ساعات کاری : روز های زوج 16:30 الی 21:00 چهارشنبه ها 10:30 الی 15:00
(021) 88032396 - 88030310

چسبندگی جفت

مدت زمان مطالعه 2 دقیقه

چسبندگی جفت

چسبندگی جفت نوعی عارضه می باشد که در هنگام بارداری یا بعد از تولد نوزاد قسمتی از جفت یا تمام آن به دیواره رحم می چسبد و جدا نمی شود. جفت عضوی می باشد که همزمان با جنین شروع به رشد می کند. جفت نقش مهم و حیاتی برای جنین دارد. اکسیژن رسانی و مواد مغذی به جنین و دفع مواد زائد از طریق بند ناف ( راه ارتباطی جنین و جفت ) صورت می گیرد.

چسبندگی-جفت

چسبندگی-جفت

عوارض چسبندگی جفت

1.      خونریزی

چسبندگی جفت باعث خونریزی شدید رحم مخصوصا بعد از زایمان می شود. این خونریزی جریان عادی خون را دچار خلل کرده و در صورتی که درمان نشود جان مادر را به می اندازد. همچنین این عارضه باعث اختلال در عملکرد کلیه و ریه شده و نارسایی آن ها را در پی دارد.

2.      زایمان زود هنگام

در مواردی که چسندگی زیاد باشد باعث زایمان زودرس جنین می شود. در این حالت جنین به رشد کامل نرسیده است. گاهی پزشک برای جلوگیری از خونریزی زیاد مادر که در اثر این عارضه ایجاد می شود دستور به زایمان پیش از موعد می دهد.

روش تشخیص چسبندگی جفت

در افرادی که قبلا جراحی رحم داشته اند یا افتادگی جفت داشته امکان چسبندگی جفت زیاد می باشد .برای تشخیص و بررسی دقیق تر انجام آزمایش و سونوگرافی را تجویز می کند.

1.        روش های تصویربرداری

برای مشاهده موقعیت جفت در رحم از روشهای تصویربرداری شامل سونوگرافی و ام آر آی استفاده می شود.

2.      آزمایش خون

یکی از علائم چسبندگی جفت افزایش میزان مواد آلفافتوپروتئین می باشد که به وسیله جنین تولید شده و در خون مادر موجود می باشد. پزشک با گرفتن آزمایش خون از مادر میزان این پروتئین در خون را اندازه گیری کرده و می توان به بررسی جفت بپردازد.

زایمان در چسبندگی جفت

چسبندگی جفت در صورتی که زیاد باشد زایمان به صورت سزارین انجام می شود و بعد از زایمان طی جراحی رحم از بدن خارج می شود. با برداشتن رحم خونریزی ناشی از چسبندگی مادر قطع شده و خطر مرگ مادر نیز وجود نخواهد داشت. البته با عدم وجود رحم در مادر دیگر امکان بارداری برای فرد وجود ندارد.

درمان چسبندگی جفت

چسبندگی جفت عارضه ای است که خطرات زیادی برای مادر و جنین دارد که باید درمان شود. در غیر اینصورت امکان بروز خطراتی به همراه دارد . در این صورت پزشک از روش های به ششرح ذیل استفاده می کند:

1.      زایمان زودرس که به روش سزارین انجام می شود.

2.      برداشتن رحم که بعد از این جراحی امکان بارداری برای فرد وجود ندارد.

 

 

 

 

 

پاسخ

1 + پانزده =

تماس سریع با پزشک