ساعات کاری : روز های زوج 16:30 الی 21:00 چهارشنبه ها 10:30 الی 15:00
(021) 88032396 - 88030310

کولپوسکوپی

مدت زمان مطالعه 6 دقیقه

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی یک روش ساده برای مشاهده و بررسی دهانه رحم و قسمت های پایینی رحم که در بالای واژن قرار دارند، می باشد. انجام این آزمایش معمولاً زمانی نیاز است که در طی تست پاپ اسمیر و آزمایشات بررسی دهانه ی رحم، مورد مشکوکی مشاهده شود.

این سلول ها معمولاً بی ضرر بوده و به خودی خود از بین می روند. ولی گاهی اوقات در صورت عدم درمان، احتمال ابتلای بیمار به سرطان دهانه رحم وجود دارد. در روش کولپوسکوپی، سرطانی بودن این سلول ها سنجیده شده و نیاز به درمان و برداشتن این توده ها سنجیده می شود.

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی

علت انجام کولپوسکوپی

در صورت وجود موارد زیر امکان نیاز به انجام کولپوسکوپی وجود دارد:

 • برخی سلول های موجود در نمونه ، غیر طبیعی باشند.
 • پرستار یا پزشکی که آزمایشات تصویری را انجام می دهد، تشخیص دهد که دهانه ی رحم فرد سالم به نظر نمی رسد.
 • امکان ارائه یک نتیجه ی قطعی بعد از انجام آزمایشات مکرر تصویری وجود ندارد.
 • برای بررسی زگیل تناسلی از این روش استفاده می گردد.

همچنین در خصوص تعیین علت برخی مشکلات مانند خونریزی غیر طبیعی از واژن (برای مثال خونریزی بعد از رابطه ی جنسی) می توان از این آزمایش بهره گرفت. نیاز به هیچ نگرانی ای برای انجام این روش نمی باشد. احتمال وجود سرطان رحم و وخیم تر شدن سلول های سرطانی تا جلسه ی کولپوسکوپی خیلی بعید است.

کولپوسکوپی یک روش ساده برای مشاهده و بررسی دهانه رحم و قسمت های پایینی رحم که در بالای واژن قرار دارند، می باشد. دکتر بهناز عطار شاکری جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی با روش های نوینی این روش را انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188032396 و 02188030310 و 02144079131 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

روش انجام کولپوسکوپی

کولپوسکوپی معمولاً در کلینیک مجهز درمانی قابل انجام است و معمولاً 15 تا 20 دقیقه به طول انجامیده و در همان روز فرد مرخص می شود. در طول این روش:

 • فرد از ناحیه کمر به پایین لباس های خود را درآورده و بر روی یک صندلی مخصوص ( که بخشی از آن صندلی پاهای فرد را حمایت کرده و در وضعیت خاصی قرار می دهند) دراز می کشد.
 • اسپکولوم ( وسیله ای مخصوص وارد شدن به داخل واژن و فراهم آوردن دید مناسب) به آرامی وارد واژن می شود و واژن را باز می شود.
 • یک میکروسکوپ به همراه نور برای مشاهده دهانه ی رحم به کار می رود. این میکروسکوپ با بدن فرد تماسی نداشته و داخل بدن فرد نمی شود.
 • مایع یا محلول خاصی به دهانه ی رحم زده می شود تا هر گونه ناحیه و زائده ای را در ناحیه مشخص کند.
 • یک نمونه ی کوچک ( بیوپسی ) از بافت مشکوک ممکن است گرفته شود تا در محیط آزمایشگاهی مورد بررسی دقیق تر قرار گیرد. این نمونه گرفتن ممکن است کمی دردناک باشد.

در صورتی که غیر طبیعی بودن توده ای که در دهانه رحم مشاهده می شود واضح باشد، پزشک در حین انجام کولپوسکوپی، توده را بر می دارد. در صورتی که متخصص زنان به سرطانی بودن توده مشکوک باشد، باید تا نتیجه ی بیوپسی صبر نمود.

تفسیر نتیجه کولپوسکوپی

نتیجه کولپوسکوپی و نمونه ی بیوپسی به صورت زیر است:

 • طبیعی. حدوداً 4 مورد از 10 زن مورد آزمایش هیچ مورد مشکوکی ندارند.
 • غیر طبیعی. حدوداً 6 مورد از 10 زن سلول های غیر طبیعی داشته که ممکن است نیاز به درمان داشته باشند.

