ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

کیست تخمدان و بارداری

مدت زمان مطالعه 3 دقیقه

کیست تخمدان و بارداری

کیست تخمدان و بارداری یکی از دغدغه های مهم برای افراد مبتلا به کیست تخمدان است. افرادی که به کیست تخمدان مبتلا هستند درباره بارداری در آینده نگران هستند. کیست های تخمدان خطرناک اند؟ کیست های تخمدان به کیسه هایی محتوی مایعات گفته می شود که در تخمدان ها به وجود می آیند.
کیست تخمدان بسیار شایع می باشد و بیشتر زنان در طول زندگی خود یک بار کیست تخمدان را تجربه می کنند. کیست های تخمدان انواع مختلفی دارند. برخی از کیست های تخمدان آسیبی به فرد نمی رسانند در حالی که برخی از کیست های تخمدان بر قابلیت باروری فرد تاثیر می گذارند.

کیست تخمدان و بارداری

کیست تخمدان و بارداری

تاثیر کیست تخمدان در بارداری

تاثیر کیست تخمدان بر قدرت باروری و سلامت کلی فرد بستگی به فاکتورهای بسیاری مانند نوع کیست، سایز کیست، سن بیمار و سلامت کلی فرد دارد. افرادی که به تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند، احتمال ناباروری در آن ها بالاتر است. همچنین اندومتریوز می تواند بر باروری تاثیر بگذارد. اندومتریوز بر آناتومی ناحیه لگن تاثیر می گذارد و موجب تورم و ایجاد اسکار در ناحیه می شود. در این صورت نیاز به درمان با جراحی لاپاراسکوپی می باشد. به این ترتیب تا جای ممکن رحم و تخمدان ها حفظ می شود و احتمال بارداری فرد در آینده بیشتر می شود.

درمان کیست تخمدان

انتخاب گزینه درمانی برای کیست های تخمدان بستگی به سایز و نوع کیست دارد. گزینه های درمانی مختلفی شامل استفاده از قرص های پیشگیری از بارداری به منظور جلوگیری از رشد کیست ها، جراحی کیست تخمدان و … وجود دارد. در صورتی که کیست بزرگ باشد و به درمان های غیر جراحی و با دارو جواب ندهد، باید جراحی شود. در موارد شدیدتر تمامی تخمدان برداشته می شود. در صورتی که کیست بدخیم باشد، تخمدان ها، رحم و لوله های فالوپ همراه با کیست برداشته می شوند.

کیست تخمدان و بارداری

کیست تخمدان و بارداری

کیست تخمدان عملکری

کیست های عملکردی شایع ترین نوع کیست های تخمدان می باشند و در طول دوره قاعدگی شکل می گیرند. هر ماهه بدن زن یک ساختار کیست مانند به نام فولیکول تشکیل می دهد که تخمک در آن قرار می گیرد. زمانی که تخمک آزاد می شود، فولیکول باید شکسته شود ولی گاهی اوقات این فولیکول شروع به رشد می کند و با مایع پر می شود. به این ترتیب تشکیل یک کیست می دهد. این کیست ها خطرناک نیستند. با این حال در صورتی که خیلی بزرگ شوند می توانند به ناباروری منجر شوند.

کیست تخمدان و بارداری یکی از دغدغه های مهم برای افراد مبتلا به کیست تخمدان است. دکتر بهناز عطار شاکری جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی با روش های نوینی درمان ناباروری و درمان بیماری های زنان و زایمان طبیعی و سزارین را انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188032396 و 02188030310 و 02144079131 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

کیست تخمدان سیمپتوماتیک

این کیست ها ربطی به دوران قاعدگی ندارند و معمولاً باعث درد و ناراحتی می شوند. کیست های درموئید می توانند شامل استخوان، بافت و مو یا حتی دندان باشند. این کیست ها شاید ترسناک به نظر برسند ولی معمولاً خوش خیم هستند.
منبع : https://www.todaysparent.com/getting-pregnant/trying-to-conceive/things-you-should-never-say-to-a-woman-whos-struggling-to-get-pregnant/

مزالب مرتبط با این مقاله:

انواع کیست تخمدان

تخمدان پلی کیستیک

لاپاراسکوپی کیست تخمدان

تفاوت جراحی باز با لاپاراسکوپی

پاسخ

نه + 7 =

Call Now Buttonتماس سریع با پزشک