ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

امکان بارداری با اندومتریوز

مدت زمان مطالعه 3 دقیقه

امکان بارداری با اندومتریوز

اندومتریوز یک بیماری دردناک می باشد و بر بارداری یک زن تاثیر می گذارد. ولی امروزه خوش بختانه روش های بسیاری برای درمان ناباروری وجود داشته که امکان بارداری با اندومتریوز را فراهم می کند. دیواره رحم یا همان اندومتریوم به مرور در طول سیکل ماهانه ضخیم شده و در نهایت موجب خونریزی و قاعدگی می شود.
وقتی که فرد به اندومتریوز مبتلا می باشد، دیواره رحمی در برخی نواحی مانند نواحی روده ها، تخمدان ها و بافت ناحیه لگن شروع به رشد می کند. به این ترتیب فرد به طور طبیعی قابلیت باروری خود را از دست می دهد. در این مقاله می خواهیم به روش هایی که می تواند به افراد مبتلا به اندومتریوز کمک کند اشاره کنیم.

امکان بارداری با اندومتریوز

امکان بارداری با اندومتریوز

کمک به درمان ناباروری ناشی از اندومتریوز

در صورتی که فرد به دلیل اندومتریوز نتواند باردار شود، باید به متخصص درمان ناباروری مراجعه داشته باشد. شدت بیماری اندومتریوز را سنجیده می شود و دلیل اصلی ناباروری مشخص می شود. در زیر به روش های درمان ناباروی ناشی از اندومتریوز اشاره می کنیم:

فریز کردن تخمک ها – اندومتریوز می تواند بر تخمک گذاری فرد تاثیر بگذارد. بنابراین توصیه می شود که با ذخیره کردن تخمک ها و فریز کردن آنها، امکان بارداری را برای آینده فراهم شود. هزینه این روش بالا بوده و معمولاً تحت پوشش بیمه نمی باشد.

درمان ناباروری با IUI – این روش برای افرادی که به اندومتریوز خفیف مبتلا بوده و لوله های فالوپ سالمی دارند انجام می شود. همچنین شریک جنسی باید دارای اسپرم با کیفیتی باشد. امکان دارد برای درمان ناباروری از داروهای مخصوصی مانند کلومیفن استفاده شود. به این ترتیب دو تا سه تخمک در هر تخمک گذاری تولید می شود. همچنین گاهی اوقات پروژستین هم تزریق می شود. به طور مرتب آزمایش سونوگرافی انجام می شود تا از بالغ بودن تخمک ها اطمینان حاصل شده و سپس نمونه اسپرم مرد تزریق می شود.

درمان ناباروری با IVF – در این نوع روش درمانی تخمک ها خارج شده و نمونه اسپرم مرد هم گرفته می شود. سپس تخمک در محیط آزمایشگاهی بارور می شود. سپس رویان به رحم انتقال داده می شود.
موفقیت روش IVF در زنانی که به اندومتریوز مبتلا نیستند 50 درصد می باشد. ولی بسیاری از زنانی که به اندومتریوز مبتلا هستند با این روش بارداری موفقی خواهند داشت. این روش درمان ناباروری برای اندومتریوز متوسط تا شدید پیشنهاد می شود. بنابراین امکان بارداری با اندومتریوز وجود دارد.

اندومتریوز یک بیماری دردناک می باشد و بر بارداری یک زن تاثیر می گذارد. ولی امروزه خوش بختانه روش های بسیاری برای درمان ناباروری وجود داشته که امکان بارداری با اندومتریوز را فراهم می کند. دکتر بهناز عطار شاکری جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی با روش های نوینی درمان ناباروری و درمان بیماری های زنان و زایمان طبیعی و سزارین را انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188032396 و 02188030310 و 02144079131 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

چگونه شانس بارداری با اندومتریوز را بالا ببریم؟

تا کنون شواهد معتبری در دست نیست که داروی خاصی احتمال بارداری را بالا ببرد ولی برخی از بر این باروند که تزریق پروژستین می تواند احتمال بارداری را بالا ببرد. با این تزریق میزان هورمون های مورد نیاز برای بارور شدن بالا می رود. همچنین برخورداری از یک سبک زندگی سالم می تواند بسیار کمک کننده باشد. با ورزش و برخورداری از یک رژیم غذایی سالم و کم سدیم، تورم بدن کاهش یافته و محیط برای رشد جنین آماده می شود. وزن سالم، رژیم غذایی سرشار از میوه ها و سبزیجات و غلات کامل و پروتئین بالا، ورزش و فعالیت بدنی مناسب همگی مفید می باشند.

امکان بارداری با اندومتریوز

امکان بارداری با اندومتریوز

منبع : https://www.healthline.com/health/pregnancy/getting-pregnant-with-endometriosis#getting-pregnant-with-endometriosis

مطالب مرتبط با این مقاله:

پیشرفته ترین روش درمان ناباروری

روش ساده درمان ناباروری

روش های درمان ناباروری

درمان ناباروری با روش اهدای تخمک

پاسخ

1 × 2 =

Call Now Buttonتماس سریع با پزشک