ساعات کاری : روز های زوج 16:30 الی 21:00 چهارشنبه ها 10:30 الی 15:00
(021) 88032396 - 88030310

نازایی در زنان

مدت زمان مطالعه4 دقیقه

نازایی در زنان

باروری یکی از مسائل مهم زوجین بعد از ازدواج می باشد. نازایی به مواردی گفته می شود که زوج یک سال اقدام به بارداری کنند ولی حاملگی اتفاق نیفتد که بعد از یکسال باید به پزشک مراجعه کنند. البته در مواردی که سن خانم بالای 35 سال باشد یا سابقه نازایی در خانواده هر دو نفر وجود داشته باشد و یا خانم جراحی های شکمی شده باشد و یا در مواردی که سابقه یائسگی زوردس در خانواده وجود داشته باشد باید زودتر به پزشک مراجعه کند.

فاکتورهای مختلف در مورد نازایی

 • مهم ترین عامل ها به دو قسمت تقسیم می شوند:
 • فاکتورهای مردانه که حدود 45 درصد موارد با شامل می باشد.
 • فاکتورهای زنانه که 45 درصد موارد را شامل می شود.
 • 10 درصد هم کلا هر در نفر مشکل دارند.

در صورتی که مشکل از زن باشد باید به دلایل ایجاد نازایی بپردازد. در این مطلب قصد داریم درباره ناباروری در زنان و علل آن به طور مفصل بپردازیم.

عوامل موثر بر بارداری

 1. رشد تخمک گذاری و آزاد شدن دوره ای آن
 2. منظم بودن دوره قاعدگی
 3. دمان مناسب پایه بدن
 4. سلامت لوله های رحم ، واژن و رحم ( اختلال در این مورد به ندرت باعث نازایی می شوند و بیشتر منجر به سقط جنین می شوند. )
 5. وجود بافت های رحم در خارج از محدوده رحم
 6. عملکرد تخمدان
 7. اندومتریوز و فیبروم ها ( مهم ترین عامل ایجاد نازایی می باشند )

عدم تخمک گذاری و نازایی

برخی مشکلات در فرآیند تخمک گذاری خلل ایجاد کرده و تخمک گذاری رخ نمی دهد و در نتیجه باعث نازایی در زن می شود. این مشکلات به شرح ذیل می باشد:

 1. سندروم تخمدان پلی کیستسک
 2. نارسایی زودرس تخمدان
 3. ازدیاد هورمون پرولاکتین
 4. نارسایی غدد تیروئید و فوق کلیه

علل ایجاد نازایی زنان

 1. تنبلی تخمدان یکی از بیماری هایی است که با ایجاد خلل در روند تخمک گذاری باعث نازایی زن می شود. امروزه روش های زیادی برای درمان این بیماری وجود دارد. یکی از علل شایع نازایی در بین زنان می باشد.
 2. بیماری هایی مانند انسداد لوله های رحمی که در لوله های رحمی ایجاد می شود زمینه ای برای ناباروری زن فراهم می کند. عفونت هایی فراوان در لگن، اختلالات مادرزادی از جمله عواملی است که باعث انسداد لوله های رحمی می شود. همچنین چسبندگی به علت اندومتریوز و به علل جراحی از جمله مواردی است که منجر به انسداد لوله های رحمی می شود. برای تشخیص این بیماری از روش هیستروسکوپی یا تصویربرداری از رحم بوسیله رادیولوژی استفاده می شود.
 3. مشکلات در دهانه رحم که به آن سرویکس می گویند در اثر خصوصیات ژنتیکی می باشد درصد کمی از مشکلات مربوط به نازایی را تشکیل می دهد.
 4. بیماری هایی که با از کار انداختن برخی سیستم بدن در اندام های تناسلی ایجاد مشکل می کند. این بیماری ها سیستمیک بوده و شامل نارسایی کلیه و کم کاری تیروئید می باشد.
دکتر بهناز عطار شاکری جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی با روش های نوینی درمان ناباروری و درمان بیماری های زنان و زایمان طبیعی و سزارین را انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188032396 و 02188030310 و 02144079131 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

مراحل تشخیص نازایی

اولین کاری که پزشک انجام می دهد این است که برای آقا آزمایش اسپرم تجویز می شود که اسپرم باید حرکت، تعداد و شکل نرمال باید داشته باشد.

در مرحله بعد آزمایش هورمونی برای خانم تجویز می شود. رزرو تخمدان خیلی مهم است که با یک آزمایش ساده مشخص می شود.

لوله های رحمی با عکس رنگی رحم چک می شود و همچنین با سونوگرافی های ترنس واژینال کیست های رحمی و تخمدانی بررسی می شود.

همچنین شکل رحم و دیواره های رحمی نیز با عکس های رنگی بررسی می شود که در این موارد می توان فاکتورهای تخمدانی، فاکتورهای مربوط به تخمک گذاری، فاکتورهایی که مربوط به شکل غیر طبیعی رحم، فاکتورهای ایمونولوژیک را با یکسری از آزمایش ها می توان مشخص کرد.

مشکلاتی که در دهانه رحم یا واژن وجود دارد که بسیار نادر است که با معاینه می توان آنها را تشخیص داد.

اگر هر یک از این موارد مشکلی نداشته باشد که همانطور که گفته شد در حدود 10 درصد از افراد چیزی مشخص نمی شود و عامل ناشناخته است که در این دست از افراد از روش های کمک باروری و تحریک تخمک گذاری استفاده می شود.

با تشکر مدیریت سایت  دکتر بهناز عطارشاکری ، جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی.

راه های ارتباطی با دکتر بهناز عطار شاکری

شماره تماس:  88032396-88030310(021)

آدرس مطب: تهران، میدان ونک، خیابان ملاصدرا، روبروی بیمارستان بقیه الله، پلاک ۱۹۳

آدرس اینستاگرام: https://www.instagram.com/doctor_shakeri/

پاسخ

2 × دو =

تماس سریع با پزشک