پزشک برای تفسیر نتیجه بیوپسی از CIN یا CGIN استفاده کرده و این نام پزشکی سلول های غیر طبیعی می باشد. این نام با یک شماره همراهی شده و برای مثال CIN 1 به معنای احتمال سرطانی شدن سلول ها می باشد. عدد بالاتر نشانه ی شانس بالاتر سرطانی شدن سلول ها، در صورت عدم درمان است.

هزینه کولپوسکوپی

هزینه کولپوسکوپی به موارد زیادی بستگی دارد. کولپوسکوپی را می توان در مطب پزشک و یا در بیمارستان انجام داد. با توجه به بیمه درمانی مربوطه هزینه های این روش متفاوت است. گاهی نیاز به نمونه گیری طی کولپوسکوپی می باشد که این مورد به هزینه های این روش می افزاید. نمونه گرفته شده به آزمایشگاه فرستاده می شود و هزینه های آزمایشگاه نیز ممکن است به هزینه کولپوسکوپی افزوده شود. با مراجعه به مرکز درمانی مربوطه می توانید از هزینه های این روش آگاهی پیدا کنید.

برای معاینه و بررسی دهانه رحم از ابزار خاصی به نام کولپوسکوپ استفاده می شود که در کل به این روش کولپوسکوپی گفته می شود. کولپوسکوپ نوری را به داخل واژن و دهانه رحم می اندازد و از سوی دیگر با بزرگ نمایی دید مناسبی را فراهم می آورد. بدین وسیله تمام مشکلات و موارد غیر طبیعی به وضوح دیده می شوند.

هزینه کولپوسکوپی

هزینه کولپوسکوپی

بهترین زمان کولپوسکوپی

کولپوسکوپی در دوران قاعدگی انجام نمی گیرد. در غیر از دوران قاعدگی دید بهتری از دهانه رحم فراهم می آید. برای حداقل 24 ساعت قبل از آزمایش نباید موارد زیر را انجام داد:

– دوش گرفتن
– استفاده از تامپون
– استفاده از داروهای واژینال
– رابطه جنسی

کولپوسکوپی همانند آزمایش لگنی انجام می گیرد. یعنی همان طور که گفته شد فرد به پشت می خوابد و پاها را در جای مخصوص قرار می دهد. دیواره واژن با کمک اسپکولوم از هم باز می شود بنابراین داخل واژن و دهانه رحم کاملاً معلوم می شود. کولپوسکوپ در بیرون از ورودی واژن قرار داده می شود. یک محلول به دهانه رحم و واژن زده می شود. این محلول نواحی غیر طبیعی را قابل مشاهده می کند. البته احتمال مقداری سوزش وجود دارد.

دکتر بهناز عطار شاکری جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازاییبا روش های نوینی درمان ناباروری و درمان بیماری های زنان و زایمان طبیعی و سزارین را انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188032396 و 02188030310 و 02144079131 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

 

بیوپسی دهانه رحم

در صورتی که در طول کولپوسکوپی نواحی غیر طبیعی مشاهده شود نیاز به انجام بیوپسی یا نمونه گیری می باشد. در طول بیوپسی نمونه بسیار کوچکی از دهانه رحم گرفته می شود. این نمونه با ابزار مخصوصی از کانال دهانه رحم گرفته می شود. این روش با نام کورتاژ اندوسرویکال هم شناخته می شود.

در طول کولپوسکوپی

در صورتی که نیازی به بیوپسی نباشد بعد از کولپوسکوپی فرد هیچ مشکلی نخواهد داشت. امکان دارد تا چند روز لکه بینی مشاهده شود. ولی اگر بیوپسی صورت گیرد برای مدت 1 تا 2 روز احساس درد و ناراحتی می شود. داروهای مسکن می توانند مفید واقع شوند. خونریزی واژنی و ترشحات تیره رنگ برای چند روز وجود دارد. احتمالاً نیاز است تا از پد های بهداشتی استفاده شود.

منبع : https://www.nhs.uk/conditions/colposcopy/

پاسخ

15 + 16 =

تماس سریع با پزشک