نازایی درمان می شود !

برای اینکه بتوان نازایی را درمان کرد در ابتدا باید منشا و علت مشکل نازایی را تشخیص داد . آیا مشکل در تخمک گذاری است یا در اسپرم مرد ؟ آیا به دلیل بسته بودن لوله های رحمی این مشکل ایجاد شده یا به دلیل وجود آندومتریوز ؟ تخمک ها کیفیت مناسب ندارند یا ذخیره آنها پایین است ؟ سن خانم بالاست ؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به طور مفصل در مورد درمان ناباروری صحبت کنیم .

روش های درمان نازایی

۱٫     تحریک تخمک گذاری

یکی از مهمترین روش هایی که برای درمان نازایی استفاده می شود تحریک تخمک گذاری می باشد بخصوص در مواردی که مشکل از تخمک می باشد . در این روش تعداد تخمک بیشتر می شود یا کیفیت تخمک بهتر می شود . بدین منظور داروهای خوراکی یا تزریقی به بیمار تجویز می شود . بعد از این کار به بیمار گفته می شود تا چه زمانی بهتر است رابطه جنسی داشته باشد تا امکان بارداری را افزایش بدهد .

درمان-نازایی

درمان-نازایی

۲٫     درمان نازایی با IUI

بسیاری از افراد تصور می کنند iui روش خطرناکی است و درد فراوانی دارد . بعد از جراحی نیز فرد نیاز به استراحت مطلق دارد که در واقع تصور اشتباهی است . در این روش اسپرم از مرد گرفته شده و بعد از اینکه در محیط آزمایشگاه استریل شده و اسپرم خوب تفکیک شد داخل رحم زن قرار می گیرد . بعد از اینکه اسپرم به لوله رحمی و تخمک نزدیک می شود ، احتمال بارداری افزایش می یابد .

۳٫     درمان نازایی با ivf

در صورتی که بیمار با روش های دارویی یا IUI حتی با چندین بار درمان نشود و پزشک متخصص اطمینان پیدا کرد که بیمار با این روش ها درمان نمی شود یا سن بیمار بالاست از روش ivf استفاده می شود . در صورتی که هر دو لوله رحمی مسدود می باشد ، بارداری طبیعی اتفاق نمی افتد که در این صورت نیز از روش ivf  استفاده می شود . در واقع آخرین اقدام پزشک برای بارداری استفاده از روش ivf است . در این روش تعداد تخمک افزایش پیدا کرده و از زن گرفته می شود و در محیط آزمایشگاه در مجاورت اسپرم مرد قرار گرفته و لقاح صورت می گیرد . جنین ایجاد شده از طریق لقاح آزمایشگاهی در رحم زن قرار گرفته و شروع به رشد می کند .

دکتر بهناز عطار شاکری جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازاییبا روش های نوینی درمان ناباروری و درمان بیماری های زنان و زایمان طبیعی و سزارین را انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره ۰۲۱۸۸۰۳۲۳۹۶ و ۰۲۱۸۸۰۳۰۳۱۰ و ۰۲۱۴۴۰۷۹۱۳۱ تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

راههای پیشگیری از نازایی چیست ؟

بسیاری از خانم ها می پرسند که ما الان قصد بارداری نداریم اما چه کنیم تا بعدا نازا نشویم ؟ یکی از مهمترین مسائلی که می تواند به فرد کمک بکند تا نازا نشود، اینست که وزن خود را متعادل نگه دارید و در صورتی که اضافه وزن دارید از وزن خود کم کنید . نکته مهم دیگر اینست که نباید بارداری را خیلی به تعویق بیاندازید تا سنتان بالا رود. سعی کنید زمانی که شرایط مناسب دارید تصمیم به بارداری بگیرید .

نتیجه:

امروزه با پیشرفت علم پزشکی ، نازایی دیگر غیر قابل درمان نیست و درمان می شود . برای درمان آن باید علت آن شناسایی شده تا روش درمان مناسب انتخاب شود .

درباره دکتر عطار شاکری ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی

دکتر بهناز عطار شاکری فارغ التحصیل سال ۷۶ از دانشگاه تهران _ دوره تخصصی جراحی زنان و زایمان از دانشگاه تهران _ دارای رتبه دوم بورد تخصصی کشوری (سال ۸۱) _ دوره فلوشیپ فوق تخصصی نازایی - لاپاروسکوپی، هیستروسکوپی IVF از دانشگاه تهران (سال ۸۳-۸۴) _ دارای سابقه کار از سال ۸۵ در مطب ملاصدرا و بیمارستان پیامبران از سال ۸۲ و از سال ۸۸ در بیمارستان دی به صورت پزشک مهمان می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 19 + سه =