش و عوامل تاثیر گذار بر آن به خوبی اطلاعات داشته باشند و تصمیم قاطعانه ای گرفته باشند.

– مراجعه به متخصص زنان و متخصص ناباروری برای دریافت اطلاعات و مشاوره تخصصی لازم می باشد.
– قبل از اهدای تخمک آزمايش هاي اوليه پيش از درمان بايد به طور كامل انجام شود. آزمايش اسپرموگرام مرد، معاينات عمومي فيزيكي، آزمايش هاي روتين قبل از بارداري نظير سرخجه، آزمايش هاي ايمني، تعيين گروه خون و RH، ايدز، هپاتيت، معاينات لگني، بررسي حفره رحم و سونوگرافي براي اندازه گيري حجم رحم و درصورت لزوم هيستروسكوپي و لاپاراسكوپي تعدادي از اين آزمايش ها است.
– نکته ی مهم در اهدای تخمک این است که  رحم فرد گيرنده تخمك در زمان عمل بايد آمادگي داشته باشد كه لازم است اقدامات لازم از قبل انجام گيرد.
– سن اهدا ‌كننده تخمك باید بین  21 تا 34 سال باشد  زیرا این دوره ی سنی مناسب ترین تخمک ها را تولید خواهد کرد و ترجيحا اين فرد قبلا بچه دار شده باشد چراكه شانس حاملگي را در فرد گيرنده تخمك بالا  خواهد برد .
– خصوصيات فيزيكي فرد گيرنده و اهدا كننده تخمك بهتر است در یک شرایط باشد. خصوصياتي نظير، رنگ پوست، رنگ چشم، رنگ مو و ساختمان بدني در صورتی که در تطابق باشد تاثیر بسیار زیادی در جنین بعد از باروری خواهد داشت .
– فرد اهدا كننده تخمك (Donor) بايد از نظر ژنتيكي كاملا سالم باشد که سلامت وی با انجام آزمایشات مربوطه مشخص خواهد شد ،‌ همين طور از نظر بيماري هايي نظير سيفليس، هپاتيت، ايدز نيز  مورد بررسی قرار می گیرد ، فرد اهدا کننده کوچکترین مشکل ژنتیکی و جسمی نباید داشته باشد .
– ارزيابي روان شناختي فرد اهدا كننده تخمك توسط پزشک متخصص ناباروری توصیه می شود .

مراقبت های قبل و بعد از اهدای تخمک

يكي از راههای درمان ناباروری، اهدای تخمک می باشد. اهدای تخمک با بی حسی موضعی و گاهی بنابه درخواست فرد با بیهوشی عمومی صورت می گیرد که بیمار هیچ دردی را در حین انتقال تخمک احساس نمی کند. بعد از تزریق HCG  به تخمک، 34 تا 36 ساعت بعد، تخمک را بر می دارند ، این پروسه با سونوگرافی از واژینال صورت می گیرد. با دستگاه اولتراسوند یک پروب که سوزن به آن وصل است وارد واژن می شود. با اولتراسوند موقعیت فولیکول ها  و دیدن تخمدان صورت می گیرد. تخمک از فولیکول به واسطه همان سوزن شکاف بر می دارد و از طریق ساکشن، تخمک را از فولیکول جدا می کنند. این اقدام هیچ گونه عوارض جانبی ندارد و ممکن است که مقداری فشار به بیمار وارد شود. در مرحله بعد یک جنین شناس اقدام به بررسی تخمک از مایع می نماید. سپس تخمک در مایع مغذی کشت می شود و با روش درمان ناباروری IVF   كنار اسپرم جایگزین می شود و با روش میکرواینجکشنICSI  اسپرم فعال را به تخمک بارور شده تزریق می نمایند.

مراقبت های قبل و بعد از اهدای تخمک

قبل از اهدای تخمک

قبل از عمل بیمار باید به مدت 8 تا 10 ساعت ناشتا باشد و از استعمال لنزو لاک ناخن پرهیز نماید. متخصص بیهوشی با تزریق داخل ورید یا با استنشاق، داروی بیهوشی می دهد.

بعد از اهدای تخمک

ممکن است که متخصص زنان از فردی بخواهد که بعد از برداشتن تخمک، مکمل های پروژسترون را به صورت تزریقی ، خوراکی یا شیاف استفاده نماید که باید طبق دستور العمل ذکر شده به کار گیرد.

چنانچه بعد از اهدای تخمک برخی از علائم در فرد ایجاد شود، حتما باید به متخصص زنان مراجعه نماید، از جمله علائم:

 • افزایش دما به 38 درجه سانتی گراد
 • متورم شدن شکم
 • درد در ناحیه شکم
 • ضعف
 • سرگیجه
 • استفراغ و تهوع
 • خونریزی از واژینال
 • دمای بدن بالاتر از 38 درجه سانتیگراد
 • مشکل در دفع ادرار
 • سوزش و خارش در واژینال

مراقبت های بعد از اهدای تخمک

 • عدم برقراری رابطه جنسی برای گیرنده تخمک تا زمان تعیین ضربان قلب جنین
 • اجتناب از فعالیت های سخت
 • عدم بلند کردن اجسام سنگین
 • استراحت مطلق به مدت 24 ساعت بعد از قرار دادن تخمک به رحم

شایان ذکر است که تا 24 ساعت بعد از دریافت تخمک از استحمام غیر ضروری خودداری شود.

برای در یافت اطلاعات تکمیلی در این خصوص با دکتر بهناز عطار شاکری در ارتباط باشید .

با تشکر مدیریت سایت دکتر شاکری متخصص ناباروری – زنان و زایمان

پاسخ

دوازده − 4 =

تماس سریع با پزشک