ساعات کاری : روز های زوج 16:30 الی 21:00 چهارشنبه ها 10:30 الی 15:00
(021) 88032396 - 88030310

کورتاژ

مدت زمان مطالعه 4 دقیقه

کورتاژ 

کورتاژ ممکن است با هدف درمان یا تشخیص بیماری رحم انجام شود و فقط یکی از موارد استفاده آن خارج کردن جنین زنده و سقط عمدی است. بهتر است سقط توسط متخصص زنان در شرایط مناسب بهداشتی با مراقبتهای لازم انجام شود.چون این کار بسیار حساس است و ممکن است جان مادر را به خطر بیندازد.

کورتاژ-چیستبه چه دلایلی کورتاژ انجام می شود

کورتاژ به دلایل مختلفی انجام می شود که در زیر به دلایل آن پرداخته می شود:

دلیل اول: زمانی که نیاز باشد بافت های جفت در طول بارداری و یا بعد از سقط جنین از داخل رحم خارج شود. با این کار از عفونت و خونریزی شدید ممانعت بعمل می آید.

دلیل دوم: از کورتاژ به جهت تشخیص بیماری هایی از قبیل تشخیص و درمان خونریزی غیر طبیعی رحم، فیبروم، عدم تعادل هورمونی، سرطان رحم و پولیپ استفاده می شود.

در این روش نمونه هایی که از بافت رحم برداشته شده است به جهت بررسی سلول های غیر طبیعی به آزمایشگاه فرستاده می شود.

از دلایل دیگر کورتاژ:

  • عدم رشد كافي جنين
  • نداشتن ضربان قلب جنین
  • حامگی های نا به جا که جان مادر را به خطر می اندازد.
دکتر بهناز عطار شاکری جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی با روش های نوینی درمان ناباروری و درمان بیماری های زنان و زایمان طبیعی و سزارین را انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188032396 و 02188030310 و 02144079131 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

کورتاژ به چه روش هایی صورت می پذیرد

کورتاژ در ۲ روش ساکشنی و سنتی انجام می شود، پزشک متخصص اسپکولوم را وارد مهبل می کند، سپس دهانه رحم و مهبل را با یک محلول ضد عفونی کننده تمیز می نماید. دهانه رحم شما به دلیل دفع مقداری از بافت گشاد می شود، ولی در غیر این صورت پزشک به وسیله یک میله فلزی باریک دهانه رحم را باز می دهد. در بیشتر موارد پزشک به وسیله IV و یک بی حسی موضعی، دهانه رحم شما را بی حس می کند.در کورتاژ ساکشنی، پزشک به وسیله وارد کردن یک لوله تو خالی از دهانه رحم شما و به طریق مکش بافت را از رحم شما خارج می سازد. در روش سنتی D&C پزشک به وسیله یک ابزار به شکل قاشق به نام کورت دیواره رحم را می تراشد. عمل کورتاژ حدود 15 تا 20 دقیقه زمان می برد.

چه موقع به پزشک مراجعه شود؟

در صورتی که کورتاژ انجام داده باشید و بعد از عمل یکی از علائم زیر را مشاهده کردید حتما به پزشک مراجعه کنید:

  • تب
  • خونریزی شدید از واژن
  • ترشحات بد بو از واژن
  • درد در ناحیه شکم

مراقبتهای بعد از کورتاژ

ممکن است برخی زنان پس از چند ساعت بعد از کورتاژ فعالیتهای طبیعی خود را از سر می گیرند و بعضی دیگر احتیاج به چند روز استراحت دارند. درد ها ی پایین شکم بعد چند ساعت برطرف می شود. معمولا چند روز تا 2 هفته خونریزی مختصری وجود دارد. توصیه می شود خانمها تا 2 هفته (یا تا زمانی که خونریزی متوقف شود) نزدیکی نداشته باشند. معمولا 2 تا 6 هفته بعد، عادت ماهانه شروع می شود و بهتر است تا آن زمان از تامپون استفاده نشود. مشخص نیست که تخمک گذاری چه زمانی به وضعیت نرمال بر می گردد، پس بهتر است دراولین نزدیکی از قرص یا سایر روشهای مطمئن جلوگیری از بارداری استفاده شود.

آیا بعد از سقط جنین نیاز به کورتاژ است؟

بعد از سقط جنین لزوما نیاز به انجام کورتاژ نیست. در صورتی که سقط جنین قبل از هفته دهم انجام شود خانم ها می توانند سقط جنین را به تنهایی انجام دهند. اما اگر سقط جنین در هفته دهم بارداری صورت گیرد، به احتمال زیاد نیاز به کورتاژ دارد زیرا سقط به صورت ناقص صورت می گیرد.

خود فرد می تواند انتخاب کند که کورتاژ انجام شود یا فرایند طبیعی صورت گیرد. در این زمینه فرد باید با متخصص زنان مشورت کند تا بهترین تصمیم گیری صورت گیرد.

با تشکر مدیریت سایت دکتر بهنازعطار شاکری متخصص زنان – زایمان و نازایی

راه های ارتباطی با دکتر بهناز عطار شاکری

شماره تماس:  88032396-88030310(021)

آدرس مطب: تهران، میدان ونک، خیابان ملاصدرا، روبروی بیمارستان بقیه الله، پلاک ۱۹۳

آدرس اینستاگرام: https://www.instagram.com/doctor_shakeri/

پاسخ

ده + دو =

تماس سریع با پزشک